Aktualność
Piotr Gontarczyk, Środa, 3 kwietnia 2013, 07:33

W ubiegłym tygodniu firma Microsoft poinformowała oficjalnie o tym, że Chiny będą trzecim krajem, w którym chce sprzedawać tablety Surface Pro, dostępne w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie od początku lutego bieżącego roku. Dziś Surface Pro, zgodnie z planem pojawił się na chińskim rynku, ale wygląda na to, że Microsoft dla tego rynku przygotował nową wersję, opracowano specjalnie dla chińskiego konsumenta.

Oprócz "standardowego" modelu tabletu Surface Pro, wyposażonego w 128 GB pamięci flash i pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows 8 Pro, w Chinach pojawił się też inny, oparty na procesorze Intela tablet, w którym wykorzystano podstawową wersję systemu Windows 8. To nowe wydanie, określane jako Surface Chinese, można nabyć w wersji z pamięcią flash o pojemności 64 lub 128 GB.

Specjalny Surface dla Chin od pozostałych odróżnia się nie tylko porzuceniem Windowsa 8 Pro na rzecz "zwykłego" Windowsa 8, ale także tym, że jego system operacyjny obsługuje tylko i wyłącznie język chiński, a użytkownik nie może zmienić go na żaden inny. Surface Chinese dostępny jest z pełną wersją (!) pakietu biurowego Office 2013 Home and Student. Warto zauważyć, że typowy Surface Pro sprzedawany jest z 30-dniową wersją próbną pakietu Office 365 Home Premium. Ponadto Microsoft w Chinach nie oferuje 64-gigabajtowej wersji Surface Pro.

Microsoft na potrzeby promocji swoich tabletów w Chinach zorganizował specjalne wydarzenie medialne, w trakcie którego prezentowane Surface Pro oraz Surface Chinese. Przypomijmy, że Chiny były wśród pierwszych krajów, w których pod koniec października ubiegłego roku pojawiły się tablety Surface z systemem Windows RT. Te urządzenia, pomimo wejścia na rynek z przytupem (kampanią reklamową) w Chinach jednak zostały przyjęte nawet nie chłodno, a wręcz lodowato. W czwartym kwartale ubiegłego roku na ten rynek trafiło zaledwie 90 tysięcy egzemplarzy. Dla porównania w tym samym okresie do Chin trafiło aż 1,4 miliona tabletów iPad czwartej generacji oraz iPad Mini.

Z jednej strony dziwić może tworzenie kolejnych modeli Surface. Z drugiej zaś warto pamiętać o tym, że Chiny to kraj słynący z piractwa. Surface Chinese kosztuje tyle samo co Surface Pro (mowa o wersjach z 128 GB pamięci flash) i z jednej strony ma Windowsa 8, a nie Windowsa Pro, ale z drugiej ma nieograniczoną czasowo wersję pakietu biurowego Office.

Źródło: WPDang
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
badman (2013.04.03, 08:30)
Ocena: 17

0%
Zablokowali możliwość zmiany języka, aby Chińczycy nie odsprzedawali surface'ów... Officce jest w pełnej wersji, bo i tak każdy zainstalowałby piracką kopię... Microsoft dostosuje się do klienta ;-)
marcushp (2013.04.03, 09:13)
Ocena: 9

0%
Chińczyki mają pewnie swojego 'Surface' - niczym się nie różniącego i tańszego :)

Officem też ich MS nie przyciągnie, bo piszą własny - darmowy :D
VP11 (2013.04.03, 09:36)
Ocena: 3

0%
Po ostatnich problemach z chinczykami, wola wprowadzic inna wersje. Wtedy moga traktowac inaczej wymieniac zepsute podzespoly lub jest o tyle tanszy ze wymianiac na nowy.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Od kilku dni trwa już nasz plebiscyt Tech Awards 2018, w którym czytelnicy mogą wyłonić najlepsze produkty technologiczne tego roku. 13
Pomocnik zadebiutuje z numeracją 3.0. 1
Przystępna cenowo płyta dla Threadripperów. 5
Trochę smutne pożegnanie. 11
Zieloni motywują do zakupu nowego GeForce’a. 27
Stylowy laptop z cienkimi ramkami. 3
Choć tzw. Czarny Piątek jest dopiero za tydzień, to niektóre firmy postanowiły się pospieszyć. 14
Skojarzenia z tabletami są jak najbardziej na miejscu. 15
Wzrost będzie, ale w specyficznych zastosowaniach. 30
Dobry moment, żeby wypróbować płatną wersję serwisu. 16
Na święta nie będzie prezentów. 49
Czy platforma będzie dobrą alternatywą dla innych serwisów VoD? 27
Posiadacze GeForce’ów RTX w końcu się doczekali. 41
Przystępna cenowo płyta dla Threadripperów. 5
Dobra wiadomość dla bardziej zamożnych graczy. 11
Dobry moment, żeby wypróbować płatną wersję serwisu. 16
Długie oczekiwanie ma zostać w końcu nagrodzone. 17
Zestaw kultowych gier w nowej odsłonie. 14
Na święta nie będzie prezentów. 49
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane