aktualności

Sukces fińskiej policji, udaremniono akt piractwa, skonfiskowano narzędzie przestępstwa

23 listopada 2012, 10:56 Marek Kowalski

Sukces byłby niewątpliwy, gdyby nie to, że "przestępca" to 9-letnia dziewczynka, a "narzędzie" to laptop z Kubusiem Puchatkiem...

Zaczęło się zupełnie niewinnie, 9-letnia fińska miłośniczka muzyki pop nie mogła doczekać się chwili, aż w jej skarbonce uzbiera się dostateczna kwota, by mogła kupić nową płytę jej ulubionej artystki, fińskiej piosenkarki Christel Martiny Sundberg występującej pod pseudonimem Chisu.

Dziewczynka poszukując piosenek Chisu w Google trafiła m.in. na strony The Pirate Bay, na których udostępniano m.in. utwory tej piosenkarki. Oczywiście fakt tej zuchwałej grabieży został odnotowany przez fińskiego operatora internetu, z którego łącz korzystał laptop używany przez "przestępcę".

Antypiracka grupa CIAPC (jej fiński reprezentant) wysłała do ojca dziewczynki wezwanie do zapłaty odszkodowania. Już to rozwiązanie budzi kontrowersje, bo np. amerykańskie, co już samo w sobie można interpretować jako "bardzo restrykcyjne", organizacje odpowiadające za ochronę praw autorskich zaczynają od "edukacyjnych" blokad, odcinających lub ograniczających dostęp do nielegalnych treści w połączeniu z uświadamianiem użytkownika że robi źle, co robi źle itp.

W Finlandii zaczęto od roszczeń finansowych, które przez ojca dziecka zostały zignorowane. Podczas późniejszych wypowiedzi, ojciec dziewczynki podkreślał, że zignorował te wezwania ponieważ nie dość, że ostatecznie nie udało się ponoć pobrać całej płyty poszukiwanej przez dziewczynkę, to jeszcze na dodatek ojciec zabrał pociechę do sklepu i po prostu kupił jej wymarzony album.

Dalej wydarzenia rozegrały się już błyskawicznie. Do domu rodzinnego dziewczynki wparował (innego słowa trudno użyć w kontekście tych wydarzeń) oddział policji, który skonfiskował narzędzie zbrodni, laptopa o nieujawnionej konfiguracji, oznaczonego nalepkami z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi. Podobno policjanci biorący udział w akcji mówili ojcu dziewczynki, że następnym razem lepiej żeby zapłacił ok. 600 euro kary. Takie słowa trudno nazwać inaczej jak wymuszeniem, czy haraczem.

Możemy sobie tylko wyobrażać jak wielkim szokiem dla dziecka był taki najazd, nie dziwi zatem fakt, że akcja spotkała się z olbrzymią krytyką publiczną. Wielu internautów wyraziło swoją krytykę na oficjalnej stronie artystki na Facebooku. Sama Chisu zaprotestowała, informując, że nie chce nikogo pozywać do sądu, przeprosiła "wszystkich swoich 9-letnich fanów" i jednocześnie umieściła link do bezpłatnie udostępnianych swoich piosenek w serwisie Spotify.

Oczywiście opisany przypadek jest absurdalnym wyjątkiem, pokazującym jednak, że stosowanie łagodniejszej, edukacyjnej linii w polityce antypirackiej przynosi w dłuższej perspektywie większe korzyści, niż użycie kar i rozwiązań siłowych, nawet jeżeli mają one prawne umocowanie.

Źródło: TorrentFreak, TechCrunch
RubasznyRumcajsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RubasznyRumcajs2012.11.23, 11:01
-57#1
coz- mala sie zastanowi nastepnym razem przed sciaganiem
GobliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gobli2012.11.23, 11:07
38#2
toż tej 9-ciolatce do końca życia na widok loga TPB będą występowały stany lękowe... ;]
doskonały sposób na pozbycie się piractwa, terapia jak w Mechanicznej Pomarańczy.

edit: koledzy, wspomnienie o mechanicznym cytrusie to jak tag </sarkazm> i autora poniżej... po kiego grzyba minusy? :) a, no tak, niektórzy tu oglądają tylko awendżersów.
*Konto usunięte*2012.11.23, 11:09
23#3
RubasznyRumcajs @ 2012.11.23 11:01  Post: 617613
coz- mala sie zastanowi nastepnym razem przed sciaganiem


Dobrze jej tak. Takich małych bandytów powinno się eliminować jak najwcześniej. W innym wypadku znajdą się w przyszłości jacyś wywrotowcy, którzy będą śmieli (niesłusznie) twierdzić, że kultura powinna być dostępna dla każdego.
fajny RafałekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fajny Rafałek2012.11.23, 11:10
47#4
Wielki sukces policji. Otwieram szampana i wypiję ich zdrowie.

</sarkazm>
AtionxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ationx2012.11.23, 11:13
16#5
:lol2:
slavkozzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
slavkozz2012.11.23, 11:16
48#6
A to mała terrorystka! Na szczęście stróże prawa po raz kolejny uratowali świat przed zagładą.

ehh...
chizraZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
chizra2012.11.23, 11:19
39#7
Faktycznie, spektakularne osiągnięcie :lol2: Finlandii pogratulować rozwiązań prawnych, nie ma to jak organy ści(ą)gania na usługach korporacji i szemranych organizacji walczących z piractwem... A policjantów, którzy użyli takich słów, powinno się potraktować jak stręczycieli i wywalić na zbity łeb z pracy. Nie ma nic bardziej szkodliwego społecznie niż osobniki z trocinami zamiast mózgu w policji.
NathrakhZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Nathrakh2012.11.23, 11:24
43#8
Zawsze mnie zastanawiało dlaczego karami za takie 'przestępstwa' nie jest po prostu kupienie 'ukradzionego' produktu. Kwoty typu 600 euro to kwoty złodziejskie.
SMAKOSZZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SMAKOSZ2012.11.23, 11:27
20#9
Szkoda, że jej nie aresztowali :)
PhobosD2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PhobosD22012.11.23, 11:29
32#10
Chol**** złodzieje - Zasrani Obrońcy Praw - oni bronią swojego portfela a nie praw. Wymuszają na ludziach kapowanie na innych bo inaczej do pierdla. Co za świat.
Za wszystko trzeba już płacić i za byle co mogą cię aresztować , zabrać dom czy co im tylko przyjdzie do głowy - MP3 jest ważniejsze od zdrowego rozsądku - Huraaaaa!!!!
Nie stoje w obronie piractwa tylko w obronie Normalności i Zdrowego rozsądku - to na te Korporacje by trzeba nasłać oddział antyterrorsytyczny!!!

P.S. To twórcy , którzy są zrzeszeni w różnych organizacjach powinni wyrażać zgodę bądź nie na Zbrojne uderzenie na dom w celu wyegzekwowania należności za kilka mp3-jek.
Zaloguj się, by móc komentować
1