aktualności

Google blokuje AdBlocka

20
21 lutego 2013, 09:31 Piotr Gontarczyk

Twórca popularnego programu Adblock Plus nie jest zadowolony z tego, że jego użytkownicy muszą ostatnio sporo kombinować aby sprawić, by działał poprawnie na urządzeniach z systemem operacyjnym Android, pochodzącym od reklamowego giganta, firmy Google.

Niedawno Google sprawiło, że użytkownikom przeglądarki internetowej Google Chrome trudniej jest używać Adblock Plus, jako rozszerzenia dla tego programu. Okazuje się, że aplikacja nie działa już poprawnie na smartfonach i tabletach z systemem Android 4.1.2 oraz Android 4.2.2. Zamiast tego program wyświetla ostrzeżenie o tym, że aby uzyskać oczekiwaną sprawność, najpierw trzeba ręcznie skonfigurować serwer proxy. Adblock Plus na Androidzie działa na zasadzie przesyłania ruchu sieciowego poprzez serwer uruchomiony na urządzeniu, który filtruje zawartość stron internetowych jeszcze zanim pojawi się ona w przeglądarce internetowej.

Firma Google uznała, że takie rozwiązanie stanowi bardzo poważne zagrożenie kwestii bezpieczeństwa, jeśli możliwe będzie automatyczne przekierowywanie połączeń sieciowych w taki sposób. Dlatego też programiści Google odgrodzili przeglądarkę internetową od konfiguracji proxy uważając, że złośliwe oprogramowanie może przechwycić przesyłane dane i zagrozić prywatności użytkownika. To właśnie ta zmiana sprawia, że aplikacja Adblock Plus nie działa na platformie Android "Jelly Bean". Jedynym rozwiązaniem jest "zrootowanie" urządzenia i ręczne skonfigurowanie jego ustawień serwera proxy tak, aby aplikacja mogła przechwytywać ruch sieciowy. "Rootowanie" nie jest konieczne tylko w przypadku tych urządzeń, z których opcje konfiguracji proxy nie zostały usunięte przez producenta.

Twórca programu Adblock Plus zzleca korzystanie z dostępnego w sieci rozwiązania, dzięki któremu można ominąć nowe zabezpieczenie firmy Google. Jednocześnie w serwisie Code Google dla Androida pojawiło się zgłoszenie problemu z niemożnością automatycznej konfiguracji serwera proxy - przez aplikację.

Już jakiś czas temu firma Google zmieniła sposób, w jaki użytkownicy mogą wyszukiwać aplikacje dla przeglądarki internetowej. Jako że Adblock Plus pojawił się jako rozszerzenie, to program przestał pojawiać się w wynikach wyszukiwania aplikacji. 12 grudnia ubiegłego roku, Adblock Plus został przez twórcę zamieniony w aplikację dla przeglądarki Chrome, ale firma Google usunęła ją ze sklepu Play Store już 12 godzin po jej pojawieniu się. Twórca Adblocka oskarżył Google o nieuczciwe praktyki, polegające na utrudnianiu dystrybucji programu, który został pobrany 190 milionów razy, w wersji dla systemu Android. Wygląda na to, że najnowsze zabezpieczenia w Androidzie są tylko kolejną potyczką w tej wojnie.

Źródło: The Register
*Konto usunięte*2013.02.21, 09:41
33#1
złośliwe oprogramowanie może przechwycić przesyłane dane i zagrozić prywatności użytkownika

Google przechwytuje dane i wykorzystuje prywatność użytkownika w celach zarobkowych....

Fee google, fee.... Don't be evil.
Widać nie dotyczy jak ktoś psuje interes korporacji.
Vesp3rZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vesp3r2013.02.21, 10:12
hmm wy dopiero publikujecie tego newsa, a ja już wczoraj czytałem że google wyda fixa pozwalającego na używanie tych programów....
*Konto usunięte*2013.02.21, 10:18
12#3
Reklamy reklamy kasa reklama kasa i chu... Całe życie opiera się na kasie i reklamach gdzie nie pójedziesz jakas firma zawraca Ci tyłek reklamą.
ShamothZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Shamoth2013.02.21, 10:30
10#4
Tia a to że google nie sprawdza reklam i np niektóre są przy okazji malewarem to już się nie mówi...
zozuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zozu2013.02.21, 10:54
-8#5
Firefox FTW!! I tyle w temacie.
HocumZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hocum2013.02.21, 10:59
14#6
można kurwi...y dostać prze te reklamy.
zmieniłem tel na Androidowy i zacząłem doceniać starego htc hd2 z WM6.5.

Google utrudnia działania takich programów bo to dla nich strata kasy.
bez roota to nie ma życia . kurna zeby normalnie z tel. korzystać muszę jeszcze martwic sie takimi rzeczami jak adbloki i antyviry na tel.

TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2013.02.21, 11:45
seba12a @ 2013.02.21 10:18  Post: 637799
Reklamy reklamy kasa reklama kasa i chu... Całe życie opiera się na kasie i reklamach gdzie nie pójedziesz jakas firma zawraca Ci tyłek reklamą.

Tyle że podobno z ogólnogospodarczego i rozwojowego punktu widzenia wynalezienie reklamy było jednym z lepszych rzeczy, jakie mogły spotkać globalną gospodarkę :) Znacznie przyspiesza przepływ pieniędzy na rynku (co jest zbawienne i ma efekt taki, jak zwiększenie ilości pieniądza, ale bez inflacji) i tworzy całą wielką gałąź 'przemysłu'. Tyle że jest wysoce wkur... ee... 'irytująca' dla normalnych ludzi ;p
sigmundZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sigmund2013.02.21, 12:03
11#8
Tytuł jak z Onetu. Oh, wait...
marcinhoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcinho2013.02.21, 12:09
jesli chodzi o desktopa to polecam dodac do chroma ghostery i juz was strony nie beda tak mocno szpiegowac
LyraZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Lyra2013.02.21, 12:40
I kij mu w (niech sobie kazdy dopisze gdzie). dobrze ze Canonical nas wesprze w wojnie systemow.Ja juz zaczelem zbierac $$$ na Nexusa.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1