aktualności

Duża porcja zrzutów ekranu z Windows Blue

54 25 marca 2013, 14:36 Eryk Napierała

Obrazy instalacyjne wyciekły do sieci. Nieczęsto zdarza się, by źródłem przecieków informacji na temat nowych wersji systemu Windows było polskie forum internetowe. Jednak to właśnie na WinForum.eu opublikowano zrzuty ekranowe, a nawet obraz instalacyjny systemu Windows Blue – swego rodzaju "service packa" dla Windows 8. Ciężko stwierdzić, jak udostępniona kompilacja o numerze 9364 ma się do tego, co ostatecznie wyda Microsoft, bo testujący donoszą o dużej liczbie błędów. Nie to rozczarowuje najbardziej – niepokoi przede wszystkim, że wszystkie nowości przedstawiane na zrzutach wydają się tylko kosmetyczne.

Chociaż Windows Blue przyniesie wiele zmian, (prawie) żadna z tych już poznanych nie zmieni diametralnie sposobu korzystania z systemu. Zamiast, na przykład, ujednolicenia klasycznego interfejsu i Modern UI, użytkownicy najnowszych "okienek" dostaną... nowe rozmiary kafelków, poprawiony panel ustawień i kalkulator.

W kompilacji 9364 kafelki na ekranie startowym mogą mieć nie dwa, a cztery rozmiary. Aplikacja może zajmować teraz cztery, dwa lub jeden kwadrat, a na dodatek ¼ podstawowego pola. Zmianie uległ sposób zarządzania kafelkami – by przenieść je w inne miejsce należy najpierw włączyć tryb dostosowywania w menu kontekstowym ekranu startowego. Da się także przeciągać kilka kafelków jednocześnie.

Sugerując się głosem (czy może raczej rozpaczliwymi jękami) użytkowników, Microsoft postanowił ułatwić wyłączanie komputera. Guzik Power został przeniesiony bezpośrednio do panelu ustawień włączanego przez Charm Bar. Uproszczone zostały również inne elementy nawigacji. By zmienić wygląd systemu nie trzeba przechodzić do ekranu ustawień – po kliknięciu odpowiedniego przycisku panel Personalizacja zastępuje boczny pasek ustawień. Do wyboru jest znacznie więcej motywów tła, a zamiast ograniczonego zestawu kolorów tła udostępniono pełną paletę RGB.

Dość poważne zmiany zaszły w ustawieniach systemu, które stanowią osobną aplikację. Z poziomu "panelu sterowania" Modern UI można skonfigurować domyślne aplikacje i autostart, zarządzać programami uruchomionymi w tle, a także zezwolić każdej aplikacji z osobna na dostęp do kamery, mikrofonu i odbiornika GPS. W opcjach systemu pojawiła się także zakładka dotycząca usługi SkyDrive. Najbardziej odczuwalną zmianą będzie na pewno uproszczenie (a może skomplikowanie?) nawigacji po menu. Główna lista kategorii uległa znacznemu skróceniu, a niektóre jej pozycje przenoszą do ekranów zawierających listy podkategorii. Wprowadzenie wielopoziomowego menu było pewnie konieczne ze względu na zwiększoną liczbę opcji. Na szczęście wyszukiwanie w Windowsie 8 obejmuje ustawienia...

Nieodłączną częścią Windows Blue będzie Internet Explorer 11. W udostępnionej kompilacji desktopowa wersja przeglądarki nie zmieniła się prawie wcale, za to IE dla Modern UI zyskał menadżer pobierania oraz nowy interfejs autouzupełniania i zapamiętywania haseł.

Aktualizacja przyniesie również kilka zupełnie nowych aplikacji dla interfejsu Modern UI, których z niewiadomych przyczyn brakuje w Windowsie 8. W kompilacji 9364 znalazł się tajemniczy program o nazwie Movie Moments, rejestrator dźwięku, alarm, czasomierz i stoper oraz... kalkulator. W folderze systemowym można znaleźć pierwszy ślad nieaktywnego jeszcze... eksploratora plików dla dotykowego interfejsu. Jak widać, Microsoft poważnie wziął się za nadrabianie zaległości...

Najbardziej znaczącą zmianą, przynajmniej z tych już odkrytych, jest dodanie w interfejsie Modern nowego trybu podziału ekranu. Tak jak do tej pory, w jednym momencie na wierzchu mogą znajdować się dwie aplikacje, z tą różnicą, że obydwie mogą zajmować taką samą część ekranu. Nie wiadomo, czy wszystkie programy przygotowane dla Windows 8 będą obsługiwać ten tryb widoku, czy wymagane będzie dostosowanie ich interfejsu w jakiś sposób.

W udostępnionej wersji nowego Windowsa odkryto wiele drobniejszych nowości, takich jak sortowanie listy aplikacji według daty instalacji, możliwość włączenia pokazu slajdów na ekranie blokady, przebudowane menu ustostępniania, czy pojawienie się folderów Moje Dokumenty, Moje Obrazy, Moja Muzyka i Moje Wideo w oknie Komputer. Kompilacja 9364 instaluje się już na naszej maszynie testowej, więc jeśli tylko zauważymy w niej coś wartego uwagi, nie zapomnimy Was o tym poinformować!

Źródło: WinForum.eu
Cwaniak666Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Cwaniak6662013.03.25, 14:53
84#1
kalkulator na 2/3 ekranu, jest progress ;D
fajny RafałekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fajny Rafałek2013.03.25, 14:55
18#2
A przycisku start w klasycznej kompozycji jak nie było, tak nie ma.

Może se pracować i 200% dłużej na baterii, dziękuję, postoję.
Q'botZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Q'bot2013.03.25, 14:55
I'm blue? :P

Niby niebieski, a jednak taki zielony...

I na co komu jakiś start? spędzacie całe dnie męcząc OS'a czy tylko używając uruchomionych w nim programów? Bo mnie zupełnie nie zależy jak wygląda system/pulpit/menu bo widzę to może przez kilka sekund dziennie... a to ,że ktoś sobie włącza windę po to tylko by pooglądać kafelki w metro, to rzeczywiście ma problem.
raximusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raximus2013.03.25, 14:57
-31#4
Cwaniak666 @ 2013.03.25 14:53  Post: 645476
kalkulator na 2/3 ekranu, jest progress ;D

I po co trollujesz? Kalkulator może zajmować tyle ekranu, ile sobie user zażyczy.

Eryku: Jak już zainstalujesz na VM, koniecznie dodaj, że można włączyć na raz nie dwie 50:50, a nawet 3 33:33:33, 40:20:40 a nawet 4 25:25:25:25
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2013.03.25, 15:09
27#5
Jakim trzeba być ignorantem, żeby pół roku po wypuszczeniu OS-a dawać zajawki tak podstawowych funkcji jako super-wypas-nowe-ficzery w następnej wersji OS-a za 2 lata i kolejne kilkaset zł...
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2013.03.25, 15:14
64#6
Wow, podział ekranu!
Wielozadaniowość prawie jak w Windows 1.0, tylko gorzej zrobiona, bo bez widocznego paska zadań.

http://msdn.microsoft.com/en-us/magazine/dd942846.aspx
7ccccc7Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
7ccccc72013.03.25, 15:14
35#7
Wreszcie znaleźli odpowiednią nazwę (blue screen). Następna wersja będzie się nazywać Windows BSOD albo Windows Error
szalony kefirZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szalony kefir2013.03.25, 15:17
40#8
SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2013.03.25, 15:18
36#9
Czyli wszystkie zmiany tylko w Metro.Wyniki sprzedaży nic im do rozumu nie przemówiły, lub go po prostu nie mają.
losiuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losiu2013.03.25, 15:22
41#10
Dodaliby opcjonalny pasek zadań albo możliwość kompletnego pominięcia Metro UI i byłoby OK. Ale nieeeee..... trzeba wciskać nowy look na siłę (bo tylko o tą pożal się Boże unifikację z mobile i przyszłym Xem tu chodzi) i zrobić ze wszystkich osłów na wzór wielu userów Apple.
Zaloguj się, by móc komentować
1