aktualności

Jeszcze rok. Tyle czasu życia pozostało systemowi Windows XP

11 kwietnia 2013, 06:59 Piotr Gontarczyk

Już niecały rok pozostał do dnia, w którym ostatecznie firma Microsoft zamknie ostatni etap wsparcia technicznego dla systemu operacyjnego, który w powszechnym użyciu utrzymuje się najdłużej w historii. Windows XP, bo o nim mowa, wciąż jest obecny w ponad jednej trzeciej komputerów stacjonarnych oraz przenośnych.

Dokładnie 8 kwietnia przyszłego roku Windows XP stanie się systemem operacyjnym, dla którego nie będzie już nowych aktualizacji oraz poprawek. Microsoft nie będzie też już udzielał wsparcia technicznego, w postaci pomocy w rozwiązywaniu problemów lub chociażby wdrażania tego oprogramowania. Sporą część użytkowników systemu Windows XP stanowi sektor biznesowy oraz duże korporacje, które nie widziały do tej pory potrzeby wymiany na Windowsa Vistę, 7 czy dziś nawet 8. Brak wsparcia technicznego może być jednak skutecznym bodźcem do przeprowadzenia zmian i skorzystania z nowszego wydania systemu Windows.

Jeszcze parę lat temu mogło wydawać się, że po fiasku Visty, Windows 7 ma szansę na to aby przyśpieszyć śmierć wysłużonego "Ikspeka". Do dziś jednak nasz staruszek trzyma się mocno i choć jest na emeryturze, to wciąż utrzymuje aktywny tryb życia. Jego duża popularność to problem dla firmy Microsoft, która z pewnością wolałaby sprzedawać każdą kolejną wersję systemu Windows. Wydanie XP jednak skutecznie blokowało najpierw kupowanie Visty, potem 7, a teraz także systemu Windows 8. Popularność wydanego w 2001 roku systemu nie jest też na rękę producentom komputerów, gdyż także oni przez nią nie zarabiają na sprzedaży coraz to nowszych komputerów.

Laptop z Windows 8 działa dłużej bez ładowania!

To że Windows XP w marcu 2013 roku według firmy analitycznej Net Applications obecny jest na niemal 39% wszystkich komputerów, które łączą się z Internetem wskazuje na to, że wciąż duża grupa konsumentów w nowszych wersjach systemów serii Windows nie widzą niczego, co miałoby ich skłonić do porzucenia "Ikspeka". Windows XP ma już ponad dekadę i jest to dowód na to, że jest wyjątkowy. 11 lat w branży komputerowej to szmat czasu, gdy za optymalną "żywotność" przeciętnego komputera osobistego uznaje się okres od 3 do 4 lat.

Windows XP kontra Windows 7 - zobacz o ile nowszy jest szybszy

Źródło: X-bit Labs
*Konto usunięte*2013.04.11, 07:24
14#1
Gdyby to wsparcie miało jeszcze większe znaczenie... ale bez jądra z Visty/W7, zabezpieczeń, DX10 ten system nadaje się do pracy biurowej i to lepiej odciętej od net-a.
Problem polega na tym, że wciąż to idealny system od MS właśnie do tego zadania, lekki, wygodny i po dziś dzień MS praktycznie ma lepszej alternatywy w tym zadaniu. Problem głównie dla MS
KcysiuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kcysiu2013.04.11, 07:39
-16#2
SunTzu @ 2013.04.11 07:24  Post: 648944
Problem polega na tym, że wciąż to idealny system od MS właśnie do tego zadania, lekki, wygodny i po dziś dzień MS praktycznie ma lepszej alternatywy w tym zadaniu. Problem głównie dla MS

Sory ale chyba nie masz pojęcia o czym piszesz, bo system XP od dłuższego czasu nie jest 'lekki' i praca z 100 laptopów, ktore dziś już nie grzeszą nowością w firmie z XP'kami i milardem poprawek do tego systemu, FWkami i innymi cudami które trzeba zainstalować aby ten system działał, do tego długim czasem startu, logowania do domeny, śmierć tego systemu powinna być już dawno temu, zyskał bym setki godzin pracy gdyby nie ten ciężki przestarzały i problematyczny z punktu widzenia admina system - z punktu widzenia urzytkownika - wolny.
Dominiko_Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominiko_2013.04.11, 07:49
-21#3
Używać XP w 2013 to jak używać Win98 w 2010.
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2013.04.11, 07:49
23#4
Fakt że do nowych komputerów XPek zupełnie się nie nadaje z powodu braku sterowników. Ale system operacyjny zazwyczaj kupuje się jako część komputera biurowego, więc póki on działa to po co zmieniać? Dawne firmowe komputery były trwałe, bo wtedy jeszcze nie przeniesiono całej produkcji do Chin, nie stosowano chińskich puchnących kondensatorów i lutów bezołowiowych (RoHS wprowadzono w 2006 r.). W przypadku staroci instalacja nowego systemu nie wchodzi w grę.
arvalZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
arval2013.04.11, 07:50
25#5
Pamiętam jak pierwszy raz instalowałem Windows XP. Miałem wtedy 128MB pamięci RAM. Jak na tamte czasy całkiem sporo ale jednak zdecydowałem się rozbudować pamięć do 256MB. System działał jak rakieta.
AmpliDudeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
AmpliDude2013.04.11, 08:04
31#6
Niestety przesiadka z XP na jakiś nowszy to nie takie hop-siup jak niektórzy myślą. Trzeba pamiętać, że często na XP działa oprogramowanie, które nie chce współpracować z nowszymi systemami, a twórcy tego oprogramowania (które o dziwo działa poprawnie) nie kwapią się do jego aktualizacji. Poza tym sporo komputerów ma po 6-10 lat, jednordzeniowe procki, po 0.5GB RAMu i inne podzespoły oraz urządzenia peryferyjne, do których nie ma sterowników i oprogramowania na nowsze systemy. Trzeba jeszcze przeszkolić pracowników i samego siebie, żeby wiedzieć co i jak w nowym systemie.
Cyr4xZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Cyr4x2013.04.11, 08:18
-15#7
Goły XP się odpala i trzeba maści sterowników, żeby wszystko działało. Goły Windows 7 się odpala i w wielu przypadkach nie potrzeba praktycznie nic, bo wszystko jest w systemie lub Windows Update. Nie wspomnę już o przyzwoitym zarządzaniu użytkownikami i uprawnieniami (choć do Linuksa jeszcze brakuje) i znacznie większe bezpieczeństwo. Przesiadka na nowszą wersję jest nieunikniona i teraz to już najlepiej na 8.
kuna1111Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kuna11112013.04.11, 08:23
13#8
Nie rozumiecie. Problem lezy w tym ze kolejne systemy Microsoftu sa coraz bardziej pamieciorzerne, coraz wiecej procesow dziala w tle, coraz wiecej jest miejsc uruchamiania procesow i tak jak konfiguracja pulpitu trwa coraz krocej ,to konfiguracja systemu coraz dluzej. Wystarczy wlaczyc meneger zadan i popatrzec co system robi z dyskiem i pamiecia. To jedno, coraz wiecej zasobow i mulenie bez odpowiedniej rekonfiguracji. Po drugie brak wsparcia XP to armia botow korzystajacych z dziur w systemie. Przejscie na nowy system generuje koszty w postaci nowego sprzetu i oprogramowania. Kiedys to mialo sens bo komputery byly wolne, dzis jest to raczej kwestia optymalizacji oprogramowania i gier.
EclipseZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Eclipse2013.04.11, 08:36
41#9
Dominiko_ @ 2013.04.11 07:49  Post: 648946
Używać XP w 2013 to jak używać Win98 w 2010.

Gowniarstwo nie ma pojecia ze oprocz gimbazy co ma kompa tylko do gier jest jeszcze cos takiego jak Korporacje/urzedy/i firmy. I tak tam XP jest potrzebny i dalej jest wykorzystywany. i stanowi dalej 40% rynku. Dodatkowo nie ma zadnego biznesowego uzasadnienia w tych instytucjach aby na urzytkowanym sprzecie wymieniac tylko system.
DuathZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Duath2013.04.11, 08:41
18#10
Potrzymajcie go jeszcze chwilę :C muszę zmienić W7 na XP na moim netbooku, bo pracować się nie da :C
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1