aktualności

NEC prezentuje hybrydowy tablet z Tegrą 3 i Windowsem 8

23 października 2012, 00:46 Eryk Napierała

Wygląda na to, że typowe, pozbawione klawiatury tablety nie są wcale aż tak fenomenalne, jak by się wydawało. Chociaż nie można odmówić sukcesu trzem generacjom iPada i dziesiątkom (jeśli nie setkom) modeli tabletów z Androidem, obserwacja zmieniającego się rynku daje do myślenia. Jeszcze w tym roku niemal każdy duży producent tabletów będzie mieć w swojej ofercie urządzenie hybrydowe, wyposażone nie tylko w dotykowy ekran, ale także w fizyczną klawiaturę. Jednym z nich jest NEC, który stworzył LaVie Y – tablet z Tegrą 3, Windowsem RT i fizyczną klawiaturą.

Jak w każdym hybyrydowym tablecie, także w przypadku LaVie najciekawszy jest mechanizm łączenia z klawiaturą. NEC zastosował zawias, który otwiera się o kąt niemal 360 stopni, dzięki czemu można położyć ekran na klawiaturze na dwa sposoby. Brzmi znajomo? Nie przez przypadek – dokładnie tak samo otwiera się ekran w ultrabooku Lenovo Yoga.

Poza systemem otwierania ekran LaVie nie wyróżnia się z tłumu, bo przy przekątnej 11,6 cala ma rozdzielczość 1366 x 768 pikseli. Wnętrze urządzenia też nie zaskakuje – zegar, z którym pracują cztery rdzenie chipu Tegra 3 wynosi skromne 1,3 GHz. Na plus należy wyróżnić sporą ilość pamięci RAM – 2 GB – i przestrzeni na dane i aplikacje – według specyfikacji 64 GB, czyli w praktyce 52 GB. Na szczęście pamięć wewnętrzną urządzenia można rozszerzyć za pomocą kart SD, w dodatku pełnowymiarowych.

Chociaż komputerek został pozbawiony obsługi sieci 3G, więc w standardzie z internetem będzie można się łączyć tylko przez Wi-Fi, nie zabrakło w nim portu USB 2.0. Uparci będą mogli skorzystać zatem z zewnętrznego modułu, o ile na rynku pojawi się jakiś współpracujący z Windowsem RT... Na wyposażeniu tabletu znalazło się także wyjście HDMI, moduł Bluetooth 4.0 i kamera internetowa z matrycą 1,3 megapiksela.

LaVie Y ma grubość 15,6 mm i waży 1,25 kg, czyli można go uznać za bardzo kompaktowy. To wbrew pozorom nie szczyt możliwości projektantów firmy NEC, bo inny komputer z tej samej serii, mający 13-calowy ekran i wyposażony w procesor Core i7, jest jeszcze cieńszy i waży pół kilograma mniej... Paradoksalne? Wszystko wytłumaczy cena LaVie Y, która będzie pewnie kilka razy mniejsza od 1800 dolarów, jakie trzeba zapłacić za LaVie Z. Dokładny koszt zakupu tabletu poznamy dopiero 26 października, w dniu wprowadzenia go do sprzedaży.

Źródło: AkhibaraNews
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2012.10.23, 11:45
-1#1
zapowiada sie niezla fragmentacja,
poki co systemy w X360, WP8, W8RT i W8x86 lacza tylko kafelki. Miejmy nadzieje ze kiedys beda dzielic aplikacje z marketplace
dahrentradeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dahrentrade2012.10.23, 12:41
dobry port do nexusa 7 :D
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1