aktualności

Padnie rekord świata? Apple chce od Samsunga... trzy miliardy dolarów!

20 września 2012, 14:53 Piotr Gontarczyk

Cupertino nigdy nie przebacza. Niewiele ponad trzy tygodnie temu amerykański sąd, w oparciu o decyzję ławy przysięgłych, nakazał Samsungowi wypłacenie firmy Apple odszkodowania w wysokości miliarda dolarów - za łamanie patentów. Dokładna kwota wyniosła wtedy 1 049 343 540 dolarów. Warto przypomnieć, że prawnicy firmy Apple pierwotnie domagali się 2,5 miliarda. Teraz wygląda na to, że sprawa ma poważny ciąg dalszy.

Sąd co prawda mocno obniżył karę finansową dla Samsunga, ale dla Apple nic nie stoi na przeszkodzie, aby do pierwotnej kwoty powrócić. Ba, nawet ją powiększyć! Prawnicy Apple już jutro (21 września) udadzą się do sędzi Lucy Koh, która prowadziła całą sprawę, z wnioskiem o podniesienie wysokości kary odszkodowawczej do bagatela trzech miliardów dolarów. Apple najwyraźniej nie jest zadowolone z kwoty "zaledwie" miliarda, ani z tego, że w Stanach Zjednoczonych Ameryki wciąż nie udało się wprowadzenie zakazu importu niektórych urządzeń Samsunga, takich jak na przykład smartfony Galaxy S II (w różnych wersjach).

Apple ewidentnie idzie na całość i chce potrojenia kary określonej przez amerykański sąd. Jeżeli wniosek zostałby przyjęty to mielibyśmy do czynienia z kwotowo największym w historii odszkodowaniem w sprawie sądowej o patenty. Obecnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki obowiązuje zakaz importu tabletów Galaxy Tab 10.1. Samsung próbował wnioskować o zdjęcie zakazu, ale sędzia Lucy Koh cztery dni temu wniosek odrzuciła.

Teraz Apple w swoim wniosku stwierdza, że Samsung w pełni świadomie kopiował stylistykę ich produktów i jest to solidna podstawa do podwyższenia kwoty odszkodowania z 1,05 do aż 3 miliardów dolarów. Jednocześnie prawnicy Apple w pocie czoła pracują nad wypchnięciem Samsunga z amerykańskiego rynku - praktycznie całkowicie, jeśli chodzi o smartfony i tablety. Przy okazji może to być mocne ostrzeżenie dla wszystkich innych producentów sprzętu z systemem operacyjnym Google Android. Wiadomo już, że na celowniku Apple jest HTC oraz Motorola, które już zostały oskarżone o łamanie patentów.

Z jednej strony można zastanawiać się, po co tak wielkiej i bogatej firmie, jak Apple, dodatkowe dwa miliardy dolarów? Odpowiedź może być prostsza niż się wydaje. Apple wcale nie musi zależeć na tych pieniądzach, jako zysku. Bardziej może zależeć na samym fakcie wyciągnięcia ich od Samsunga, który z pewnością wolałby aby jego inwestorzy i akcjonariusze nie dowiedzieli się, że musi wydać konkurentowi tak ogromne pieniądze. Już zasądzony miliard spowodował gwałtowny spadek wartości akcji firmy Samsung. Trzy miliardy mogłyby wywołać znacznie gorsze reperkusje.

Warto przy tym zauważyć, że działania Apple, wymierzone w producentów sprzętu z systemem Android, chcąc czy nie, są jednocześnie szansą dla Microsoftu. Nie można wykluczyć tego, że walka Apple z Androidem może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania producentów smartfonów systemem Microsoft Windows Phone. Oczywiście wszystko może być dobrze - do czasu gdy Apple swoje działa wyceluje także w ten system.

Samsung w tej walce nie pozostaje bierny i już zapowiedział, że jeśli sędzia Lucy Koh przychyli się do wniosku Apple i podniesie kwotę odszkodowania, to reakcją będzie natychmiastowe odwołanie się, od wszystkich decyzji, do instancji wyższych. Walka więc trwa, tylko... czy wystarczy nam popcornu?

Źródło: GoMoNews, TalkAndroid, własne
.3liteZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.3lite2012.09.20, 15:01
-47#1
A ja czekam na LG Optimus G, też Was to interesuje?
KelamZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kelam2012.09.20, 15:01
50#2
Paranoja :o
*Konto usunięte*2012.09.20, 15:08
83#3
... czemu nie posądzić ich od razu o 30mld...

Ja proponuję by EU posądziła Apple o 300mld i pokryła tymi pieniędzmi dziurę w budżecie krajów EU.

Amerykańska ława przysięgłych przyzna Apple rację nawet w najbardziej absurdalnych procesach... Ale Samsung ma patent na LTE :P
UkaszekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ukaszek2012.09.20, 15:08
35#4
Popie*****lo ich. o.O
golyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
goly2012.09.20, 15:08
-19#5
przynajmniej coś się dzieje :E
Neo1908Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Neo19082012.09.20, 15:09
63#6
To takie 'ejplowskie', jesli nie dajesz rady sprzetowo, to zejdz na sciezke prawna, moze tutaj cos wskorasz. Zastanawia mnie jedno, Apple sklada te swoje zabawki z roznych podzespolow, roznych producentow, a jednym z nich jest wlasnie Samsung. Co za problem podniesc ta cene, chociaz troszeczke. Mowi sie, ze kto mieczem wojuje, sam od miecza ginie, zycze apple, by wlasnie tak sie stalo, bo tak snobistyczne podejscie do swiata IT moze im wyjsc bokiem. Prawda jest taka, ze czuja sie bardzo niepewnie, Samsung powaznie im zagraza, bo kazdy wie, ze jego produkty sa zwyczajnie lepsze i tansze, a przeciez jak mozna dopuscic do tego, zeby amerykanska firma nie wiodla prymu na 'swoim terenie'.
a_rekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
a_rek2012.09.20, 15:10
81#7
Opatentuje głupotę amerykanów i każę płacić za to, że są debilami..


janofonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
janofon2012.09.20, 15:13
29#8
a kto opatentował patentowanie? Pewnie tego też apple pozwie
AmitozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amitoza2012.09.20, 15:14
17#9
popierdzieliło ich do reszty.

swoja drogą skoro zmniejszyli z 2,5, do 1, to logika podpowiada, że więcej nie będzie.
ArtistwolfZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Artistwolf2012.09.20, 15:33
Mam wrażenie, że już teraz producenci są bardziej zainteresowani WP. Lumia lumią, ale Ativ S wygląda na bardzo porządny smartfon, HTC też próbuje swoich sił.
Swoją drogą, nie wiem czemu Google siedzi tak cicho. Przecież chyba nie są ślepi i widzą co się dzieje. 3 mld dolarów to nie są małe pieniądze... Nawet dla takich gigantów. Póki jednak ludzie potrzebują smartfonów z Anroidem to one będą, czy się to Apple podoba czy nie.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1