aktualności

Windows RT - jak w nim działa pulpit?

31 sierpnia 2012, 19:01 Piotr Gontarczyk

System dla tabletów jednak może mieć... menedżera plików. Firma Microsoft już parę tygodni temu zakończyła prace nad systemem operacyjnym Windows 8 i praktycznie wszystko na jego temat jest już znane. Obrazy płyt instalacyjnych pojawiły się w sieci, a więc Windows 8 nie ma już praktycznie nic do ukrycia. Gigant z Redmond jednak obok Windowsa 8 przygotowywał inny system.

Windows RT, bo o nim mowa, ma być czymś pomiędzy stacjonarno-tabletowym Windowsem 8, a systemem Windows Phone 8 dla smartfonów. Przeznaczeniem Windowsa RT są tablety, w których producenci wykorzystują procesory oparte na architekturze ARM. Windows RT to dla Microsoftu zupełnie nowe doświadczenie. O ile firma ma już system dla procesorów ARM, o tyle jest on dla smartfonów, a więc nie aż tak zaawansowany jak na przykład stacjonarne Windowsy. W przypadku systemu Windows RT, to pierwszy system operacyjny giganta z Redmond, który ma być tylko trochę mniejszym bratem Windowsa 8, przygotowanym dla zupełnie innej architektury mikroprocesorów.

Jako że tablety "ARM" nie są ograniczone tylko i wyłącznie do procesorów Intela i AMD, to na ich rynku możliwa jest znacznie większa konkurencja. Większa konkurencja oznacza teoretycznie możliwość szybkiego przyrostu katalogu oprogramowania, a więc aplikacji i gier. Zapewne wielu producentów pracuje nad własnym aplikacjami i grami, które będą dostarczać ze swoimi tabletami. Mocną stroną tabletów z procesorami opartymi na architekturze ARM jest też to, że mogą być znacznie tańsze niż ich odpowiedniki z układami x86. Aby jednak nie pogrzebać ich już na starcie, Microsoft musiał podjąć parę ważnych decyzji. Jedną z nich było stworzenie systemu zauważalnie mniej "stacjonarnego", a więc włączyć do jego projektu tylko to, co jest absolutnie konieczne.

Do tej pory na temat systemu Windows RT pojawiało się już mnóstwo różnych doniesień. Najwięcej pytań budził jednak ewentualny pulpit lub jego brak. Wiadomo że w systemie Windows RT, Microsoft umieścił odpowiednik "stacjonarnego" pulpitu, ale na szczęście nie ograniczył jego możliwości. To akurat można było zobaczyć na własne oczy, w trakcie targów IFA 2012. Dziennikarze, którym pozwolono pobawić się nowymi tabletami, takimi jak na przykład Samsung ATIV Tab, mają raczej dobre opinie na temat działania pulpitu. Przynajmniej jeśli chodzi o to, że nie pozbawiono go możliwości, które daje pulpit w stacjonarnych wersjach systemów operacyjnych serii Windows.

W trakcie testowania można było szybko dojść do wniosku, że pulpit w systemie Windows RT jest praktycznie taki sam, jak pulpit w systemie Windows 8. Wbrew plotkom o tym, że Microsoft w wersji RT pulpitu nie umieści w ogóle lub przynajmniej mocno ograniczy jego możliwości okazało się, że jest zupełnie odwrotnie. Windows RT okazuje się mieć nawet pełnoprawny Eksplorator Plików, a więc aplikację, której na próżno szukać w systemach Apple iOS czy Google Android. W Windowsie RT obecne są także inne narzędzia Windows, które znamy z wersji stacjonarnych. Dostępny jest na przykład Paint czy Notatnik. Jest nawet odpowiednik stacjonarnego Internet Explorera. Warto jednak zauważyć, że Microsoft z tego systemu wyeliminował aplikację Windows Media Player i w standardzie użytkownik ograniczony jest tylko do aplikacji Muzyka i Filmy - w interfejsie Metro.

W prezentowanych urządzeniach dostępny był nawet pakiet biurowy Microsoft Office 2013 RT, aczkolwiek wszystkie jego elementy składowe były oznaczone jako "Preview" co oznacza, że Microsoft wciąż je dopracowuje. Osoby które miały okazję przetestować Worda czy chociażby Excela w wersjach RT nie miały jednak najlepszych opinii. Przede wszystkim okazują się działać na tyle powolnie, że obsługa poprzez ekran dotykowy bywa irytująca. Kliknięcie nierzadko wymaga chwili, aby na przykład wyświetliło się menu kontekstowe, przez co użytkownik może odruchowo klikać po kilka razy sądząc, że ekran dotykowy nie zarejestrował dotyku. W rzeczywistości to nie ekran dotykowy, a prawdopodobniej sprzęt pod nim jest zbyt słaby, aby zapewnić płynną i szybką reakcję aplikacji. Nie można wykluczyć też tego, że poszczególne elementy pakietu Office 2013 RT wymagają dalszej optymalizacji. Z pierwszych doświadczeń wynika, że przed Microsoftem jeszcze sporo pracy.

Testowanie Windowsa RT na tablecie Samsung ATIV Tab ujawniło też to, że pulpit tego systemu oraz dostępne narzędzia systemowe są dokładnie takie same, jak ich odpowiedniki ze stacjonarnych Windowsów. To skutkuje tym, że okazują się być źle zaprojektowane do tego, aby móc je wygodnie obsługiwać poprzez nieduży ekran dotykowy. Windows RT jednak ma według wizji Microsoftu być obsługiwany głównie poprzez Ekran Start (interfejs Metro) i sukces tego systemu może w jakimś stopniu zależeć od tego, jak często użytkownicy będą zaglądać na pulpit i próbować trafiać w te maciupeńkie kontrolki w oknach aplikacji. Dotyczy to także aplikacji pakietu Office 2013 RT. Im rzadziej, tym chyba dla systemu Windows RT będzie lepiej.

