aktualności

W końcu znamy szczegóły dotyczące GTA V

9 listopada 2012, 00:00 Bartosz Wojnicki

Ostatnio Rockstar zrobił nieco szumu wokół swojej produkcji traktującej o ciężkim życiu gangstera. Jak się okazało, na nowy zwiastun poczekamy jeszcze do 14 listopada. Wcześniejsze doniesienia, które jakoby miały być prawdziwe, były wyssane z palca. Jednak za sprawą sporego, bo liczącego osiemnaście stron, artykułu Game Informer odsłonił całkiem sporo szczegółów na temat GTA V.

W grze będzie można prowadzić aż trzech bohaterów. Na imię mają Michael, Trevor oraz Franklin. W dowolnym momencie będzie się można przełączyć pomiędzy nimi za pomocą jednego przycisku. Pozwoli to śledzić wydarzenia z różnej perspektywy.

Michael to "emerytowany" bandzior, który w przeszłości zajmował się napadami na banki. Teraz objęty jest programem ochrony świadków. Kiepsko mu idzie dogadywanie się z rodziną (żona Amanda i dwójka nastoletnich dzieci), a kłopoty finansowe wymuszają na nim "powrót do gry". Jego kumpel, Trevor, jest w podobnym wieku, co Michael (około czterdziestki) i nadużywa narkotyków. W przeszłości pomagał Michaelowi w kilku skokach. Ma skłonności do nagminnego stosowania przemocy. Franklin ma około dwadzieścia lat i zamieszkuje południową część Los Santos. Pracuje w luksusowym salonie samochodowym. 

Podczas gry dwójka bohaterów, którymi gracz akurat nie będzie sterował mają żyć swoim życiem i wykonywać codzienne czynności. Rockstar zapowiada, że będzie ich można spotkać nie tylko podczas wykonywania wspólnych zadań. Podczas akcji można się pomiędzy nimi przełączać w każdym momencie. Na przykład podczas ucieczki po udanej akcji cała trójka odlatuje helikopterem. W tym momencie do wyboru oddano trzy opcje: usiąść za sterami jako Trevor, użyć karabinu wyborowego celem zastrzelenia (jako Franklin) pilotów innych maszyn lub ostrzelać wrogie śmigłowce z pokładowego karabinu maszynowego będąc w skórze Michaela.

Michael, Trevor i Franklin mają mieć swoje własne, mocno zarysowane osobowości, cele oraz umiejętności. Ich przeszłość ma być szczegółowo pokazana. Będą też otoczeni niezależnymi postaciami, z którymi będzie można wejść w interakcję, zaprzyjaźnić się i spędzać czas wolny.

Los Santos ma oferować największy teren, jaki do tej pory Rockstar stworzyło. Jego rozmiar faktycznie robi wrażenie, bo "jest większy od Read Dead Redemption, GTA IV oraz GTA San Andreas razem wziętych". Będzie można zejść pod wodę i pozwiedzać dno (co zapewne wymagane jest do ukończenia jakichś zadań) akwenów wodnych metropolii.

Zmieniono zachowanie się pojazdów podczas ich prowadzenia. Mają one bardziej trzymać się podłoża. Przemodelowano także fizykę. Gracz ma mieć wrażenie podobne, jak w grach wyścigowych. Ulepszono element strzelania i walki wręcz. Pieszych, którzy do tej pory nie zawsze zachowywali się naturalnie, nagrano przy pomocy techniki motion capture. Nie zatrudniono żadnych celebrytów, aby podkładali głosy w grze.

Dostępnych będzie wiele form aktywnego spędzenia czasu, np. joga, base jumping, tenis, golf, jazda na nartach. Zlecane misje nadal stanowią lwią część gry, ale będą także dynamiczne zdarzenia, takie jak w Read Dead Redemption. Bohaterowie będą mogli pomóc zmienić koło, podrzucić autostopowicza, złapać drobnego, ulicznego złodziejaszka albo obrabować samochód przewożący pieniądze.

