aktualności

Gigabyte prezentuje dwie miniaturowe, bardzo nietypowe płyty główne z Celeronami

29 listopada 2012, 15:45 Eryk Napierała

Skończyła się już definitywnie moda na Atomy, przyszedł czas na Celerony. Te już nie najnowsze procesory trafiają nie tylko do nettopów, ale także na małe płyty główne. Dwie takie konstrukcje w formacie mini-ITX pokazała właśnie firma Gigabyte. Nie można im zarzucić nic poza jednym brakiem, który dość razi w świetle wydajności układów grafiki Intel HD Graphics.

Płyty GA-C807N i GA-C847N mają w standardzie zamontowane mobilne procesory Celeron z generacji "Sandy Bridge". W pierwszej zastosowano jednordzeniowy model 807 o zegarze 1,5 GHz, a w drugiej układ 847, mający dwa rdzenie i pracujący z częstotliwością 1,1 GHz. Obydwie płyty mają dwa gniazda na moduły pamięci RAM, co jest typowe dla standardu mini-ITX. Zaskakujące jest to, że zamiast złącza PCI Express zastosowano... zwykłe PCI. Nie ma zatem mowy o podłączeniu karty graficznej, co raczej skreśla nowe modele w takich zastosowaniach jak HTPC.

Patrząc na zestaw złącz nowych płyt Gigabyte można odnieść wrażenie, że czas dla nich zatrzymał się gdzieś w latach 90. Obok trzech (GA-C847N) lub czterech (GA-C807N) portów SATA II na PCB znalazło się gniazdo... ATA. Co więcej, na tylnym panelu są obecne dwa porty PS/2, gniazdo D-Sub, jeden port szeregowy, a w modelu GA-C807N nawet port równoległy LPT! Tak archaiczne interfejsy być może dziwią, ale nie ma wątpliwości, że w pewnych zastosowaniach nadal będą przydatne. Kilkunastoletnie maszyny zalegające biura małych firm będą mogły w końcu odżyć, nie zostawiając przy tym w samotności monitorów CRT i wysłużonych drukarek igłowych...

W dwóch nowych konstrukcjach Gigabyte nie brak przy tym nowoczesnych funkcji i interfejsów. Oba modele mają BIOS UEFI, układ dźwiękowy 5.1, kontroler sieci Gigabit Ethernet oraz cztery porty USB 2.0 i wyprowadzenia do kolejnych czterech na PCB. GA-C847N ma na dodatek jeden port eSATA, wyjście HDMI i drugi moduł LAN, dzięki czemu stanowi całkiem sensową podstawę dla małego serwera.

Cen "nowości" na razie nie podano.

Źródło: TechPowerUp
darkmartinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
darkmartin2012.11.29, 15:57
Co ciekawe, te celerony wspierają wirtualizacje. To może być całkiem dobra podstawa na mini serwer do laboratorium.
*Konto usunięte*2012.11.29, 16:14
a mnie nie dziwi - mam wyrzucić starą sprawną drukarkę w której org tonery są tańsze niż do nowych?
dyski skoro działająto pewnie na backup będą się nadawać a wypalarki dvd skoro działają to po co zamieniać na sata - to tyczy się też myszy i klawiatury
Obydwie płyty mają dwa gniazda na moduły, co jest typowe dla standardu mini-ITX
Że co? 2 gniazda na RAM to standard
poprostujakubZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
poprostujakub2012.11.29, 16:20
Elektronicy od mikrokontrolerów będą wniebowzięci :)
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2012.11.29, 16:28
Idealna płyta do komputera przemysłowego, w tych zastosowaniach RS-232 a czasem nawet Centronix są używane - niekoniecznie do drukowania.
System można postawić na module Flash PATA włożonym bezpośrednio do płyty głównej.
Do slotu PCI można natomiast włożyć dowolną specjalistyczną kartę interfejsu.
hirogenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hirogen2012.11.29, 18:59
Takie płyty w sam raz do podłączenia np przemyslowych drukarek etykiet taka np avery to lpt a bezstykowe drukarki też nie wszystkie posiadaja usb a przy cenach rzedu 20-30 tys za drukarke zal wyrzucać. Rs232 to ogromna cześć nawet nowoczesnych sterowników które czesto nie akceptują przejściówek z usb
FelsonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Felson2012.11.29, 20:09
Usuwanie RS-232 np z laptopów to kompletna głupota producentów (na płytach głównych do stacjonarek na szczęście są zwykle wyprowadzenia pod śledzia). To tani w produkcji interfejs, a w swej prostocie niezastąpiony: konsole do urządzeń sieciowych, mikrokontrolery, interfejsy samochodowe, czytniki kodów, itd, itp, etc.
A na pięć przejściówek USB-COM zwykle cztery nie działają a piąta nie ze wszystkim.
AlartZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Alart2012.11.29, 22:11
Ciekawe jaka cena. Port szeregowy - mniam.
lodowiecowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lodowiecowiec2012.11.30, 12:51
Port IDE super Gigabyte pomyślał o specyficznych wymaganiach
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1