aktualności

Opera Software prezentuje przeglądarkę zaprojektowaną specjalnie dla tabletów

22 stycznia 2013, 02:01 Eryk Napierała

Nagły wzrost popularności tabletów sprawił, że deweloperzy nie do końca wiedzieli, jak zabrać się do tworzenia interfejsu aplikacji dla tych urządzeń. Najprostszym i wcale niezłym pomysłem było "powiększenie" interfejsu dla telefonów z ekranem dotykowym. Nawet systemy operacyjne takie jak iOS i Android były z początku bardzo smartfonowe, a ich dostosowanie do specyfiki tabletów chwilę trwało. Jeśli chodzi o przeglądarki internetowe, tylko Internet Explorer 10 oraz Firefox dla Metro powstawały specjalnie z myślą o tych urządzeniach – Chrome, Safari i Opera Mobile wyglądają na tabletach tak samo na telefonach. Już niedługo zmieni się to dla ostatniej przeglądarki, bo Opera Software pracuje nad zupełnie nowym programem, przygotowanym specjalnie z myślą o tabletach.

Norweska firma zaprezentowała już poglądową wersję przeglądarki o nazwie Ice. Jej interfejs zaprojektowano tak, by zapewnić jak najwygodniejszą obsługę na tabletach. Duże znaczenie mają gesty wykonywane na ekranie i po części dlatego w programie niemal w ogóle brak rozwijanych menu i przycisków (w tradycyjnym rozumieniu tego słowa). Bardzo dobrze widać to na przykładzie mechanizmu wyszukiwania – zamiast listy dostępnych wyszukiwarek obecny jest zestaw miniatur stron z wynikami wyszukiwania, rzecz jasna odświeżanych na bieżąco podczas wpisywania hasła.

Do przełączania się między kartami wykorzystano ekrany z ikonami stron internetowych, do złudzenia przypominające pulpity lub launchery w systemach operacyjnych dla urządzeń przenośnych. Takie rozwiązanie ma dość oczywistą wadę – w przypadku otwarcia kilku "instancji" jednego serwisu, łatwo będzie można się pogubić wśród takich samych ikon. Co prawda wraz z rozwojem sieci strony internetowe coraz zmieniają swoją formę stając się coraz bardziej podobne do aplikacji, ale na pewno przez długi czas będzie istnieć sporo witryn, które nie poddadzą się upływowi czasu. Jak takie podejście do kart sprawdzi się w praktyce, zobaczymy już niedługo, bo Opera Ice ma zostać udostępniona już w lutym.

Interfejs to nie jedyna cecha wyróżniająca nową przeglądarkę Norwegów. W przeciwieństwie do wszystkich dotychczas wydanych wersji Opery, Ice nie korzysta z autorskiego silnika Presto, a z... WebKita. Z powodzeniem działa on w Google Chrome, Safari i mnóstwie mniej popularnych przeglądarek. Opera Software zdecydowała się wykorzystać WebKit dlatego, że jest to jedyny silnik, który może wydajnie działać w systemie iOS (Apple podchodzi do oprogramowania firm trzecich dość restrykcyjnie), a także z powodu braków Presto. Przedstawiciel Opery przyznał, że firma dostrzega, jak duży jest problem źle działających stron. Na razie nie ma stuprocentowej pewności, na czym zostanie oparta wersja dla Androida, ale wszystko wskazuje, że również będzie to WebKit. Jeśli Presto przestanie istnieć w tabletach, może to oznaczać koniec jego rozwoju w ogóle. Pozostanie co najwyżej w Operze Mini i Mobile, ze względu na silnie wykorzystywaną tam funkcję Turbo.

Tak czy inaczej, Opera Ice zadebiutuje na iOS i Androidzie. Wersja dla tabletowych systemów Microsoftu powstanie... kiedy staną się one bardziej popularne. Podobno w marcu zostanie wydana również nowa Opera dla PC-tów, ale na razie nie wiadomo, czy będzie przypominać Ice, a jeśli tak, to w jakim stopniu.

Źródło: Pocket-Lint
Double_GZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Double_G2013.01.22, 03:49
22#1
Nieźle. Opera jednak przoduje w innowacyjności jeśli mowa o przeglądarkach
benzeneZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
benzene2013.01.22, 07:29
Ja co prawda trzymam się kurczowo Opery choć miłość ta nie jest odwzajemniona. Standardowo pamięć zajmowana przez przeglądarkę to prawie 2GB ramu. To nie jest problem ale naprawdę irytujące staje się zamulanie CPU na poziomie 20-30%. Najgorsze jest to, że nigdy nie wiadomo, która zakładka stoi za tym obciążeniem. Jedyny sposób to restart Opery ale najpierw trzeba zrobić Kill process w menedżeże zadań. Poza tym ją kocham.
jkbrennaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jkbrenna2013.01.22, 08:11
-3#3
Benzene- prawde mowiac nie wiem o czym piszesz, Majac Opere na wszytkich moich urzadzeniach, jakims tam zamuleniem nigdy nie mialem nieprzyjemnosci sie spotkac...

I nie zapomnijmy o dynamicznym zoomie, ktore na urzadzeniach bez Multi Touch bardzo uzyteczny jest.
BeCoolMenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BeCoolMen2013.01.22, 08:26
@UP to samo ja. Siedzę na dość słabym laptopie teraz i tylko Opera działa jak trzeba. ~100zakładek i daję radę. Uruchomienie chociaż połowy takiej ilości na Chromie kończy się niemożliwością ich przeglądania, jak nie braknie mi ramu...albo innych rzeczy. Jeśli chodzi o innowacyjność, to od dawna widać tendencję, że Opera wprowadza coś pierwsza, ale nie chwali się tym, po czym ktoś od nich zżyna i chwali się, że to oni wprowadzili...men...
FiliosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Filios2013.01.22, 09:37
I dobrze, że robią wersję na tablety, na Nexusie jestem zmuszony korzystać z Chroma zamiast Opery, bo jednak jest szybszy i wygodniejszy.

Opera zawsze przodowała w innowacyjności. Ale może nie zaczynjamy wojenki :)
Hellhound47Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hellhound472013.01.22, 09:43
11#6
Opera była świetna do bodajże 9.x, teraz wysypuje się, zwalnia niezwykle na flash, HTML5 na YT to przeszkoda nie do pokonania no i to żarcie procesora i dysku.

Nadal jej używam, płaczę, ale używam bo nawet z tymi wadami jest wygodniejsza niż inne.
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2013.01.22, 10:02
-8#7
Też wszystko (włącznie z szyfrowanymi połączeniami do np. banku) domyślnie przepycha za pośrednictwem serwerów Opery?...
FiliosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Filios2013.01.22, 10:04
-7#8
Przecież to tylko przy Turbo.
someIZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
someI2013.01.22, 10:11
Telvas @ 2013.01.22 10:02  Post: 630784
Też wszystko (włącznie z szyfrowanymi połączeniami do np. banku) domyślnie przepycha za pośrednictwem serwerów Opery?...


Grunt to rozpowszechniać prawdziwe i sprawdzone informacje, co Telvas?

2 sekundy w google:
http://www.opera.com/browser/turbo/
Even while using Opera Turbo, secured connections do not go through Opera's servers. This means that when you are using your bank or transmitting sensitive data, you are talking directly with the website.


kretosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kretos2013.01.22, 10:33
Bardzo długo używałem (5.x - 9.x), później przestała prawidłowo interpretować moje certyfikaty i przestałem. Później FF 3.x, który miał mnóstwo wad. Trochę próbowałem Chrome ale teraz znowu FF jest najlepszy.
Zaloguj się, by móc komentować
1