Aktualność
Eryk Napierała, Czwartek, 11 października 2012, 23:01

Być może mało kto wie, że jeden z największych, a na pewno najpopularniejszy polski wydawca i dystrybutor gier komputerowych – CD Projekt – w zeszłym miesiącu oficjalnie zmienił nawę na CDP.pl. Dla graczy nabrało to znaczenia dopiero dziś, kiedy wystartowała nowa platforma cyfrowej dystrybucji gier, nazwana nie inaczej jak CDP.pl i dostępna pod takim właśnie adresem internetowym.

Grupa CD Projekt RED ma już jeden własny serwis cyfrowej dystrybucji gier -- znany na całym świecie Good Old Games, czyli GOG.com. Wbrew temu, co może się wydawać, CDP.pl to zupełnie odrębne przedsięwzięcie. Za pomocą nowej platformy będą sprzedawane głównie najświeższe tytuły, ewentualnie rozszerzone wersje gier sprzed kilku lat. Zabraknie kultowych, starych gier, takich z których słynie GOG.

Nie mniej ważne jest, że w przeciwieństwie do GOG.com, CDP.pl jest dostępny tylko dla osób mieszkających w Polsce. Twórcy platformy argumentują taką decyzję chęcią zapewnienia klientom bardziej konkurencyjnych cen. Rzeczywiście, w porównaniu do GOG niektóre gry wypadają dużo taniej, przykładowo Gothic 2 Złota Edycja kosztuje w CDP.pl 9,99 złotego, a w GOG.com... 9,99 dolara. Niższe ceny to jednak nie wszystko -- CDP.pl ma zamiar kłaść nacisk na lokalizacje zagranicznych tytułów, które również będzie można nabyć przez platformę -- firma nie ma zamiaru ograniczać się do sprzedawania wyłącznie własnych produkcji.

CDP.pl ma obecnie w swojej kolekcji 300 tytułów, z czego na starcie dostępnych do kupienia jest 30. W promocyjnej ofercie początkowej, za 30 złotych można zdobyć na przykład Wiedźmina 2 lub "jedynkę" w edycji rozszerzonej, a już za 15 złotych da się kupić Gothica 4. Co ważne, w tej cenie dostaje się nie tylko samą grę, ale też różnorodne dodatki -- instrukcję, poradnik, mapę świata (w przypadku RPG), tapety, grafiki, muzykę i wiele innych materiałów, oczywiście w 100% cyfrowych.

Niebagatelne znaczenie ma to, że spora część tytułów sprzedawanych przez platformę jest pozbawiona irytujących zabezpieczeń antypirackich. Po zapłaceniu za grę (przez system płatności PayU) wystarczy pobrać paczkę z grą, zainstalować i rozpocząć zabawę. Ekipa CDP.pl zapewnia, że nawet głośne zagraniczne hity, w dniu premiery mające DRM, z czasem będą pozbawiane zabezpieczeń, tak by powtórna instalacja sprawiała mniej kłopotów.

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do konkurencyjnych usług, takich jak Steam czy Origin, CDP.pl nie wymaga pobierania żadnego programu pośredniczącego w obsłudze platformy pobieraniu gier. Ma to swoje zalety, ale również wady, bo użytkownicy tracą możliwość śledzenia statystyk czasu spędzonego z danym tytułem. Brak też jakichkolwiek rankingów graczy i systemu osiągnięć. Na razie twórcy platformy nie zdradzają, czy będzie ona rozwijać się w tym kierunku.

Źródło: CDP.pl
Ocena aktualności:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
grzegorzo (2012.10.11, 23:11)
Ocena: 29

0%
Ścigali piracących Wiedźmina, źle odbiło się to na opiniach w środowisku graczy - wyciągnęli konsekwencje i poszli w stronę (brak zabezpieczeń i ceny dostosowane bardziej do polskich realiów), która bankowo da im sukces i poważanie w środowisku (które już mają znacznie lepsze).
miekrzy (2012.10.11, 23:20)

0%
Swoją drogą - Afterfall: Insanity za 9,99 i to bez promocji. Aż smutno patrzeć na to jak skończyło coś co startowało od Burżuazji...
Skrillex (2012.10.11, 23:25)
Ocena: 22

0%
Świetny pomysł, świetne ceny - idealnie dopasowane do polskich realiów.
nadro-linux (2012.10.11, 23:42)
Ocena: 5

0%
Platforma zapowiada się naprawdę ciekawie. Wg mnie ma ona realne szanse na osiągnięcie sukcesu. Konkurencja, zwłaszcza cenowo wygląda przy tej platformie mizernie.
sonio (2012.10.11, 23:51)
Ocena: -3

0%
Narazie wygląda to na portal w fazie ALPHA... w przeciwieństwie do GoGa wygląda na lekko nieprzemyślany projekt. A i ceny takie sobie - skoro większość tych gier można było już dawno kupić na CD/DVD za podane kwoty (lub podobne) to bez szału - początki muszą odbyć się z pompą - obiecywali kubicę w bolidzie, jest heniek w polonezie...

P.S. Czemu mam wrażenie że 2 pozytywne opinie, zostały wygłoszone przez PR (wystarczy zobaczyć dane o kontach)
aqvario (2012.10.12, 00:32)
Ocena: 1

0%
taa, dla polaków poza granicami kraju, to już tylko po angielsku, bo w rodzimym języku sobie nigdzie indziej nie kupią. A nie lepiej sprawdzić, z jakiej wersji językowej systemu i przeglądarki łączy się user? Wiadomo, że amerykaniec nie będzie chciał kupić polskiej gry używając polskiego windowsa i przeglądarki ;]
someI (2012.10.12, 07:13)
Ocena: 8

0%
aqvario @ 2012.10.12 00:32  Post: 607279
A nie lepiej sprawdzić, z jakiej wersji językowej systemu i przeglądarki łączy się user? Wiadomo, że amerykaniec nie będzie chciał kupić polskiej gry używając polskiego windowsa i przeglądarki ;]


A polak siedzący w Polsce na angielskim systemie i przeglądarce? ;)

Na Steam teoretycznie można kupować według reguł dla innego kraju niż ten, z którego się łączymy, trzeba natomiast poprzez support udowodnić, że się jest obywatelem tego kraju. Ciekawe czy tutaj przewidzieli taką możliwość.

Według mnie największą wadą braku dodatkowego klienta o której nie wspomniano w artykule, to brak automatycznych aktualizacji zakupionych gier. Niewiele gier ma to wbudowane w siebie. Ale też nie jest to jakiś strasznie duży problem.

Idea fajna, ale ponieważ nie lubię polonizacji i gram w gry po angielsku, więc pewnie za wiele w tym sklepie nie kupię.

Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
To chyba nie będzie zabójca Fortnite. 29
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 32
Lepsza, ale niestety też droższa niż poprzedniczka. 10
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Od zapowiedzi do sklepowej dostępności minie kilka tygodni. 18
Dla wielu osób wyniki badań mogą być zaskakujące.  22
Gorzej niż wcześniej, ale i tak świetnie. 32
Spodziewajcie się wzrostu wydajności. 19
Edycja specjalna. AMD zamierza hucznie obchodzić swoje 50. 15
Nintendo Switch traci tytuł na wyłączność. 0
Akcja wsparcia w związku z pożarem katedry Notre-Dame de Paris. 29
APU z 2 rdzeniami, 4 wątkami, układem graficznym Vega 3 i dwoma kontrolerami LAN 10 Gb/s. 5
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane