aktualności

AMD do dziennikarzy: "to możecie, tego nie".

118 27 września 2012, 09:23 Marek Kowalski

Od lat istnieje niepisana zasada, wspierana niekiedy podpisywanymi dokumentami NDA (Non Disclosure Agreement), mówiąca, że serwisy technologiczne nie opublikują recenzji nowego produktu przed jego oficjalnym debiutem rynkowym. AMD próbuje nagiąć reguły w celu uzyskania kontroli nad niezależnymi publikacjami.

Dość wymowny wpis dotyczący firmy AMD i wyczekiwanego przez wielu pasjonatów nowoczesnych technologii układu Trinity pojawił się na oficjalnym blogu serwisu TechReport. Scott Wasson, autor wpisu pisze, jak bardzo jest wstrząśnięty, tym co próbuje zrobić firma AMD.

Wszystkie niezależne i rzetelne serwisy technologiczne, w tym i PCLab.pl od lat działały według prostych, następujących reguł:

1. Publikacja o nowym produkcie ukazuje się nie wcześniej niż w dniu oficjalnej premiery produktu konkretnej firmy.

2. Producent nie ma żadnego wglądu w tekst przed jego opublikowaniem.

3. Producent nie ma prawa narzucać metod przeprowadzenia testów. Choć oczywiście może wysuwać propozycje, do których dany serwis może, ale nie musi się zastosować.

Tymczasem AMD wprowadziło coś co Scott Wasson nazwał "two-stage plan for release of information", czyli jakby dwufazową metodę publikowania informacji o produkcie. Konsekwencje takiego podejścia są dość poważne, zwłaszcza w kontekście przestrzegania najważniejszego dla nas i dla wielu innych serwisów priorytetu: rzetelności.

Implikacje zmian wprowadzanych przez AMD są wyraźne gdy spojrzymy na maila, którego Scott Wasson otrzymał od Petera Amosa z AMD. Przytaczamy go tutaj w formie w jakiej Wasson podał go w swoim wpisie:

"We are allowing limited previews of the embargoed information to generate additional traffic for your site, and give you an opportunity to put additional emphasis on topics of interest to your readers. If you wish to post a preview article as a teaser for your main review, you may do so on September 27th, 2012 at 12:01AM EDT.
The topics which you are free to discuss in your preview articles starting September 27th, 2012 at 12:01AM EDT are any combination of:

- Gaming benchmarks (A10, A8)

- Speeds, feeds, cores, SIMDs and branding

- Experiential testing of applications vs Intel (A10 Virgo will be priced in the range of the i3 2120 or i3 3220)

- Power testing

We believe there are an infinite number of interesting angles available for these preview articles within this framework.

We are also aware that your readers expect performance numbers in your articles. In order to allow you to have something for the preview, while maintaining enough content for your review, we are allowing the inclusion of gaming benchmarks.

By allowing the publication of speeds, feeds, cores, SIMDs and branding during the preview period, you have the opportunity to discuss the innovations that AMD is making with AMD A-Series APUs and how these are relevant to today’s compute environment and workloads.

In previewing x86 applications, without providing hard numbers until October [redacted], we are hoping that you will be able to convey what is most important to the end-user which is what the experience of using the system is like. As one of the foremost evaluators of technology, you are in a unique position to draw educated comparisons and conclusions based on real-world experience with the platform."

Jasne jest zatem, że AMD próbuje "sterować" testami. Oficjalna premiera układu Trinity zaplanowana jest na początek października, ale już teraz koncern "łaskawie" dał znać dziennikarzom co mogą już opublikować (m.in. testy w grach czy pomiary zużycia energii). Spójrzmy jednak na dalszą część listy od Petera Amosa:

"The topics which you must be held for the October [redacted] embargo lift are:

- Overclocking

- Pricing

- Non game benchmarks"

Czyli w dalszym ciągu nie wolno NIC napisać o możliwościach podkręcania nowego układu i wynikających z tego zmianach wyników, nic o cenach (to najmniejszy problem) i nie można publikować testów z benchmarków innych niż gry!

Pewno dla niektórych sprawa wyda się błaha, no bo przecież jaki problem, teraz się opublikuje to co można, a później (po premierze) resztę. Oczywiście, można tak zrobić, ale stwarza to pewien problem. Częściowa prezentacja wyników zaburza obraz całości. Zwłaszcza gdy opublikuje się wyniki z testów tylko tych dopuszczonych przez producenta.

Jeszcze tytułem uzupełnienia warto dodać, że AMD dokonuje wyboru serwisów, którym w ogóle udziela takich zezwoleń. To również jest swego rodzaju manipulacja. Przykładem możemy operować z własnego podwórka. My nie otrzymaliśmy od AMD informacji o możliwości opublikowania częściowych testów.

Źródło: TechReport
adam_MZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adam_M2012.09.27, 09:35
-17#1
a co za problem wypuszczać do redakcji procesory po premierze .. ?? problem NDA całkowicie zniknie i tego co można a co nie można z nimi robić .. a tak wszyscy sobie robią tylko problemy, bo raz, że prawie zawsze procki ES mają jakieś braki czy to z powodu wsparcia przez płyty czy niedoróbki uniemożliwiające OC,... ect ect .... problem jeden mały że artykóły ukazywały by się po premierze ... ot coś za coś ;)
SuLac0Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SuLac02012.09.27, 09:39
-8#2
@up. przeczytaj dokladnie tresc newsa. ogolnie amd idzie w pieknym stylu na dno. prawie jak titanic.
AssassinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Assassin2012.09.27, 09:40
14#3
Z jednej strony nieuczciwe, ale z drugiej bardzo sprytne. Dla większości czytelników najważniejsze jest pierwsze wrażenie, pierwsza przeczytana recenzja. Późniejsze zdarzenia, takie jak np. wyposzczenie poprawionych sterowników czy zoptymalizowanych aplikacji raczej nie zmienia pierwszego wrażenia. No to teraz czytelnicy mają otrzymać odpowiednio dobrane testy, a właściciele stron wprost kuszeni są 'dodatkowym ruchem na stronie'.

