aktualności

Kompilacja 9369 systemu Windows 8.1 wyciekła do sieci. Co nowego?

76
17 kwietnia 2013, 04:15 Piotr Gontarczyk

Kompilacja rozwojowa systemu operacyjnego Windows 8.1, oznaczona numerem 9369, wyciekła do sieci i można ją znaleźć w różnych serwisach "torrentowych" oraz sieciach P2P innych niż BitTorrent. To już druga kompilacja, którą można pobrać i sprawdzić na własnym komputerze. Pierwsza, z numerem 9364, w sieci pojawiła się pod koniec ubiegłego miesiąca.

Jak zwykle warto mieć na uwadze to, że instalowanie rozwojowych wersji systemów operacyjnych, a zwłaszcza takich, które nie zostały wydane oficjalnie (np. w formie wersji beta czy RC), to podejmowanie ryzyka, gdyż nikt nie może zagwarantować przede wszystkim ich stabilności, ale także tego, że nie narobią one jakiegoś "bałaganu" na dysku twardym. Bałaganu który w ekstremalnych przypadkach może wiązać się z utratą wszelkich danych.

Nowa kompilacja, jeśli patrzeć na numerację, nie powinna jakoś specjalnie odróżniać się od tej, która wyciekła w marcu. Oczywiście pewne nowe elementy lub zmiany już istniejących mogą być jeszcze ukryte.  Wiemy że kompilacja oznaczona numerem 9369 powstała 24 marca. Obecnie przewiduje się, że firma Microsoft wyda wersję pokazową systemu Windows 8.1 i powinno to nastąpić pod koniec czerwca bieżącego roku, w trakcie konferencji BUILD 2013. Finalna wersja systemu może pojawić się w drugiej połowie lata.

 Mając już nową kompilację systemu Windows 8.1 (9369) najpierw oczywiście trzeba przejść przez proces jego instalacji. Jak widać na obrazach, które zamieszczamy poniżej, sam instalator systemu operacyjnego Windows 8.1 wciąż wygląda jak instalator Windowsa 8. Nie oznacza to oczywiście, że w finalnej wersji nie pojawią się na przykład jakieś dodatkowe kroki konfiguracyjne. Oczywiście łatwo zauważyć, że instalator najnowszego systemu Microsoftu korzysta z szaty graficznej Windowsa 7 i wciąż cierpi na brak spójności z interfejsem użytkownika, który pojawił się w systemie Windows 8.

   

   

 

W samym systemie operacyjnym na pierwszy rzut oka trudno dopatrzyć się jakichś poważniejszych zmian lub nowości. Nie oznacza to jednak, że ich nie ma. Jeżeli troszkę poszperamy, to można znaleźć pewne elementy, które nie były dostępne w poprzedniej kompilacji (9364), która pojawiła się w internecie. Zgodnie z niedawnymi spekulacjami, w Windowsie 8.1 należy spodziewać się menedżera plików, przeznaczonego do działania w ramach interfejsu Ekranu Start.

Nowa aplikacja pojawia się na liście systemowych programów. Mieliby z niej korzystać ci użytkownicy systemu Windows 8.1, którzy mają tablety lub komputery z ekranami dotykowymi i nie chcą opuszczać Ekranu Start, aby móc przeglądać pliki. Oczywiście aplikacja Files ma interfejs dopasowany do kafelkowego Ekranu Start i na razie pozwala na dokonywanie bardzo prostych operacji na plikach.

   

Wygląda też na to, że Microsoft chce zwiększyć poziom integracji treści internetowych w systemie Windows 8.1 i przenieść ją na wyższy niż Windowsie 8 poziom. Oznacza to też pojawienie się zasobów internetu w systemowej wyszukiwarce. Przeglądając panel ustawień systemowych można znaleźć parę nowych opcji, takich jak możliwość konfiguracji filtra treści oraz funkcję wyświetlania sugestii z Sieci, w trakcie wyszukiwania na komputerze.

Z jednej strony taka integracja może pozytywnie wpłynąć na odbiór możliwości nowego systemu, a z drugiej z pewnością zwiększy udział wyszukiwarki Microsoft Bing w rynku. Obecnie trudno w ogóle spekulować o tym, czy Microsoft w Windowsie 8.1 zapewni użytkownikowi wybór przeglądarki, z której oprogramowanie korzysta. Z pewnością znalazłaby się spora grupa potencjalnych użytkowników, którzy woleliby korzystać z wyszukiwarki Google. Czy Microsoft na to pozwoli, czy jednak ustali, że Bing jest jedyną wyszukiwarką, z której może natywnie korzystać Windows 8.1 i nie będzie można tego zmienić? Zobaczymy.

W kompilacji 9369 systemu operacyjnego Windows 8 ulepszono też przełączanie się pomiędzy aplikacjami. Teraz użytkownik zmieniając aplikacje, mając rozdzielony ekran pomiędzy dwiema, automatycznie może decydować o tym, po której stronie każda z nich się znajduje.

Kolejną nowością, którą można znaleźć w panelu ustawień jest karta konfiguracji gładzika (touchpada), w której można włączyć lub wyłączyć gesty związane z krawędziami oszbaru roboczego. Jeżeli kogoś tego typu rozwiązania, dostępne w systemie operacyjnym Windows 8 irytują, to wraz z wydaniem oznaczonym numerem 8.1, prawdopodobnie będzie mógł je wyłączyć. Piszemy prawdopodobnie, gdyż cały czas mówimy o kompilacji rozwojowej i należy mieć na uwadze to, że pewne elementy mogą być tylko tymczasowe. Dotyczy to zwłaszcza możliwości konfiguracyjnych, gdyż czasami są one dodawane do interfejsu użytkownika tylko na potrzeby wewnętrznych testów, a w wersji finalnej to twórcy systemu operacyjnego określą, jak skonfigurować taką czy inną opcję. Jednakże nawet jeśli któraś z nich zniknie w wersji finalnej, to często zdarza się, że wciąż można ją zmienić. W przypadku systemów operacyjnych serii Windows - zazwyczaj z poziomu rejestru systemowego.

Przy okazji pojawiła się informacja o tym, że Microsoft rozważa możliwość przywrócenia w systemie Windows 8.1 przycisku Start, na brak którego narzeka spora część potencjalnych nabywców. Choć ci najczęściej tęsknią przede wszystkim za Menu Start, to i tak brak samego przycisku dla wielu, zwłaszcza mało obeznanych w kwestiach komputerowych użytkowników, jest sporym problemem.

Mary Jo Foley z serwisu ZDNet twierdzi, że jedno z jej źródeł nie tylko potwierdziło, że Windows 8.1 może mieć możliwość uruchamiania prosto do pulpitu, a więc z pominięciem Ekranu Start, ale także, że firma Microsoft myśli nad możliwością dodania do interfejsu Windowsa 8.1 widocznego przycisku Start. W systemie Windows 8 ów przycisk co prawda istnieje, ale tylko w pewnym sensie. Sensie, który dla wielu użytkowników nie jest oczywisty. Część z nich ma świadomość tego, że aby dostać się do Ekranu Start należy kliknąć po najechaniu kursorem na lewy dolny róg, ale jednocześnie twierdzi, że klikanie w nicość nie jest dobrym rozwiązaniem.

Być może właśnie z tych względów Microsoft może przywrócić przycisk Start, aby użytkownik tak naprawdę niał po prostu w co kliknąć, jeśli w ogóle ma klikać. Być może obecność przycisku Start dla części ludzi, którzy unikają systemu Windows 8 będzie ułatwieniem, gdyż zaprezentuje im coś, co znają. To z kolei może zmniejszyć strach przed koniecznością uczenia się na nowo obsługi komputera osobistego, w przypadku którego klikanie w nic nie jest popularne.

Oczywiście należy mieć na uwadze to, że w tej kwestii nic nie jest pewne i jeżeli powrót przycisku Start faktycznie wchodzi w grę, to Microsoft sam zdecyduje o momencie, w którym oficjalnie o tym powie. Do tego czasu być może jakaś kolejna kompilacja rozwojowa pozwoli nam uzyskać niemal pewną odpowiedź na pytanie, które zadecyduje o losie ludzkości ;-) Czy przycisk Start powróci?