Pozostaje zatem czekać na uruchomienie sprzedaży nowych tabletów z systemem Windows RT, aby móc na podstawie testów gotowych produktów przekonać się, czy ofensywa Microsoftu na rynku tabletów ma szansę powodzenia, czy może świat jednak nie pokocha kafelek, a złego dzieła dopełni krytyka dotykowych rozwiązań, które zostaną de facto narzucone użytkownikom komputerów obsługiwanych za pośrednictwem myszy i klawiatur. Można odnieść wrażenie, że tak jak interfejs Metro nie pasuje do stacjonarnego systemu Windows 8, tak do Windowsa RT nie pasuje pulpit. Już jakiś czas temu publicyści zaczęli podejrzewać, że Windows 8 cierpi na schizofrenię, gdyż udaje, że jest dwoma systemami operacyjnymi. Windows RT wydaje się mieć dokładnie ten sam problem. Oficjalna zapowiedź Epic Games i Nvidii o tym, że silnik Unreal Engine 3 został przeportowany do Windowsa RT, dając tym samym możliwość tworzenia zaawansowanych gier dla tego systemu, z pewnością przemawia na jego korzyść. Nawet jeśli wady tego systemu uznać za poważne, to i tak -  jeśli będzie dla niego dużo aplikacji i gier, to mimo wszystko ma szansę powalczyć na rynku z systemem iOS i Androidem.

Źródło: The Verge, Engadget, Neowin
*Konto usunięte*2012.08.31, 19:35
Mało produktywny gadżet.

W sumie to biorąc na przykład nie których polityków - idealne do czytania z ipada (ipadopodobnych) niż z kartki lub pokazywania zdjęcia.

Chyba, że na drodze ewolucji nasze palce zmaleją.
Double_GZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Double_G2012.08.31, 20:00
-6#2
Yurciu @ 2012.08.31 19:35  Post: 596663
Mało produktywny gadżet.

W sumie to biorąc na przykład nie których polityków - idealne do czytania z ipada (ipadopodobnych) niż z kartki lub pokazywania zdjęcia.

Chyba, że na drodze ewolucji nasze palce zmaleją.

Nie wszyscy mają zamiast łap bochny chleba, a zamiast palców serdelki.

Edit Mowa o obsłudze metro, bo standardowy pulpit w RT to pomyłka
DeJk_SEBAZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DeJk_SEBA2012.08.31, 20:03
Yurciu @ 2012.08.31 19:35  Post: 596663
Chyba, że na drodze ewolucji nasze palce zmaleją.
Można także zwiększyć DPI, wtedy powiększą się elementy GUI, co poprawi użyteczność.
SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2012.08.31, 20:17
-6#4
To oczywiste że piraci szybko złamią zabezpieczenia, i będzie można tworzyć programy pod desktopa RT.
wuzetkowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wuzetkowiec2012.08.31, 21:11
Ciekawe, czy na RT działa Silverlight?
Dominiko_Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominiko_2012.08.31, 21:37
Yurciu @ 2012.08.31 19:35  Post: 596663
Mało produktywny gadżet.


Windows RT = Eksplorator Plików
Android i iOS = nic nawet porównywalnego

Windows RT = Office 2013
Android i iOS = śmiech

Windows RT = gry na silniku Unreal 3
Android i iOS = Angry Birds


problem? :D
arvalZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
arval2012.08.31, 22:25
Windows RT to zwykły Windows 8. Dlatego ikony są małe bo jak ktoś chce pracować w MS Office to wpina tablet w klawiaturę gdzie ma touchpada i myszkę.

To chyba proste? Jak pracujesz w trybie tabletu to korzystasz z aplikacji dotykowych jak na innych tabletach. Ale w dowolnym moemencie możesz tablet zadokować do klawiatury i uruchomić aplikacje desktopowe takie jak MS Office.

Komputer i tablet w jednym.
marcin_kgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcin_kg2012.08.31, 23:07
-3#8
arval @ 2012.08.31 22:25  Post: 596695
Windows RT to zwykły Windows 8. Dlatego ikony są małe bo jak ktoś chce pracować w MS Office to wpina tablet w klawiaturę gdzie ma touchpada i myszkę.

To chyba proste? Jak pracujesz w trybie tabletu to korzystasz z aplikacji dotykowych jak na innych tabletach. Ale w dowolnym moemencie możesz tablet zadokować do klawiatury i uruchomić aplikacje desktopowe takie jak MS Office.

Komputer i tablet w jednym.

Tylko do nielicznych tabletów można zamontować dedykowane stacje dokujące.
Poza tym jeśli ktoś zamierza używać tabletu do tworzenia dokumentów, to wygodniejszym rozwiązaniem jest typowy net czy ultra book.
*Konto usunięte*2012.08.31, 23:43
Cały pic polega na innowacyjnej metodzie komunikacji człowieka z komputerem.

A jakoś nie widzę dewelopera, prawnika czy też może grafika czytaj kogoś kto poważnie podchodzi do swojego fachu klepiącego na takim pudełku swoją pracę.

Do zabawy w sam raz, taki większy smartfon.
kasek_mdcZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kasek_mdc2012.08.31, 23:45
W sumie wystarczyłoby dodać trackball'a i dwa przyciski i problem z głowy.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1