Nie dograli tylko jednego - zapomnieli dodać, że testy w grach mogą być przeprowadzone tylko na zintegrowanej grafice ;)
http://vr-zone.com/articles/amd-trinity-a1...ance/17272.html
Pitol321Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pitol3212012.09.27, 09:40
50#4
Moje pierwsze odczucie było: 'Ale o co wam chodzi? Z czym wy macie problem?'

Nikt wam przecież nie każe wydawać testu preview. To wasza (każdej redakcji z osobna) decyzja, czy chcecie nabić odsłon takimi częściowymi informacjami.

Ewidentnie AMD postanowiło częściowo znieść NDA i pozwolić na podgrzanie atmosfery, ale nikt was do tego nie zmusza. TO jest ich 'dobra' wola, ale i chłodna kalkulacja.

AMD nie narusza zasad testowania, bo ograniczenia podane przez producenta nie odnoszą się do okresu już po NDA. Macie taką możliwość, aby dać więcej informacji przed premierą, a czy to zrobicie... teraz wy musicie wykazać się chłodną kalkulacją.
Bruno@HomeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bruno@Home2012.09.27, 09:43
14#5
Sprawa jest bardzo prosta.

Dzis mozna zamiescic pierwsze wrazenia z uzytkowania nowej platformy wlacznie z grami. Jest to tylko opcja w ramach preview platformy, a nie nakaz nalazony na redakcje.

Preview=pierwsze wrazenia

Calosc pojawi sie w pozniejszym terminie.

No, ale jesli szuka sie sensacji to zawsze sie takowa znajdzie. :)
22A2012.09.27, 09:44
Tak, tak prawdopodobnie wstydzą się części CPU i dlatego nie chcą psuć premiery procesora bo część GPU wygląda na prawdę nieźle...45FPS przy BF3 to wynik świetny jak na integrę. Intel przy swoich premierach na tydzień, dwa przed premierą pozwalał na pełne testy, bez żadnych ograniczeń...i jakoś to Intelowi nie zaszkodziło, bo debiuty Core 2 czy Nehalema trudno uznać za nieudane. Nie tędy droga AMD...albo pozwalamy publikować testy, albo nie. Wręcz śmierdzi tu tym że ktoś chce tu ukryć złe wrażenie jakie może wywołać druga część układu - część CPU.
EnderwZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Enderw2012.09.27, 09:44
12#7
Niby nic takiego, ale po głębszym wczytaniu widać sugestie dla redaktorów. Poza tym najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Jeśli w 'preview' będzie napisane, że w 'codziennym użytkowaniu nowe procesory AMD zrobiły duży krok na przód, nadrabiają zaległości i sprawdzają się naprawdę dobrze', to na znaczeniu stracą kolejne tabelki, wykresy i pomiary. Wielu ludziom w świadomości zapisze się informacja, że te CPU są warte zakupu. I tyle...

Bruno@HomeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bruno@Home2012.09.27, 09:45
Pitol321 @ 2012.09.27 09:40  Post: 603739
Moje pierwsze odczucie było: 'Ale o co wam chodzi? Z czym wy macie problem?'

Nikt wam przecież nie każe wydawać testu preview. To wasza (każdej redakcji z osobna) decyzja, czy chcecie nabić odsłon takimi częściowymi informacjami.

Ewidentnie AMD postanowiło częściowo znieść NDA i pozwolić na podgrzanie atmosfery, ale nikt was do tego nie zmusza. TO jest ich 'dobra' wola, ale i chłodna kalkulacja.

AMD nie narusza zasad testowania, bo ograniczenia podane przez producenta nie odnoszą się do okresu już po NDA. Macie taką możliwość, aby dać więcej informacji przed premierą, a czy to zrobicie... teraz wy musicie wykazać się chłodną kalkulacją.


Bingo!
Tak wygladaja fakty, ale jak pisalem powyzej wszystko mozna 'roznie zinterpretowac' zeby ubic troche piany.
bogo126Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bogo1262012.09.27, 09:45
-1#9
A ja myślę, że ta cała historia nie jest tak aż bardzo kontrowersyjna, bo....

i tak większość użytkowników przeglądających testy najbardziej patrzy na wyniki na grach (do których wcześniej mamy dostęp), a dopiero później na pobór prądu, podkręcanie itp.

Myślę, że PR-owcy AMD wpadli na taki pomysł, opierając się właśnie na takim założeniu.
CyrkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Cyrk2012.09.27, 09:46
No cóż. W takim układzie nie widzę innego wyjścia jak wstrzymanie się od publikowania jakichkolwiek informacji o Trinity do czasu oficjalnej premiery. Chyba panom z AMD w dupach się poprzewracało, że zamiast się cieszyć z darmowej, ogólnoświatowej reklamy bawią się cenzorów...
Zaloguj się, by móc komentować
1