Aktualność
Eryk Napierała, Sobota, 27 października 2012, 00:44

Zmieniona licencja OEM, pozwalająca na dużo więcej niż do tej pory.

Wczoraj Microsoft oficjalnie wprowadził na rynek system Windows 8, rozpoczynając sprzedaż samego systemu i dając zielone światło producentom komputerów wykorzystujących najnowsze "okienka". Przeglądając oferty sklepów internetowych można zobaczyć głównie pakiety aktualizujące starsze systemy Windows do edycji Pro, a także wersje OEM obydwu edycji "ósemki". Wśród różnorodnych propozycji zakupu Windowsa 8 brak jakiejkolwiek wersji BOX. Czyżby Microsoft odłożył w czasie wprowadzenie do sprzedaży systemu z tego typu licencją? Niezupełnie. Wersji pudełkowej najnowszego Windowsa po prostu nie będzie. Nie oznacza to bynajmniej, że systemu nie da się w żaden sposób przenieść poza komputer, na którym zostanie on zainstalowany po raz pierwszy. Umożliwia to teraz licencja OEM, która została dość radykalnie zmieniona.

Do tej pory licencja OEM wymagała, by system pozostawał zainstalowany na jednym przypisanym do niej komputerze. Zmiana maszyny wymagała wykupienia nowej licencji, co rodziło wątpliwości podczas wymiany podzespołów. Nie można było również odsprzedać samego systemu bez komputera. Dopiero sporo droższą wersję BOX można było przenosić pomiędzy własnymi PC-tami i sprzedać lub przekazać innej osobie.

W przypadku Windowsa 8 wszystkie zalety licencji BOX ma zmieniona licencja OEM. Tłumaczy to po części, dlaczego ta wersja systemu jest taka droga – sugerowane ceny wynoszą 399 złotych za edycję podstawową i 599 złotych za edycję Pro.

Licencjobiorca może przenieść oprogramowanie na inny komputer Licencjobiorcy. Licencjobiorca może także przenieść oprogramowanie (razem z licencją) na inny komputer, który należy do osoby innej niż Licencjobiorca, o ile a) Licencjobiorca jest pierwszym licencjonowanym użytkownikiem oprogramowania (...) W przypadku każdego przeniesienia oprogramowania na nowy komputer Licencjobiorca musi usunąć to oprogramowanie z poprzedniego komputera. Licencjobiorca nie może przenieść oprogramowania tak, aby możliwe było współdzielenie licencji między komputerami.

Windows 8 OEM można zainstalować system na jednym fizycznym komputerze lub maszynie wirtualnej, ale po usunięciu oprogramowania nie ma przeszkód, by trafił on na inną maszynę. Pierwszy nabywca licencji ma prawo przekazania jej innej osobie. Nie może tego zrobić osoba, która odkupiła (lub dostała) system od pierwszego właściciela, czyli na przykład nabywca komputera z zainstalowanym Windowsem 8.

W świetle wszystkich możliwości, które daje teraz licencja OEM, dość mylący może wydawać się poniższy zapis:

Licencjobiorca nie może instalować oprogramowania jako systemu operacyjnego na żadnym innym komputerze z wyjątkiem tego, który buduje na własny użytek, lub jako systemu operacyjnego na lokalnym komputerze wirtualnym albo osobnej partycji.

Należy to rozumieć jako podkreślenie wcześniej opisanych zasad. Jedna licencja nie może odnosić się do systemu zainstalowanego dwa razy na tym samym komputerze, czy to na maszynie wirtualnej, czy na drugiej partycji. Ponadto właściciel licencji musi być jednocześnie właścicielem komputera, na którym zostanie zainstalowany system. Jeśli tak nie jest, musi nastąpić przekazanie licencji.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jedna osoba nie może być właścicielem więcej niż pięciu licencji, ale tylko wtedy, jeśli powiązane z nimi systemy będą wykorzystywane w celach zarobkowych.