Styl ubioru nie będzie z góry narzucony i będzie można go zmienić (ta plotka akurat się potwierdziła). Zmiany budowy ciała, np. na siłowni, nie przewidziano. Telefon, oprócz rozmów, umożliwi dostęp do sieci. Nie da się kupić nieruchomości, ale mają być inne sposoby wydawania pieniędzy. Powrócą kręgielnie, kluby ze striptizem, kafejki internetowe, kabarety. Flirt, znany z GTA IV, nie będzie możliwy. Rockstar obiecuje tryb dla wielu graczy, ale na razie nie ujawnił żadnych szczegółów.

Jeśli chodzi o pojazdy, to potwierdzono:

 • rowery (BMX, górskie, szosowe)
 • samoloty
 • motocykle
 • samochody i ciężarówki
 • helikoptery
 • quady
 • odrzutowce

Miejsca, jakie będzie można odwiedzić:

 • miasto
 • rzeki
 • wybrzeże
 • wsie
 • wzgórza
 • pustynia
 • bagna
 • lasy
 • farmy

To tyle, jeśli chodzi o potwierdzone informacje. Nadal nic nie wiadomo o wersji na komputery osobiste. Teraz pozostaje czekać na 14 listopada, a być może drugi zwiastun ujawni coś więcej.

Poniżej znajdziecie okładkę magazynu Game Informer, gdzie pojawił się artykuł oraz świeże obrazki z gry.

BuShMaNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BuShMaN2012.11.09, 00:08
20#1
Modyfikacje wydają się fajne.

Oby popracowali porządnie nad optymalizacją, bo ta zdaje się leżała... .
SzwarcuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szwarcu2012.11.09, 00:23
45#2
Ma wyglądać jak perełka, a chodzić płynnie jak GTA 3 :E
ENTHU5IASTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ENTHU5IAST2012.11.09, 00:23
Zapowiada się bardzo ciekawie. Czekam z niecierpliwością na informacje na temat daty wydania wersji na PC oraz na obiecywany trailer.
hajapackageZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
hajapackage2012.11.09, 00:27
Każda część to wielkie emocje, byleby nie były negatywne przez optymalizacje. Obawiam się że znowu oleją graczy PC..
marcin_kgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcin_kg2012.11.09, 00:32
34#5
Oficjalne wymagania GTA V:

- system operacyjny Windows 7/8
- procesor: Intel Core i7 Ivy Bridge
- RAM 32 GB, 100 GB miejsca na dysku
- grafika: Nvida Geforce GTX 690/AMD Radeon HD 7990
- stałe połączenie z internetem

Taka konfiguracja pozwoli na płynną grę w najwyższych ustawieniach jakośći, przy 20 FPS. ze względu na konsole.
kamassssZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kamassss2012.11.09, 00:48
Liczę, że bedzie to hit na miarę SA
werakokoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
werakoko2012.11.09, 00:56
Szwarcu @ 2012.11.09 00:23  Post: 614102
Ma wyglądać jak perełka, a chodzić płynnie jak GTA 3 :E


GTA3 tnie mi się na każdym sprzęcie jaki miałem nawet na tym, na którym przekatowałem crysisy :D
zdylZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zdyl2012.11.09, 01:04
11#8
Przeczytając ten artykuł nieźle się nakręciłem na nowe GTA. Oby nie spartolili optymalizacji.
Double_GZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Double_G2012.11.09, 01:24
To będzie najlepsza gra multiwersum
KowaliksZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kowaliks2012.11.09, 01:27
10#10
Oby wydali na PC. A na serio - krzyżówka Mustanga z Porsche jest super :) Fani jednej i drugiej marki muszą właśnie dostawać piany na ustach :D @marcin_kg - nie dopisałeś, że te 100GB musi być na SSD. Niedopatrzenie, liczę.
Zaloguj się, by móc komentować
1