aktualności

AMD oficjalnie zapowiedziało stworzenie serwerowego procesora ARM

31 października 2012, 02:28 Eryk Napierała

Energooszczędne serwery z 64-bitowymi SoC już za dwa lata. W marcu tego roku AMD wykupiło za 334 miliony dolarów firmę SeaMicro, produkującą tak zwane mikroserwery. Zajmują one nie tylko mniej miejsca od typowych serwerów HPC, ale przede wszystkim znacznie różnią się od nich pod względem wydajności i energooszczędności – nie zapewniają ogromnej mocy obliczeniowej, ale za to pobierają stosunkowo niewiele prądu. Po części właśnie zakup SeaMicro spowodował, że AMD zakończyło pierwszy kwartał tego roku ze stratą na poziomie pół miliarda dolarów. Firma ma jednak w zanadrzu wielki plan związany z rynkiem energooszczędnych serwerów. Na wczorajszej konferencji dyrektor generalny AMD zapowiedział stworzenie procesorów z rodziny Opteron przeznaczonych do takich właśnie maszyn. Co najbardziej zaskakujące, zostaną one oparte na 64-bitowej architekturze ARM.

Obecnie wszystkie znajdujące się w produkcji układy ARM korzystają z zestawu instrukcji ARMv7, zapewniającego obsługę 32-bitowych rejestrów. Przejście na 64 bity, zadomowione już na dobre w architekturze x86, odbędzie się razem z debiutem zestawu ARMv8. Jako pierwsze skorzystają z niego układy oparte na mikroarchitekturach z serii Cortex-A50: wydajniejszej Cortex-A57 i uproszczonej Cortex-A53.

Pod względem budowy rdzenie Cortex-A57 będą bardzo podobne do Cortex-A15. Oprócz 64-bitowych rejestrów pojawi się w nich kilka innych ulepszeń, które sprawią, że wydajność przetwarzania kodu 32-bitowego wzrośnie o około 20-30%. Mikrorchitektura Cortex-A53 zastąpi obecnie stosowaną Cortex-A7. W jednym SoC przeznaczonym do zastosowań serwerowych będzie mogło znaleźć się nawet 16 rdzeni Cortex-A5x, pogrupowanych w cztery moduły. Rdzenie znajdujące się każdym z nich będą współdzielić pamięć podręczną drugiego poziomu, a wszystkie moduły – pamięć podręczną trzeciego poziomu.

W Opteronach AMD może skorzystać z obydwu projektów, w ramach rozwiązania big.LITTLE. Pozwala ono łączyć w jednym SoC wydajne rdzenie, wykorzystywane podczas największego obciążenia, z rdzeniami pomocniczymi aktywnymi w stanie spoczynku. Niewykluczone, że procesory o przeznaczeniu serwerowym, raczej nie mające w zwyczaju się nudzić, zostaną w całości oparte na mikroarchitekturze Cortex-A57.

Na konferencji nie zdradzono wielu szczegółów na temat Opteronów przygotowywanych we współpracy z ARM. Pewne jest, że nie ma co liczyć na opracowanie własnej mikroarchitektury przez AMD – firma wykupiła jedynie licencję na gotowe rdzenie i nie może w żaden sposób ich modyfikować. Wpłynęłoby to zresztą na koszt i czas opracowania gotowego procesora. Według planów, ARM wyśle swoim partnerom wszystkie materiały umożliwiające projektowanie SoC z rdzeniami Cortex-A5x w połowie przyszłego roku. AMD planuje rozpocząć masową produkcję nowych Opteronów już za dwa lata.

Na rynku serwerów AMD i ARM będą wspierane przez takich gigantów jak HP, Dell i RedHat. Pytanie, czy to wystarczy, by nowe Opterony zagarnęły znaczną część rynku mikroserwerów, które według prognoz będą w najbliższych latach stanowić 10% wszystkich maszyn w centrach danych. Trzeba brać pod uwagę konkurencję ze strony Intela, który podobno od jakiegoś czasu szykuje ofensywę w postaci nowych procesorów Atom. Być może już przyszłoroczna generacja "Valleyview" będzie zawierać układy przeznaczone dla mikroserwerów.

Kiedy mowa o wkraczaniu AMD na rynek układów ARM, samo nasuwa się pytanie, dlaczego firma nie zaczęła od układów przeznaczonych na rynek konsumencki? Otóż jak na razie brak jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Przedstawiciele AMD odpowiadają bardzo wymijająco, twierdząc, że chociaż zaczynają od rynku serwerowego, współpraca z ARM będzie cały czas się zacieśniać. Nikt jednoznacznie nie dementuje przypuszczeń, że firma planuje wprowadzenie w przyszłości ARM-owego SoC dla smartfonów, tabletów i komputerów przenośnych. Skoro już pierwszy krok w stronę nowej architektury został poczyniony, dalej pójdzie już pewnie z górki.

