Aktualność
Eryk Napierała, Wtorek, 22 stycznia 2013, 10:30

Postęp mierzy się nie tyko w nanometrach.

Wymiar technologiczny jest chyba najczęściej używany jako wyznacznik postępu technologii obróbki krzemu i trudno się temu dziwić, skoro jego zmniejszanie pozwala robić układy lepsze pod niemal każdym względem – mniejsze, szybsze i bardziej energooszczędne. Oprócz tej cały czas malejącej wartości podawanej w nanometrach, w przemyśle liczy się jeszcze druga, wyrażana w znacznie większych jednostkach – średnica wafla krzemowego. Większe wafle oznaczają niższe koszty produkcji układów krzemowych. Większy wafel przechodzi przez tyle samo etapów skomplikowanej i kosztownej obróbki, a można z niego wykroić więcej jąder. Po drugie, z większego wafla zostaje mniej odpadów, więc produkcja pojedynczego układu jest tańsza. Obecnie "standardem" w branży są wafle o średnicy 300 milimetrów, ale liderzy rynku przygotowują się już do przejścia na wafle 450-milimetrowe. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie – żadna z firm nie chce ponieść kosztów opracowania odpowiednich maszyn jako pierwsza. Zawiązano w tym celu konsorcjum G450C, złożone z firm IBM, Intel, GlobalFoundries, Samsung i TSMC, które wspólnie inwestuje w opracowanie koniecznej technologii.

Pojawiają się właśnie pierwsze efekty tej pracy. Podczas tegorocznej konferencji Industry Strategy Symposium zorganizowanej przez SEMI, Intel wraz z firmą Molecular Imprints zademonstrował 450-milimetrowy wafel z naświetloną maską:

Od tego etapu do produkcji układów testowych i wreszcie działających procesorów jeszcze daleko. Ale ta demonstracja oznacza, że są już maszyny, które potrafią nanieść wzory kolejnych elementów krzemowej struktury na tak duży wafel, i to z odpowiednią ostrością – w procesie technologicznym 24 nm (jak zaprezentowany wafel) najmniejsze elementy wzoru na waflu nie odbiegają od zadanej wielkości o więcej niż 1,2 nm. Molecular Imprints obiecuje, że po dopracowaniu ta technika będzie tańsza od aktualnie stosowanych metod nanoszenia wzorów na krzem. Nie wiadomo jednak, czy nie wzrosną koszty innych etapów obróbki: wiadomo na przykład, że maska („szablon”) do tej techniki jest trudniejsza w przygotowaniu, bo musi być w skali 1:1, podczas gdy maski optyczne opracowuje się w powiększeniu, na przykład skali 4:1.

Obecnie tylko jedna fabryka Intela jest przystosowana do użycia większych wafli – to zakład DX1, zlokalizowany w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam pod koniec tego roku rozpocznie się wytwarzanie procesorów "Broadwell" w procesie technologicznym 14 nanometrów. W tym celu będą wykorzystywane wafle o średnicy 300 milimetrów, bo Intel planuje rozpocząć produkcję procesorów, SoC i innych układów scalonych z wykorzystaniem 450-milimetrowych wafli krzemowych dopiero w 2015 roku. Do tego czasu fabryka w Oregonie zostanie rozbudowana o drugą halę, w której znajdą się maszyny projektowane z myślą o większych waflach. Budowa zakładu rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Źródła: X-Bit Labs 1, 2

Ocena aktualności:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Greg.Z (2013.01.22, 10:47)
Ocena: -2

0%
Go go Intel :D
idesofmay (2013.01.22, 11:01)
Ocena: 14

0%
Tak na logikę, czym większe koło tym wpisany w nie kwadrat pozostawi mniej 'resztek' względem swojego rozmiaru? Tak ja to rozumiem, ale matematyk ze mnie żaden ;].

Ps. a raczej wpisane w niego kwadraty.
Hamil_Hamster (2013.01.22, 11:04)
Ocena: 30

0%
Miłoby było jakbyście jednak stosowali słówko 'rdzenie' zamiast 'jąder'.
Szczególnie 'wykroić więcej jąder' źle się kojarzy...

jackowo @ 2013.01.22 10:55  Post: 630799
Wytłumaczy mi to ktoś:

Po drugie, z większego wafla zostaje mniej odpadów, więc produkcja pojedynczego układu jest tańsza.


?

Z koła wycinasz kwadraty czy tam prostokąty o stałej wielkości, nim większe koło tym większy procent powierzchni zagospodarujesz. Chyba o to chodzi.
Realt (2013.01.22, 11:13)
Ocena: 8

0%
Intel się rozpędza a AMD drepcze w miejscu, niezbyt dobrze to wróży.
idesofmay (2013.01.22, 11:17)
Ocena: 2

0%
Hamil_Hamster @ 2013.01.22 11:04  Post: 630802
Miłoby było jakbyście jednak stosowali słówko 'rdzenie' zamiast 'jąder'.
Szczególnie 'wykroić więcej jąder' źle się kojarzy...


Mi kojarzy się jednoznacznie... z Armstrongiem.
*Konto usunięte* (2013.01.22, 12:10)
Ocena: 8
z wiekszego wafla procentowo wychodzi mniej odpadow-tak to powinno brzmiec to zdanie.
Pioy (2013.01.22, 12:14)
Ocena: 6

0%
Przy tej samej wielkości rdzenia większe koło można dokładniej 'wypełnić'. Wyobraźcie sobie przez analogię, że to samo koło można tym dokładniej wypełnić, im mniejszych kwadracików się używa. Wiecie przecież, jak wyglądają okrągłe elementy sfilmowane w niskiej rozdzielczości :)
LeacH (2013.01.22, 12:14)
Ocena: 1

0%
Realt @ 2013.01.22 11:13  Post: 630806
Intel się rozpędza a AMD drepcze w miejscu, niezbyt dobrze to wróży.

a czy AMD ma własne fabryki ? Nie, oni zamawiają u TMSC I GF i nie obchodzi ich. Większe wafle to większy realny uzysk z 1 płata (możliwość upchania np o 40% więcej całych układów) oraz oszczędność wody i energii (w przeliczeniu na 1 układ). Co powinno się po pewnym czasie przełożyć na niższe koszta produkcji (może obniżą cenę wtedy).
pzdr
ps - AMD tak drepcze w miejscu, że wszystko wskazuje, że będzie miało na 3-4 lata zapewniony niezły zbyt układów do konsol kolejnej generacji (ma GPU w Wii Ui nie wiadomo co będzie dostarczać do X-BOX'a 3 i PS4 czy GPU czy też CPU). W dodatku na papierze SR wygląda na to, że ma być wzrost wydajności o 30-40% - wtedy to tylko intel będzie konkurować poborem mocy, ale AMD da 2x wiecęj wątków - po co Tobie 22 lub 14 nm w stacjonarnym jak nie odczujesz praktycznie różnicy, poza ceną oczywiście.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 112
Świetna wiadomość dla klientów. DRAMeXchange przygotował nowy raport na temat rynku pamięci DRAM. 21
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Tak może wyglądać chip w kolejnym Xboksie lub PS5. 112
Alternatywa jest, ale do jej wprowadzenia potrzeba czasu. 102
Jest też kompatybilność z Adaptive Sync dla Pascali i Turingów. 38
Aktualności spokrewnione
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane