Z nieoficjalnych informacji krążących w sieci udało się skompletować pełną specyfikację szykowanych przez AMD procesorów "Richland". Nie będą to rewolucyjne układy, bo od strony sprzętowej przyniosą tylko drobne poprawki i większe taktowanie. AMD szykuje jednak spory zestaw nowych technologii, które powinny wystarczyć, by "Richland" mógł zapełniać ofertę firmy do czasu wprowadzenia APU opartych na nowej architekturze – "Kaveri".
AMD Richland - następca procesorów (APU) Trinity
Nowe APU zostały oparte na tych samych mikroarchitekturach co "Trinity" i "Virgo", czyli Piledriver dla CPU i VLIW4 dla GPU. Ich produkcja będzie odbywać się w dobrze znanym i już nie najnowszym procesie technologicznym 32 nm SOI. Ulepszenia objęły między innymi system zarządzania energią, dzięki czemu procesory "Richland" mogą pracować z wyższymi częstotliwościami niż poprzednicy, przy zachowaniu tego samego TDP. W poniższej tabeli znajdziecie nieoficjalne specyfikacje wszystkich modeli przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych (gniazdo FM2), ułożone na podstawie różnych źródeł przez serwis X-Bit Labs. Dla porównania, pod każdym nowym APU zamieściliśmy parametry jego poprzednika.
AMD nie ujawnia na razie, w jakie dodatkowe funkcje zostaną wyposażone procesory "Richland". Na razie nie ma mowy o obsłudze architektury HSA (ta znajdzie się w słabszych APU – "Kabini" i "Temash"), być może chodzi o możliwość współpracy IGP z kartami graficznymi Radeon HD 8000, opartymi na GPU "Oland" (architektura GCN). Dowiedzieliśmy się również, że wraz z nowymi APU zadebiutuje oprogramowanie stworzone przez partnerów AMD. Można się spodziewać, że zostanie ono dostosowane do architektury modułowej i będzie wykorzystywać intensywnie akcelerację obliczeń przez GPU. Nie zdobyliśmy jednak informacji, do czego będą służyć nowe aplikacje i czy da się je uruchomić na starszych procesorach z serii A lub w ogóle na innych produktach AMD.
Jaką wydajność będa mieć procesory "Richland", "Kabini" i "Temash"?
Źródła: X-Bit Labs, własne
AMD pewnie tradycyjnie tak obniży cenę, żeby w ogóle uciec od rywalizacji z Haswellem.
temash i kabini to nie jest architektura modulowa. To architektura jaguar - rozwiniecie bobcat-a ktory nie jest prockiem z arch. modulowa.
Ale 4.1 Ghz w 'topowym' modelu to trochę mało dla super wypaśnych zestawów na allegro.
Na szczęście nie musisz ich kupować.
Btw, jak brzmiał Twój poprzedni nickname - czyżby kolejna odmiana Sony Vaio?
Może byłoby prościej napisać, iż Ty się gubisz?
Gwoli ścisłości, to walnąłeś byka co zdarza Ci się jednak dość często: Temash/Kabini, to zupełnie inna architektura niż Trinity/Richland - te rzeczywiście wykorzystują rdzenie Piledrivera (w przypadku tego ostatniego nowsza rewizja) plus IGP bazujący na VLIW4.
Ale 4.1 Ghz w 'topowym' modelu to trochę mało dla super wypaśnych zestawów na allegro.
Gdzie masz jakieś 'puste gigaherce'? Z tego co zauważyłem to w przypadku buldozera/piledrivera wydajność rośnie proporcjonalnie do wzrostu taktowania więc o pustych megahercach tutaj nie ma mowy.
temash i kabini to nie jest architektura modulowa. To architektura jaguar - rozwiniecie bobcat-a ktory nie jest prockiem z arch. modulowa.
Dzięki za sprostowanie, ale mimo wszystko trochę za dużo tych ''architektur'', a właściwie nazw, bo architektura i tak jest jedna - Piledriver.
Ja rozumiem taki podział:
architektura (rdzeń): Piledriver;
1) platforma desktop, bez IGP - Vishera;
2) platforma desktop + IGP (APU) - Trinity, Trinity R(efresh);
3) platforma mobile (APU): Trinity M, Trinity Low Power, Trinity MR, itd., itp.
architektura (rdzeń) Jaguar:
1) platforma mobile o wyższej wydajnosci (ultrabooki, netbooki, nettop) - Kabini XT;
2) platforma mobilna o niskiej wydajności (tablety, smartfony) - Kabini LP;
A teraz mamy tak:
I architektura (rdzeń) - Piledriver
1) desktop (non-APU) - Vishera;
2) desktop (APU) - Virgo
a) starsze - Trinity;
b) odświeżone - Richland;
3) mobile - Comal
a) starsze - Trinity;
b) nowsze - jeszcze nie wiadomo, pewnie Richland;
II architektura (rdzeń) - Jaguar
1) mobile, wydajniejsza - Kabini;
2) mobile, słabsza - Temesh.
Jak widzisz AMD trochę przegięło z tym trójstopniowym podziałem APU.