Źródła: AMD 1, 2, AnandTech 1, 2

BonlesaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bonlesa2012.10.31, 03:12
-6#1
Witamy w domu AMD!
jkbrennaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jkbrenna2012.10.31, 06:58
-17#2
Raczej dopiero za dwa lata, inni juz w przyszlym roku...i znow pelno pieknych slejdow, czyzby je kochanka jakiegos direktora robila, jak to 20 lat temu u Fiata bylo...
Gregorian-ElblągZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gregorian-Elbląg2012.10.31, 07:16
fajnie by było gdyby AMD zrobiło procesor pokroju Radeona np 1000 mikrordzeni po 800 MHz każdy i gdyby dało się tego używać jako zwykłego procesora, oczywiście na razie nie ma aplikacji które dobrze by wykorzystały tyle rdzeni, jednak myślę że w przyszłości lepsze będzie 1000 rdzeni choćby 100 MHz niż 4 rdzenie po 5 Ghz
rcichoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rcicho2012.10.31, 07:18
-6#4
Krok w dobrą stronę ale kilka lat spóźniony. nVidia była szybsza i nieźle zarabia na Tegra'ch.
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2012.10.31, 07:28
12#5
Tylko to jak rozumiem do serwerów... Tegra to desktop głównie.

Poza tym jedno to wpakowanie gotowych rdzeni ARM, a drugie to stworzenie SoC. SoC to jednak poziom wyżej. Innymi słowy AMD nie potrafi tworzyć SoCów tak szybko, a projekt ten traktuje 'eksperymentalnie', a nie priorytetowo.

Do serwerów nie trzeba pakować xyz GPU... Za to 12 czy nawet 32 rdzeniowy Opteron z rdzeniami ARM byłby świetny.

Trzeba brać pod uwagę konkurencję ze strony Intela, który podobno od jakiegoś czasu szykuje ofensywę w postaci nowych procesorów Atom.

Atom do serwerów? Też dobre rozwiązanie, ale tu widać niechęć Intel-a. Intel koncetruje się na SoC
Gdyby chcieli mogli zrobić sklejkę starych rdzeni bez zintegrowanego GPU i NB...
Stefan999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stefan9992012.10.31, 08:10
10#6
Wygląda na to, że AMD nie ma środków i mocy przerobowych na prawdziwe SoC
sevaeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sevae2012.10.31, 08:20
10#7
Hmmm, jeszcze chyba było podane, że na SoC od AMD z tymi ARMami ma znaleźć się IGP z GCN (ale czy APU ARM to będą to sam taką teorię wysnułem).
Eryk PiastZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiEryk Piast2012.10.31, 08:37
sevae @ 2012.10.31 08:20  Post: 612221
Hmmm, jeszcze chyba było podane, że na SoC od AMD z tymi ARMami ma znaleźć się IGP z GCN (ale czy APU ARM to będą to sam taką teorię wysnułem).


Właśnie takiej informacji nigdzie nie znalazłem (poza tym, że przypuszczenia na ten temat wysnuł kolega z innego serwisu). Myślę, że na razie ta kwestia pozostaje otwarta - spójrz na trzeci slajd w niusie - środkowa kategoria, czyli APU, nie ma 'przypisanej' żadnej architektury.
ext73Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ext732012.10.31, 08:39
-3#9
Właśnie do kernela Linux-3.8.x wdrażane będą w pełni architektury 64 bit A5x ... i ogólnie większa unifikacja dla 32-bitowych ARM6,7,8. Ponadto z tego co słychać od Developerów architektura x86 już może się mocno obawiać o swoją pozycje ... niektórzy twierdzą, że do 4 lat przewagę będzie już mieć ARM ... a w kernelu Linuksa do 2 lat optymalizacje dla w/w będą tak głębokie [tu głównie za sprawą mocnej współpracy w ramach grupy Linaro > http://www.linaro.org/ ], że nie będzie się opłacało budować serwerów na x86, a następnie Desktopów, skoro będzie mieć można maszynę która 'pożre' maksymalnie do 5 Watt, a da moc obecnie najwydajniejszych architektur x86 ;)
sevaeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sevae2012.10.31, 08:46
20#10
ext73 @ 2012.10.31 08:39  Post: 612223
będzie mieć można maszynę która 'pożre' maksymalnie do 5 Watt, a da moc obecnie najwydajniejszych architektur x86 ;)

nie :)
Zaloguj się, by móc komentować
1