Jeśli Licencjobiorca korzysta z oprogramowania jako systemu operacyjnego do użytku komercyjnego, nie może posiadać licencji na więcej niż pięć kopii oprogramowania do takiego użytku komercyjnego łącznie (i na każdą kopię oprogramowania musi posiadać osobną licencję).

Co ciekawe, o ile sam system z licencją OEM można legalnie przenieść na inny komputer, Microsoft zabrania robienia tego z różnego rodzaju pakietami dodatkowymi, takimi jak Pro Pack, Media Center Pack czy Get Genuine Windows. Te produkty zostają przywiązane do komputera, na którym zostały po raz pierwszy zainstalowane, tak jak miało to miejsce z Windowsem OEM.

Licencjobiorca może przenieść oprogramowanie Get Genuine Windows, Pro Pack lub Media Center Pack tylko razem z licencjonowanym komputerem.

A co z powrotem do starszej wersji systemu, na przykład Windowsa 7? Licencja OEM Windowsa 8 zakłada taką możliwość, ale tylko w przypadku edycji Pro. Po zakupieniu najnowszego systemu można bez przeszkód zainstalować zamiast niego Windows 7 Professional lub Windows Vista Business. Właściciel licencji ma przy tym prawo w każdej chwili powrócić do Windowsa 8. Microsoft zastrzega jedynie, by nośnik instalacyjny starszego systemu pochodził od producenta OEM lub z kanałów sprzedaży.

Źródła: Microsoft 1, 2
Za: ZDNet

Ocena aktualności:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Nebel (2012.10.27, 00:54)
Ocena: 27

0%
http://www.rp.pl/artykul/576551.html
(najpierw przeczytać, później można minusować)
wesolyzbigniew (2012.10.27, 01:38)
Ocena: 0

0%
Świetna informacja.

Czy OEMa Win7 można upgrade'ować pakietem aktualizacyjnym w wersji BOX? Jeśli tak, to czy będzie można przenieść licencję na inny komputer? (raczej w to wątpię :( )
petertech (2012.10.27, 01:40)
Ocena: 22

0%
Nebel @ 2012.10.27 00:54  Post: 611257
http://www.rp.pl/artykul/576551.html
(najpierw przeczytać, później można minusować)


Taki sam wyrok dotyczył jakiegoś oprogramowania dla firm, gdzie jedno przedsiębiorstwo korzystające z niego chciało się go później pozbyć i odsprzedać, oczywiście wygrali w sądzie z producentem, który twierdził że tak nie można...
Tutaj kłania się Steam i to, że wg nich nie kupujemy gier, czyli skończył się świat twórców, producentów, sprzedawców i kupujących, konsumentów :D No, ale jakoś trzeba kombinować żeby zwiększać zyski i ograniczać prawa słabszej strony.
szefons (2012.10.27, 02:09)
Ocena: 14

0%
'jeśli powiązane z nimi systemy będą wykorzystywane w celach zarobkowych.'

A, który nie jest, litości, taki zapis zakrawa na śmiech w XXI wieku, pisząc głupie wypracowanie do szkoły robimy to, jakby nie patrzeć w celach zarobkowych.
Eryk Piast (2012.10.27, 03:00)
Ocena: 0

0%
szefons @ 2012.10.27 02:09  Post: 611262
'jeśli powiązane z nimi systemy będą wykorzystywane w celach zarobkowych.'

A, który nie jest, litości, taki zapis zakrawa na śmiech w XXI wieku, pisząc głupie wypracowanie do szkoły robimy to, jakby nie patrzeć w celach zarobkowych.


Chodzi o zastosowania czysto komercyjne. Chociaż... niekiedy faktycznie granica się zaciera.
Pitol321 (2012.10.27, 07:18)
Ocena: 4

0%
Microsoft sam trochę na mieszał informacjami o osobnej licencji PUL / PULSB (Personal Use License for System Builder). To ona miała pierwotnie pozwalać na swobodne przenoszenie systemu na własnych komputerach pod warunkiem deistalacji z maszyny pierwotnej oraz regulowała możliwość działania systemu mimo wymiany uszkodzonych części lub upgradu sprzętu.
Część ludzi nadal czeka na wersję z licencją PUL, jak ja do niedawna, spora część jest przekonana nadal, że będzie jeszcze BOX...
Z tego względu ten news/mini artykuł jest strzałem w dziesiątkę, krótki zwięzły i na temat.

Zmiany w OEM i rezygnacja z BOX jest lekkim ukłonem w stronę end-usera, ale głównie dostosowaniem OEM do obecnej sytuacji prawnej.
Oczywiście nadal nie jest to w pełni zgodne z prawem, bo po sprzedaży danej wersji oprogramowania, Microsoft powinien nie ingerować w dalszy nim obrót.
Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma :D
Pitol321 (2012.10.27, 07:51)
Ocena: 9

0%
pluszak @ 2012.10.27 07:17  Post: 611267
Kupiłem uaktualnienie z XP do Windows 8 PRO. Jeśli nie zdzierżę tych kafelków i brak menu start czy będę mógł zainstalować Windows 7 ? Klucz z 8 będzie pasował do 7?


Tu masz dokładny opis procedury downgrade: http://tinyurl.com/w8downgrade
Kilka głównych wątków:
Z legalnie nabytej wersji Windows 8 PRO można w każdej chwili dokonać downgrade do Windows 7 Professional lub Vista Buisness.
Nośnik z oprogramowaniem, do którego chcemy dokonać downgrade musimy nabyć samemu - trzeba już posiadać lub kupić sam nośnik z 7 lub Vista, nie musimy kupować licencji na ten system i mógł on być już kiedyś aktywowany; BTW: musimy kupić lub mieć samą oryginalną płytkę - torrent itp. odpada.
Po instalacji systemu, do którego robimy downgrade należy użyć jego własny klucz (stary klucz 7 lub Vista!) do aktywacji - jeśli klucz był już używany i system nie może zostać aktywowany, należy skontaktować się z obsługą Microsoft, która w przypadku downgrade pomoże aktywować system nawet, jeśli jego dawny klucz stracił takie prawa.

O sytuacji 'upgrade z xp do 8 pro i downgrade do 7 professional' nie ma tu wzmianki, ani na razie nic u wujka gogle nie znalazłem.
Jednak nie powinno być przeszkód, dokonując upgrade nabywasz pełną licencję OEM systemu Windows 8 PRO z prawami downgade.
Można też zadać pytanie na Microsoft Comunity, np tu: http://tinyurl.com/microcommhelp wtedy wszystko będzie jasne.
pluszak (2012.10.27, 07:53)
Ocena: 4

0%
Dzięki za cenną i rzeczową odpowiedz.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 6
Po co dziś kupować wersję pudełkową jakiejś gry? Powody mogą być dwa. 67
Niezły ekran i dobry system audio. 11
Zgadniecie, jakie marki z Państwa Środka cieszą się u nas największym wzięciem? 16
Będzie też wersja Explore Edition. 11
Czasem porzucenie Steama jest po prostu opłacalne. 43
Kolejny średni tytuł na wyłączność na platformę Microsoftu. 12
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 6
Będzie też wersja Explore Edition. 11
Portugalia w jednym szeregu z Włochami i Rosją. 26
Po co dziś kupować wersję pudełkową jakiejś gry? Powody mogą być dwa. 67
Czasem porzucenie Steama jest po prostu opłacalne. 43
DICE przygotowało też sporo usprawnień gry. 19
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 6
Dobra wiadomość, ale czy na to tak naprawdę czekają użytkownicy Switcha? 7
Dzięki internetowi jest ona niepotrzebna. 11
Przewody już są, potrzeba jeszcze sprzętu. 26
Zgadniecie, jakie marki z Państwa Środka cieszą się u nas największym wzięciem? 16
Firma rośnie jak na drożdżach. 11
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane