W trakcie specjalnego spotkania z dziennikarzami, które zorganizowano w siedzibie głównej na Tajwanie, firma Gigabyte zaprezentowała nowe rozwiązanie, AMP-UP, które ma zapewniać wysoką jakość dźwięku i pojawi się niektórych płytach głównych tego producenta. W trakcie tego pokazu prezentowano dwie nowe płyty główne, wyposażone w podstawki LGA1150 i przeznaczone dla procesorów Intel "Haswell".
Nowe modele to G1.Sniper 5 oraz G1.Sniper M5. Obie płyty przeznaczone mają być przede wszystkim dla graczy i trafić do serii Gigabyte G1.Killer. Nowe konstrukcje oparto na układach logiki Intel Z87 Express. Model G1.Sniper 5 to płyta główna wykonana w formacie ATX, podczas gdy G1.Sniper M5 to jej mniejsza siostra, wykonana w formacie micro-ATX. Warto podkreślić to, że system mocowania podstawki LGA1150 oraz rozstaw otworów montażowych zapewnia pełną kompatybilność z systemami chłodzenia, zaprojektowanymi pod kątek podstawek LGA1155 oraz LGA1155.
Płyta główna G1.Sniper 5 wygląda na konstrukcję z 16-fazową sekcją zasilania, w której zastosowano ferrytowe dławiki oraz układy Internation Rectifier PowIRstage, a więc takie, które Gigabyte stosuje w innych płytach, wykonanych w "technice" Ultra Durable 5. Tym razem procesor gra większą rolę w regulacji napięcia. Układy Mosfet mają aktywny system chłodzenia (z wentylatorem), ale wyposażono go też kanały oraz złączki dla systemu chłodzenia cieczą. W ten sposób można chociażby wpiąć sekcję zasilania oraz procesor w zamknięty ciąg chłodzenia. Na płycie są jeszcze dwa elementy z radiatorami - układ Z87 Express oraz mostek PCI Express, którym najprawdopodobniej jest układ PLX PEX8767, zapewniający 48 linii PCI Express 3.0, co pozwala na tworzenie konfiguracji 4-way SLI oraz CrossFireX.
G1.Sniper 5 wyposażono w cztery sloty PCI Express 3.0 x16, które mogą działać w czterech różnych układach, a więc x16/x0/x16/x0, x16/x0/x8/x8, x8/x8/x16/x0 lub x8/x8/x8/x8, zależnie od tego, jak rozlokujemy karty graficzne. Pomiędzy wspomnianymi slotami znajdziemy trzy kolejne, ale tym razem PCI Express x1. Ponadto model ten ma dziesięć portów Serial ATA 6 Gb/s, z czego sześć kontroluje układ PCH w Z87 Express, a także kontroler dźwięku HD Audio (AMP-UP) 7.1, dwa kontrolery sieci przewodowych 1 Gb/s (Qualcomm/Barefoot Killer K2000 oraz Realtek RTL8111F), sześć portów USB 3.0, cztery złącza USB 3.0, dwa porty HDMI i jeden DisplayPort, a także port PS/2.
Płyta Gigabyte G1.Killer M5 to konstrukcja micro-ATX, o wymiarach 240 x 240 milimetrów, wyposażona w 8-fazową sekcję zasilania, cztery sloty na moduły pamięci RAM typu DDR3, dwa sloty PCI Express 3.0 x16, działające w układzie x16/x0 lub x8/x8, slot PCI Express 2.0 x16 (elektrycznie x4) oraz slot PCI Express 2.0 x1. Dodatkowo model ten ma sześć portów Serial ATA 6 Gb/s (wszystkie podpięte do kontrolera w Z87 Express PCH), a także cztery wyjścia obrazu, w postaci dwóch gniazd HDMI oraz pojedynczych Dual-Link DVI i DisplayPort.
Na koniec pozostał oczywiście wspomniany wcześnie AMP-UP, na którym przedstawiciele Gigabyte skupili się najbardziej. Rozwiązanie to składa się z układu (kontrolera dźwięku) Creative Sound Core3D, wysokiej klasy elektrolitycznych kondensatorów i wymienialnych wzmacniaczy operacyjnych (OP-AMP) dla przedniej pary kanałów. W standardzie producent dostarcza dwa takie układy, o odmiennych charakterystykach. Texas Instruments BurrBrown OPA2134 ma zapewniać bardzo czysty przekaz najwyższych części pasma przenoszenia i zachowywać neutralność dla pełnozakresowego dźwięku. Drugi układ to Texas Instruments Mouser LM4562NA, który według producenta najlepiej nadaje się dla miłośników muzyki pop oraz małych orkiestr. Oczywiście w skład zestawu wchodzą akcesoria mające ułatwiać wymianę wzmacniaczy operacyjnych.
Creative Sound Core3D zapewnia obsługę SBX Pro Studio, w skład którego wchodzą SBX Surround, SBX Crystalizer, SBX Bass, SBX Dialog Plus oraz SBX Smart Volume, a więc odpowiedniki rozwiązań, które można znaleźć w kartach dźwiękowych oraz zestawach słuchawkowych serii Sound Blaster.
Cały podsystem dźwiękowy ma warstwę uziemienia odizolowaną od pozostałych części płyty głównej, co ma chronić go przed wszelkiego rodzaju zakłóceniami. Prezentowane przez Gigabyte płyty główne mają pozłacane gniazda mini jack (3,5-milimetrowe). AMP-UP zaimplementowano dokładnie w taki sam sposób w modelu G1.Sniper 5 i G1.Sniper M5. Oba modele najprawdopodobniej będą jednymi z pierwszych przedstawicieli nowej "fali" płyt głównych firmy Gigabyte, przeznaczonych dla procesorów Intel Core czwartej generacji. Ich sprzedaż powinna ruszyć w pierwszym tygodniu przyszłego miesiąca.
Chyba coś (a nawet dwa cosie) jest nie tak
Druga sprawa to wentylator - na x58 wcale ich nie było na x79 jest kilka w najlepszych płytach. Po uj on tam komu przy haswellu jeszcze w takiej pozycji
Cyfrowe przełączenie wpływa na tor audio(znaczenie tego wpływu i jego jakość to już inna bajka).
Poza tym nikt nikomu nie każe tego przekładać, zwykły user i tak tego nie tknie, a taki któremu robi to różnie będzie wdzięczny za funkcjonalność. Chociaż z drugiej strony ten któremu robi to różnicę zapewne ma już zew. DAC'a i wzmacniacz...
Tylko po co skoro otoczenie PC jak i zasilanie nie przyczyni się do niczego dobrego, a sam scalak wzmocni tylko śmieci z kompa.
To samo będzie w tym gigusiu.