aktualności

Kontrowersyjny pomysł Microsoftu na nową generację Xboksa

61 8 lutego 2013, 10:25 Marek Kowalski

O nadchodzącej, zupełnie nowej generacji konsoli Microsoftu robi się coraz głośnie. Głośnym echem powraca temat licencjonowania tytułów na przyszłego Xboksa. Jeżeli pomysł Microsoftu, o którym donosi brytyjski The Guardian, wejdzie w życie, gracze bez internetu mogą konsoli nie kupować.

Brytyjski serwis The Guardian, powołując się na źródło Edge magazine, opublikował informacje na temat planów Microsoftu dotyczących mocno kontrowersyjnego modelu biznesowego, jaki ma być wprowadzony  po ukazaniu się na rynku nowej generacji konsoli Xbox. Mówiąc w skrócie - nabywcy nowej konsoli kupią "pierwszy całkowicie cyfrowy system" bez miejsca na gry kupione w zwykłym sklepie.

Przechodząc do szczegółów, pomysł polega na tym, że nowa konsola będzie musiała być stale podłączona do internetu. Gry będzie można kupić wyłącznie przez Sieć i to wyłącznie w jednym miejscu kontrolowanym przez producenta. Jeszcze to nie jest szczególnie straszne zważywszy na fakt, że na podobnej zasadzie działa np. model biznesowy Apple (względem aplikacji w sklepie App Store). Microsoft ma ponoć posunąć się nieco dalej. Użytkownik nie tylko będzie mógł kupić grę tylko w jednym miejscu, ale również aby w nią zagrać będzie musiał mieć konsolę stale podłączoną do internetu (tymczasem App Store Apple'a, czy należąca do Valve platforma Steam umożliwiają korzystanie z nabytych produktów również offline). Gry będą ściśle powiązane z konkretną tożsamością gracza, a prowadzenie rozgrywek bez uprzedniego zalogowania się, nie będzie w ogóle możliwe. Microsoft uzasadnia swój pomysł wynikami przeprowadzonych przez siebie badań, z których wynika, że potencjalny przyszły posiadacz nowej generacji Xboksa to ktoś dysponujący już łączem internetowym.

Nie wiadomo jeszcze jak zostanie rozwiązany problem tych, którzy już posiadają solidną kolekcję gier na Xboksa. Zakładając w ogóle, że aktualna i przyszła platforma Xbox będą ze sobą zgodne, tacy klienci nie będą mogli skorzystać z dotychczasowych gier w nowej konsoli. Wydaje się wątpliwe, by Microsoft pozostawił tę cenną grupę użytkowników - posiadaczy legalnych pudełkowych wersji gier na Xboksa - samym sobie.  

Źródło: The Guardian
Bart TutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bart Tut2013.02.08, 10:34
50#1
To już lepiej korzystać z blaszaka i Steam skoro nie będzie można zagrać w grę pożyczoną od kolegi. Microsoft coraz bardziej się stacza :D
strykulZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
strykul2013.02.08, 10:35
48#2
Ciekawe jak to będzie działo u nas, gdzie przeciętna prędkość łącza kręci się w okolicy 4,15Mbit/s(dane na maj 2012)? - średni czas pobierania gry w rozmiarze BD-ROM - 27 godzin?
joszimitsu1990Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
joszimitsu19902013.02.08, 10:38
64#3
Czyli nawali mi net i już sobie w single player nie pogram. Poyebao
HegenovZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hegenov2013.02.08, 10:43
33#4
Zawsze tak jest... pokozaczą, pokażą rogi, powiedzą, że mają rację, a potem świat zweryfikuje ich poglądy i będzie odwrót.
Było tak już nie raz.
Ale skoro chcą cyfrówki... to niech nie zapomną wrzucić dysku większego niż 64GB, bo to by ograniczało konsolę do 3 albo 4 tytułów. A to śmiech na sali.
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2013.02.08, 10:47
34#5
haha
Święty Graal korporacji spełniony, nie będzie używek, może i piractwa też nie będzie. Perfekcja. Jeszcze tylko, żeby zwrotów nie było możliwych i mamy system idealny.

Jeszcze warto zrobić tak, by konsola była sprzężona z głównym kontem MS po to by użytkownik nie mógł i samej konsoli odsprzedać.
slavkozzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
slavkozz2013.02.08, 10:49
19#6
Może i w wyżej rozwiniętych krajach taki model się przyjmie. Może nawet i w Polsce, ale pod warunkiem, że gry będą dużo tańsze. A zapewne nie będą, więc strzał w kolano i prezent dla konkurencji.
@SunTzu, Konsole to byłby pierwszy krok, potem telefony, samochody, wszystko przypisane do właściciela na całe życie. Fatalna wizja :E
FraggyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Fraggy2013.02.08, 10:50
19#7
Granie singleplayer powinno być dostępne w trybie offline. A reszta moim zdaniem jest spoko, wtedy pokaże się prawdziwość 'konsolarzy' którzy nie kupują dla piratów/przeróbek czy tanich gier do wymiany. Rynek będzie wreszcie zweryfikowany i będzie można powiedzieć, że świat konsol nie jest wcale taki fajny jak się wydawało, że był.
*Konto usunięte*2013.02.08, 10:54
Strzelają sobie w pięte
manriuszZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
manriusz2013.02.08, 11:09
Skąd oni biorą takie pomysły? Badania jakieś przeprowadzili a jeśli tak tak to chyba na jakichś niespełna rozumu ludziach.Nie wierzę aby ktoś z własnej woli zagłosował na taki pomysł.
HashiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hashi2013.02.08, 11:10
24#10
Celują w miłośników COD. To ich target - dzieci kukurydzy.

EDIT
Doprecyzuje. Syn farmera / po pracy w polu partyjka w COD / internet musi być / najbliższy sklep kilkaset mil.
Na potwierdzenie tego co napisałem jest przykład napadu (jakieś 1,5 roku temu) na transport przewożący nową serię CODa do sklepów we Francji - Francja to jeden z największych producentów nasion kukurydzy na świecie.
Ze względu na obowiązującą ciszę wyborczą funkcja komentowania została wyłączona do dn. 2019-05-26 godz. 21:00.
1