Parę dni temu pisaliśmy o tym, że w kompilacji 9364 systemu Windows 8.1 znaleziono kod, który pozwala pomijać Ekran Start w trakcie uruchamiania systemu operacyjnego. Konieczność przechodzenia przez ów Start krytykuje część internautów. Być może wszystko niebawem zacznie składać się w jakąś jedną całość i pozwoli stwierdzić, że Microsoft tym razem naprawdę słucha krytyki,  która spadła i wciąż spada na system Windows 8 i zdecyduje się na zmiany tych rozwiązań, które krytykowane są najczęściej. Nie należy spodziewać się jakichś rewolucji, takich jak na przykład powrót całego Menu Start, ale być może Redmond zaoferuje chociaż jakieś kompromisy. Czy w ramach kompromisów mieści się możliwość wyłączenia Ekranu Start całkowicie? No i czy Microsoft zdecyduje się na zrobienie czegoś z tzw. gorącymi narożnikami, które użytkownikom komputerów osobistych, korzystającym z myszek i klawiatur nierzadko przeszkadzają w pracy? 

Źródło: AngelWZOR, własne, ZDNet, Neowin
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2013.04.17, 05:56
27#1
Przełomowy system potrzebuje starych rozwiązań. Wiedziałem, że w końcu wymiękną :)
peterkovZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
peterkov2013.04.17, 06:43
Tia. Ale i tak nikt tego nie łyknie. Dopóki nie wróci całe menu start, bo to czy przycisk jest, czy go nie ma jest bez znaczenia - i tak przez menu stat komputera już nie wyłączymy
`KazuTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
`KazuT2013.04.17, 07:04
38#3
Coś ciężko mi wierzyć, żeby te kompilacje tak o sobie 'wyciekały'. ;)
dysan112Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dysan1122013.04.17, 07:13
13#4
Jak widzę te nowe systemy Windows to sie zastanawiam do czego tu dochodzi. Wszystko blokowane, kolorowe, taki odnoszę wrażenie że ma pokazać ze użytkownik jest głupi i nic nie rozumie.
A ułatwienia z reguły je komplikują użytkowanie systemu.

Doszło do tego że system zrobił sie tak odnoszę wrażenie przerośnięty. I nie chodzi mi o XP czy 7, 8 lub 13 Windows ale ogólnie.

A dlaczego tak sadzę, po tym jak długo muszę bawić sie w ustawianie świeżego systemu, im nowszy tym dłużej.
Nawet jak spojrzy sie na rejestr to coraz bardziej przypomina to ciasto które nie wiadomo jakie jest.

Ale najbardziej denerwują mnie ograniczenia od czasów XP jest coraz gorzej, rozumiem bezpieczeństwo ale bez przesady. Ale to takie myślę czasy nadeszły gdzie ludzie nie myślą i to program musi za nich wszystko robić.

Ja trochę inaczej sie uczyłem, inne czasy typu win95 czy NT oraz DOS-a. Uczyło sie myślenia, a jak widzę taki Windows kolorowy który ma myśleć za mnie to odechciewa mi sie użytkowania tego systemu.

Dla tego dla mnie to nie postęp
Krzysiak_PL_GDAZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Krzysiak_PL_GDA2013.04.17, 08:07
Ciekawe czy będą chcieli kasę za poprawki ?
fajny RafałekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fajny Rafałek2013.04.17, 08:15
11#6
`KazuT @ 2013.04.17 07:04  Post: 650075
Coś ciężko mi wierzyć, żeby te kompilacje tak o sobie 'wyciekały'. ;)


To raczej oczywiste, że wycieki są kontrolowane, gdyby nie były, to byś słyszał na drugi dzień o tym, jak głowy lecą w MS.
kretosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kretos2013.04.17, 09:16
-3#7
win8 nie bardzo mi przypadł do gustu, ale jak tylko wyjdzie jakaś wersja testowa win8.1 to zainstaluję. Jeszcze gdyby dodali wspólny pasek zadań dla aplikacji desktop i metro...
Krzysiak_PL_GDAZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Krzysiak_PL_GDA2013.04.17, 09:17
11#8
No widzę że wielu nie pamięta jak było z dużą poprawką do 95 i 98
coś co powinno być z automatu kosztowało tyle ile nowy system
Dominiko_Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominiko_2013.04.17, 09:44
A okienko instalatora dalej z wyglądem Aero :) Oni tam są chyba ślepi; parodia.
abecikxpZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
abecikxp2013.04.17, 09:46
Najgorsze jest to że ms zapomina ze ich system jest nie tylko na tablety.... Dobrze że stardock wprowadza racjonalne oprogramowanie aby umilić pracę użytkownikiw
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1