Aktualność
Piotr Gontarczyk, Środa, 3 kwietnia 2013, 07:33

W ubiegłym tygodniu firma Microsoft poinformowała oficjalnie o tym, że Chiny będą trzecim krajem, w którym chce sprzedawać tablety Surface Pro, dostępne w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Kanadzie od początku lutego bieżącego roku. Dziś Surface Pro, zgodnie z planem pojawił się na chińskim rynku, ale wygląda na to, że Microsoft dla tego rynku przygotował nową wersję, opracowano specjalnie dla chińskiego konsumenta.

Oprócz "standardowego" modelu tabletu Surface Pro, wyposażonego w 128 GB pamięci flash i pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows 8 Pro, w Chinach pojawił się też inny, oparty na procesorze Intela tablet, w którym wykorzystano podstawową wersję systemu Windows 8. To nowe wydanie, określane jako Surface Chinese, można nabyć w wersji z pamięcią flash o pojemności 64 lub 128 GB.

Specjalny Surface dla Chin od pozostałych odróżnia się nie tylko porzuceniem Windowsa 8 Pro na rzecz "zwykłego" Windowsa 8, ale także tym, że jego system operacyjny obsługuje tylko i wyłącznie język chiński, a użytkownik nie może zmienić go na żaden inny. Surface Chinese dostępny jest z pełną wersją (!) pakietu biurowego Office 2013 Home and Student. Warto zauważyć, że typowy Surface Pro sprzedawany jest z 30-dniową wersją próbną pakietu Office 365 Home Premium. Ponadto Microsoft w Chinach nie oferuje 64-gigabajtowej wersji Surface Pro.

Microsoft na potrzeby promocji swoich tabletów w Chinach zorganizował specjalne wydarzenie medialne, w trakcie którego prezentowane Surface Pro oraz Surface Chinese. Przypomijmy, że Chiny były wśród pierwszych krajów, w których pod koniec października ubiegłego roku pojawiły się tablety Surface z systemem Windows RT. Te urządzenia, pomimo wejścia na rynek z przytupem (kampanią reklamową) w Chinach jednak zostały przyjęte nawet nie chłodno, a wręcz lodowato. W czwartym kwartale ubiegłego roku na ten rynek trafiło zaledwie 90 tysięcy egzemplarzy. Dla porównania w tym samym okresie do Chin trafiło aż 1,4 miliona tabletów iPad czwartej generacji oraz iPad Mini.

Z jednej strony dziwić może tworzenie kolejnych modeli Surface. Z drugiej zaś warto pamiętać o tym, że Chiny to kraj słynący z piractwa. Surface Chinese kosztuje tyle samo co Surface Pro (mowa o wersjach z 128 GB pamięci flash) i z jednej strony ma Windowsa 8, a nie Windowsa Pro, ale z drugiej ma nieograniczoną czasowo wersję pakietu biurowego Office.

Źródło: WPDang
Ocena aktualności:
Ocen: 5
Zaloguj się, by móc oceniać
badman (2013.04.03, 08:30)
Ocena: 17

0%
Zablokowali możliwość zmiany języka, aby Chińczycy nie odsprzedawali surface'ów... Officce jest w pełnej wersji, bo i tak każdy zainstalowałby piracką kopię... Microsoft dostosuje się do klienta ;-)
marcushp (2013.04.03, 09:13)
Ocena: 9

0%
Chińczyki mają pewnie swojego 'Surface' - niczym się nie różniącego i tańszego :)

Officem też ich MS nie przyciągnie, bo piszą własny - darmowy :D
VP11 (2013.04.03, 09:36)
Ocena: 3

0%
Po ostatnich problemach z chinczykami, wola wprowadzic inna wersje. Wtedy moga traktowac inaczej wymieniac zepsute podzespoly lub jest o tyle tanszy ze wymianiac na nowy.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 39
Lepsza, ale niestety też droższa niż poprzedniczka. 10
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Od zapowiedzi do sklepowej dostępności minie kilka tygodni. 18
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 39
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Nintendo Switch traci tytuł na wyłączność. 0
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
APU z 2 rdzeniami, 4 wątkami, układem graficznym Vega 3 i dwoma kontrolerami LAN 10 Gb/s. 5
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane