Aktualność
Eryk Napierała, Piątek, 5 kwietnia 2013, 02:13

Rozpoczęcie wydawania nowych wersji przeglądarki Firefox co sześć tygodni spowodowało, że od 2011 roku niemało pojawiło się wydań, które na pierwszy rzut oka nie różniły się niczym od poprzedniego, bo wszystkie zmiany wprowadzono "pod maską". Nie można tego powiedzieć o Firefoksie 20, który przynosi znaczne usprawnienia, między innymi dla trybu prywatnego, menadżera pobierania, mechanizmu wtyczek oraz narzędzi deweloperskich.

Wraz z nowym wydanie Firefox dorobił się (w końcu!) sensownie działającego trybu prywatnego. Do tej pory przeglądarka Mozilli jako jedyna nie umożliwiała włączenia karty lub chociażby nowego okna, które nie zapisują danych w historii przeglądania i w pamięci podręcznej na dysku. Teraz taka funkcja jest już obecna w programie, chociaż w standardzie zapewnia jedynie otworzenie nowego okna w trybie prywatnym. Separacja pojedynczych kart jest możliwa po instalacji rozszerzenia Private Tab.

Firefox 20 ma unowocześniony menadżer pobierania, który przyjął postać "pływającego" panelu. Włącza się go klikając na ikonę, którą można umieścić w dowolnym miejscu paska narzędziowego. Historia pobierania została zintegrowana z historią przeglądania, dzięki czemu obydwa rejestry dostępne są w tym samym oknie.

        

Mozilla wykonała kolejny krok w poprawie mechanizmu obsługi wtyczek. W przypadku wykrycia zawieszenia się procesu Flash Playera, Silverlighta czy Javy przeglądarka umożliwi zamknięcie tych wtyczek bez szkody dla całej aplikacji. Funkcja uruchamiania wtyczek na żądanie, czyli dopiero po kliknięciu, pozostała domyślnie nieaktywna, a jej włączenie jest możliwe przez ustawienie flagi plugins.click_to_play na true w panelu about:config.

Do narzędzi deweloperskich trafiła bardzo prosta, ale szalenie przydatna opcja "odczepienia" panelu debugowania od głównego okna przeglądarki. Pojawiło się także narzędzie do badania wydajności JavaScriptu (tzw. profiler)... przynajmniej w teorii, bo chociaż było ono obecne w wersji beta Firefoksa 20, brak go w wydaniu finalnym.

W przeglądarce poprawiono także obsługę kamery i mikrofonu, ulepszono również implementację technologii umożliwiających odtwarzanie obrazu i dźwięku. Firefox 20 powinien działać szybciej od poprzednika dzięki znacznym usprawnieniom w mechanizmach ładowania stron, pobierania plików i wyłączania programu. Ponadto załatanych zostało 11 luk bezpieczeństwa, w tym trzy krytyczne i cztery o wysokim stopniu ważności.

Przeglądarka Firefox 20 w wersjach dla systemów Linux, Mac OS X i Windows jest dostępna do pobrania w bazie serwisu Onet.Pliki.

Źródło: Mozilla
Ocena aktualności:
Ocen: 10
Zaloguj się, by móc oceniać
HΛЯPΛGŌN (2013.04.05, 02:34)
Ocena: 28

0%
No i chyba wróce na poczciwego FF, bo ostatnie zmiany w Chrome zupełnie mi nie podchodzą. Własciwie ta przeglądarka jakoś podupadła na zdrowiu.
Virtus* (2013.04.05, 02:55)
Ocena: 2

0%
Wolałbym jednak - zanim ewentualnie przesiądę się - by ktoś rzetelnie porównał Chrome z Rudzielcem.
miomol (2013.04.05, 03:12)
Ocena: 12

0%
Virtus* @ 2013.04.05 02:55  Post: 647825
Wolałbym jednak - zanim ewentualnie przesiądę się - by ktoś rzetelnie porównał Chrome z Rudzielcem.

Lis jest szybszy, ma więcej przydatnych (w moim wypadku) dodatków.
Do tego większa baza styli, jeszcze raz szybkość.
Ciekawe kiedy dorobi się wersji x64, bo na to najbardziej czekam.
luke130 (2013.04.05, 06:48)
Ocena: -3

0%
Żeby jeszcze usunęli konieczność każdorazowego podawania loginu i hasła do proxy to już by było super. Wiem, że zapamiętuje, ale każdorazowe klikanie aby potwierdzić jest irytujące.
cichy45 (2013.04.05, 06:51)
Ocena: 0

0%
Nie wiem dlaczego, ale w moim przypadku pod linuksem Firefox jest w stanie na kilka sekund przyciąć podczas przewijania(a raczej przeskakiwania) po stronie internetowej. W tym samym czasie na Chromium wszystko przewija się płynnie i nie skacze.
Za to na windzie nie narzekam, choć nie używam Firefoxa a jego odmiany - Waterfoxa.
kretos (2013.04.05, 08:24)
Ocena: 0

0%
@up
chyba apple zaimplementowało pierwsze (wizualnie) projekt Mozilli - mockupy pojawiły się
wieki temu.

Da się zwiększyć liczbę wyświetlanych plików w panelu? Bo standardowe 3 to stanowczo za mało, przez co download statusbar jest dużo wygodniejszy.
VP11 (2013.04.05, 08:37)
Ocena: -2

0%
Laczenie historii przegladania z historia pobierania jak dla mnie glupie. Wolalbym to miec osobno. Jak zwykle wprowadzaja nowosc w FF taka co odrzuca od tej wersji. No cos wersja 16 WF na dlugo zadomowlai sie jako dodatkowa przegladarka. Niestety reszta dodanych usprawnien ma za duzo wprowadzonego syfu, ktorego z powodzeniem jak na razie blokuje w operze.
kretos (2013.04.05, 08:46)
Ocena: 4

0%
@up
nie ma co siedziec na FF16 - w nastepnych wersjach weszly usprawnienia javascript przez co sa duzo szybsze. Kolejna rewolucja bedzie prawdopodobnie w FF22 - wtedy wejdzie nowa wersja enginu javascript, który zrównuje się lub pokonuje v8 google'a. Generalnie to FF fajnie się rozwija choć większości zmian nie widać.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Firma może szykować jakieś niespodzianki. 5
Gotowe na 9. generację CPU. W serii płyt głównych z chipsetem Z390 znajdziemy nowe modele od MSI. 6
Jest bardzo źle, a może być jeszcze gorzej. 31
Dla serwisu to ogromna strata. Twitch został zablokowany w Chinach. 26
Przynajmniej na zachodzie. 34
Jest bardzo źle, a może być jeszcze gorzej. 31
Dobra gra zawsze się obroni. Monster Hunter: World to jeden z największych hitów na PC w tym roku. 21
Niewielki sprzęt o całkiem dużych możliwościach. 10
Smutna informacja dla fanów przygodówek. 14
Dla serwisu to ogromna strata. Twitch został zablokowany w Chinach. 26
Firma w końcu zabiera się za toksycznych użytkowników. 8
Niestety na grę musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy. 7
Niewielki sprzęt o całkiem dużych możliwościach. 10
Intel może mieć kolejnego poważnego konkurenta. 11
Przynajmniej na zachodzie. 34
Jest bardzo źle, a może być jeszcze gorzej. 31
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane