aktualności

Telewizor UHD firmy Apple jeszcze w tym roku?

93
29 marca 2013, 18:28 Piotr Gontarczyk

Oprócz innowacyjnego interfejsu użytkownika oraz wymogu stałego połączenia z internetem, telewizor firmy Apple ma też cechować się bardzo wysoką rozdzielczością. Tak przynajmniej wynika z informacji kilku różnych źródeł. Wynikiem ma być to, że gigant w branży elektroniki użytkowej będzie w dużej mierze uzależniony od dostaw odpowiednich wyświetlaczy. Z drugiej strony na pewno koszt zakupu, przynajmniej na początku, może bez problemu stymulować popyt i utrzymywać go na poziomie, który będzie można zaspokoić.

Firma Apple w ostatnich latach była jednym z największych propagatorów ekranów o wysokich rozdzielczościach. Pierwszy, masowo produkowany ekran "klasy Retina" pojawił się w smartfonach iPhone, a potem trafił, z rozdzielczością 2048 x 1536 pikseli, do tabletów iPad. To nie ominęło też komputerów przenośnych Apple serii Mac, które już dziś mogą pochwalić się rozdzielczościami 2560 x 1600, a nawet 2880 x 1800 pikseli. Mając tak duże doświadczenia w tej materii, wprowadzanie na rynek telewizora z ekranem o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD), byłoby z pewnością dziwnym posunięciem i dlatego dość oczywistym wydaje się odrzucenie w ogóle takiego scenariusza. Znacznie bardziej logicznym rozwiązaniem byłoby użycie matrycy 4K, a więc o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Wygląda na to, że firma Apple oraz jej główny partner producencki, a więc Foxconn Electronics już od dłuższego czasu czynią starania mające na celu zabezpieczenie stabilnych i przede wszystkim odpowiednich ilościowo dostaw matryc 4K dla telewizorów Apple iTV. Problem tkwi oczywiście w szczegółach. Firma analityczna NPD DisplaySearch szacuje, że całkowita produkcja wyświetlaczy 4K ma w tym roku osiągnąć poziom około 2,6 miliona i w tej wartości mają zmieścić się wszystkie możliwe formaty. Niektórzy analitycy z branży elektroniki użytkowej do tej pory przewidywali, że firma Apple potrzebowała dziesiątek milionów wyświetlaczy 4K, o przekątnych od 46 do 55 cali, aby móc wprowadzić swoje telewizory na rynek. Ostatecznie zatem harmonogram Apple uzależniony jest właśnie od produkcji paneli 4K, nie licząc oczywiście różnych, pozostałych czynników.

David Hsieh, wiceszef chińskiego oddziału NPD Display Search mówi, że do tej pory najbardziej aktywnym producentem na tym rynku była firma Innolux Corporation, która stworzyła pełną ofertę ekranów 4K o przekątnych od 39 do 85 cali. Mimo to producent skupia się głównie na panelach 4K o przekątnych 50, 55, 58 i 65 cali, które uważa za mające szanse na uzyskanie największej popularności - zwłaszcza w Chinach.

Co prawda wprowadzenie na rynek, przez firmę Apple, telewizora z ekranem o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli wydaje się mieć sens, ale trzeba jednak pamiętać o tym, że treści wideo o takiej jakości wciąż jest jak na lekarstwo, a więc zapotrzebowanie na taki produkt w najbliższym czasie byłoby zatem bardzo ograniczone. Gdy gigant z Cupertino zdecyduje się na taki krok, to najpierw musi być gotowy z zapewnieniem właśnie treści wideo w rozdzielczości 4K, co wymagać będzie odpowiedniej usługi dystrybucji treści 4K, a to z pewnością mocno obciążyłoby Apple iTunes.

Warto przypomnieć, że plany wprowadzenia na rynek telewizorów marki Apple ogłaszał poprzedni szef tej firmy - Steve Jobs. Dziś Apple w ogóle nie komentuje i nie odnosi się w żaden sposób do doniesień na temat tego typu produktu. To akurat nikogo dziwić nie powinno, gdyż firma Apple zawsze odmawia komentarzy na temat produktów przed ich oficjalną prezentacją i wprowadzeniem do sprzedaży. Jedyne co do tej pory mamy potwierdzone to przygotowania, jakie czynią Apple oraz Foxconn Electronics, a które mają umożliwić uruchomienie produkcji telewizorów marki Apple. Wiadomo, że Foxconn od jakiegoś czasu prowadzi rozmowy z firmą Sharp, od której chce przejąć linie produkcyjne telewizorów - przynajmniej w kilku krajach.

Dziś nikt tak naprawdę nie wie czym jest telewizor według Apple i jak mógłby konkurować na rynku, na którym coraz prężniej rozwijają się konstrukcje typu Smart TV oraz telewizory 3D (lub połączenia obu tych typów). Różni producenci, tacy jak na przykład Panasonic w swoich ostatnich seriach telewizorów Smart TV z obsługą 3D oferują coraz większe pakiety aplikacji, a nawet uruchamiają własne "sklepy", z których można pobierać nowe. Apple z pewnością musiałoby zaoferować coś więcej, ale na ekipę z Cupertino raczej można liczyć. Apple zwykle wprowadza na rynek nowy typ lub serię produktów tylko wtedy, gdy ma pewność, że ma coś lepszego, ciekawszego i bardziej zaawansowanego niż konkurencja.

Apple iTV, aby móc wyróżniać się na tle innych telewizorów mógłby to osiągnąć poprzez zaoferowanie dostępu do szybkiego wyszukiwania treści z różnych źródeł (w tym Apple iTunes), korzystania z usług i rozwiązań, takich jak chociażby Apple Siri czy iCloud, obsługiwania go (z wykorzystaniem techniki Apple AirPlay) z poziomu smartfona iPhone, tabletu iPad, odtwarzacz iPod, a może nawet komputera Mac. To chyba absolutne minimum, bez którego zresztą telewizor Apple trudno byłoby uznać za produkt Apple. Co jeszcze? Możliwości jest całkiem sporo. Wykorzystanie w telewizorze ekranu dotykowego raczej w grę nie wchodzi, ale jego obsługę możnaby rozbudować o system wykrywania ruchów i gestów.

Źródło: Digitimes, X-bit Labs, własne
.3liteZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.3lite2013.03.29, 18:36
-9#1
Telewizory samsunga to dziadostwo jakich mało, sam mam i w tych krawędziowo podświetlanych LED'ach praktycznie zawsze jest clouding - samsung twierdzi, że to normalka, gwarancja tutaj nie działa.

Jak ktoś chce kupić telewizor to prawdopodobnie wszystkie firmy są lepsze od szajsunga, no chyba, że dla kogoś clouding to normalka.

Panasonic jak najbardziej, TV od Apple za drogi będzie pewnie.

Jeśli ktoś nie wie o co chodzi to polecam w Google wpisać: samsung clouding
wuzetkowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wuzetkowiec2013.03.29, 18:40
17#2
.3lite @ 2013.03.29 18:36  Post: 646479
Telewizory samsunga to dziadostwo jakich mało, sam mam i w tych krawędziowo podświetlanych LED'ach praktycznie zawsze jest clouding - samsung twierdzi, że to normalka, gwarancja tutaj nie działa.

Jak ktoś chce kupić telewizor to prawdopodobnie wszystkie firmy są lepsze od szajsunga, no chyba, że dla kogoś clouding to normalka.

Panasonic jak najbardziej, TV od Apple za drogi będzie pewnie.

Jeśli ktoś nie wie o co chodzi to polecam w Google wpisać: samsung clouding

Nie tylko Samsung: http://www.tvtest.pl/ledowy-skandal/
sevaeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sevae2013.03.29, 18:43
11#3
Ja tam mam jeszcze soniacza FHD z przed ery 3D i mi starcza, nie ma bajerów jakichś ani nic, nie wiem czy było coś lepszego wtedy czy nie, jestem zadowolony... ale podobno Philipsy są teraz dobre.
.3liteZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.3lite2013.03.29, 18:46
Tam niżej jest opisany przypadek osoby co kupiła TV za 9k od samsunga i skopiuję pewien cytat:

'Klient zdecydował się na oddanie telewizora i zakup innego (był to już drugi jego Samsung z takim problemem), możecie spodziewać się niedługo raportu z kalibracji jego nowego nabytku jakim będzie … Panasonic VT30'

Prawda jest taka, że lepiej kupić inny telewizor niż szajsung - mniejsze prawdopodobieństwo takiego bubla.
marcin_kgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcin_kg2013.03.29, 18:57
Za sam znaczek + 100 % do ceny końcowej.
Fanboje kupią.
NebelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nebel2013.03.29, 19:20
32#6
Oprócz innowacyjnego interfejsu użytkownika oraz wymogu stałego połączenia z internetem


czyli to nie jest telewizor
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2013.03.29, 19:25
...bo każdy siedzi 1 metr od TV, żeby tylko na pewno dokładnie zobaczyć różnicę, jaką widać na obrazku... :)
Dla mnie to już w FHD z 2 metrów na 32 calach pikseli przez lornetkę nie widać i po przesiadce na wyższą rozdziałkę różnicy nie zobaczą, poza gorszym ładowaniem filmów w wyższej rozdzielczości i bardziej tnącymi grami ;p
dandioneZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dandione2013.03.29, 19:28
sevae @ 2013.03.29 18:43  Post: 646482
Ja tam mam jeszcze soniacza FHD z przed ery 3D i mi starcza, nie ma bajerów jakichś ani nic, nie wiem czy było coś lepszego wtedy czy nie, jestem zadowolony... ale podobno Philipsy są teraz dobre.

Philips bardzo polecam ;)
_QuaTTrO_Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
_QuaTTrO_2013.03.29, 19:39
11#9
Wymagane połączenie internetowe ? Co to ma być...
StanleyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stanley2013.03.29, 19:47
-6#10
ekran dotykowy w telewizorze, gdyby technologia umozliwiała plazmy o wysokich rozdzielczościach to szyba+dotyk i dziecko może malować na kolorowo teletubisie, do tego icloud i co masz na iphone, ipad możesz natychmiast wyświetlić na tv, duży tv z dotykowym ekranem nie bardzo ale multimedialny TV do kuchni w sam raz, z praktyki TV w kuchni to super sprawa, w dużym pokoju kino domowe taki tv przede wszystkim powienien mieć dostep do filmów, w sypialni programy odmóżdzacze - nie potrzeba zmyślnych wynalazków, dobry pilot i dużo do klikania, w kuchni może sobie lecieć pasmo informacyjne, programy poradniki, dotyk, internet z przepisami, wysoka rozdzielczość realistyczne wrażenia, moim zdaniem można wymyśleć TV 'nowej generacji' ale UHD, super duper procesory to jednak nie jest odpowiedni kierunek
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1