aktualności

Windows 95 ma już 17 lat

24 sierpnia 2012, 13:25 Piotr Gontarczyk

Basiu, czym ty go karmisz, że aż tak urósł?! Największe wydarzenie w historii branży komputerowej, a już na pewno najgłośniejsze. 24 sierpnia 1995 roku firma Microsoft oficjalnie wprowadziła na rynek system operacyjny Windows 95, który błyskawicznie okazał się wielkim hitem. W sklepach ustawiały się po niego wielkie kolejki, a wszystko na masową skalę relacjonowały media na całym świecie. Windows 95 miał też potężną kampanię reklamową, na którą Microsoft wydał aż 300 milionów dolarów.

Pojawienie się Windowsa 95 miało ogromne znaczenie dla rynku komputerów osobistych. Dzięki niemu skrzydła rozwinęli nowi lub wcześniej mało znani producenci (jak np. Nvidia czy Creative). Spowodował też zanik niektórych systemów operacyjnych, takich jak na przykład OS/2, a także okazał się barierą dla firmy Apple, która parę lat później potrzebowała powrotu Steve'a Jobsa, aby móc marzyć o walce z Microsoftem i odbieraniu mu udziału w rynku systemów operacyjnych.

Windows 95 wprowadził między innymi obsługę rozbudowanej wielozadaniowości, pełną obsługę procesorów 32-bitowych, długie nazwy plików oraz technikę Plug and Play, a więc automatycznie wykrywanie urządzeń i instalowanie przeznaczonych dla nich sterowników. Warto zauważyć to, że Apple z wielozadaniowością w swoich systemach operacyjnych miało ogromne problemy i dopiero sześć lat po premierze Windowsa 95, system Mac OS X jako pierwszy od Apple zapewnił bezproblemowe działanie wielozadaniowości.

Sukces sukcesem, ale Microsoft jednak w 1995 roku zignorował eksplozję internetową i Windows 95 pod względem obsługi internetu okazał się nieprzydatny. Dopiero wraz z Windowsem 98, Microsoft zdołał coś z tym fantem zrobić. Warto dodać, że Internet Explorer, w kopiach instalacyjnych Windowsa 95 zaczął pojawiać się dopiero rok po wprowadzeniu pierwszej wersji na rynek. Wcześniej system ten sprzedawany był bez jakiejkolwiek przeglądarki internetowej i to pozwoliło wykorzystać sytuację chociażby takiemu produktowi, jakim był Netscape. Dołączanie Internet Explorera do systemu Windows 95 i późniejszych było podstawą oskarżeń, pod adresem Microsoftu, o praktyki monopolistyczne.

Microsoft co prawda chwalił się, że aktualne wydanie Windows, a więc Windows 7 sprzedaje się najszybciej w historii. Wynika to jednak z tego, że po prostu rynek komputerów znacznie się powiększył. Jest znacznie więcej komputerów, a także więcej konsumentów (użytkowników owych komputerów). Jednakże po Windowsa 95 w sklepach ustawiały się czasami wręcz gigantyczne kolejki. Dziś Windowsa 7 ludzie dostają co najwyżej wtedy, gdy zmieniają komputer. Windows jest obecny w przytłaczającej większości na przykład notebooków. W zwykłym sklepie znalezienie komputera przenośnego bez systemu Windows lub z innym systemem często graniczy z dokonaniem cudu. Dziś nawet jeśli konsument nie chce, to za nową wersję Windowsa... musi zapłacić. System Windows 95 po prostu ludzie chcieli mieć i specjalnie po niego wybierali się do sklepów.

Windows 95 był krokiem milowym i ugruntował dominującą pozycję Microsoftu - przynajmniej na rynku komputerów osobistych. Wielu analityków jednak zauważa od dłuższego czasu, że Microsoft ma spore problemy z dostrzeganiem nowych trendów i nowych rynków. Na etapie wprowadzania na rynek Visty szybko posypała się krytyka za jej zasobożerność i bardzo złe działanie na wtedy rozwijającym się rynku netbooków. Przy okazji uruchamiania sprzedaży Windowsa 7 szybko okazało się, że Microsoft zostaje w tyle także na rynku nowoczesnych tabletów. W tym ostatnim przypadku, powody do świętowania ma Apple oraz firma Google. Warto przypomnieć to, że Apple przez pierwsze trzy miesiące od oficjalnej prezentacji sprzedała więcej swoich tabletów iPad niż firma Microsoft zaplanowała (nie mylić ze sprzedaniem) na cały rok 2010. To pokazało jak słabe fundamenty utrzymują wysoką pozycję Microsoftu na rynku komputerów osobistych. Firma od czasu wydania Windowsa XP Tablet Edition po prostu udawała, że zauważa rynek tabletów. Wraz Windowsem 7, Microsoft mocno promował szereg rozwiazań, określanych jako Windows Touch, ale były one zwyczajnie prymitywne i w ogóle nie odpowiadały na oczekiwania konsumentów. Apple spokojnie wprowadziło na rynek tablety iPad 2, a do gry w międzyczasie dołączyła firma Google, której Android "Honeycomb" 3.0 został specjalnie przygotowany do kontrolowania pracy właśnie tabletów.

Gigant z Redmond dopiero pod koniec bieżącego roku będzie próbował gonić konkurentów (np. Apple i Google), wprowadzając na rynek system Windows 8. Nowy interfejs, Metro, faktycznie wygląda na opracowany z myślą o tabletach, ale Windows 8 tak czy inaczej będzie ciągnął za sobą ogromny bagaż "stacjonarny". To przecież system dla komputerów stacjonarnych, do którego dorzucono coś na kształt aplikacji. Interfejs Metro bowiem według wielu komentatorów nawet nie wygląda jak spójny z resztą element systemu operacyjnego. Microsoft obudowuje jednak Windowsa 8 szeregiem nowych lub odświeżanych usług. Warto wymienić chociażby Windows Store, SkyDrive oraz Outlook.

Pierwszy raz od 25 lat Microsoft nawet zmienił logo i twierdzi, że ma to na celu odświeżenie wizerunku, ale wystarczy ruszyć trochę pamięcią aby zauważyć, że Microsoft wcale taki odświeżony nie jest, bo... a zresztą zobaczcie filmy. Wczoraj zastanawialiście się ile Microsoft mógł zapłacić za "dzieło", jakim jest nowa grafika reprezentująca Microsoft. Pozostaje mieć nadzieję na to, że nie wydano zbyt wiele ;-) .

DevilScreamZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DevilScream2012.08.24, 13:46
74#1
Może już nie najnowszy, ale nadal bliski memu sercu :E
Mr.FrOsTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mr.FrOsT2012.08.24, 13:52
12#2
Pierwszy z którego korzystałem na codzień pentium 90 16mb ram i 0.5mb sis gpu :)
DarqiousZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Darqious2012.08.24, 13:55
38#3
Windows 95 wprowadził obsługę rozbudowanej wielozadaniowości, a z kolei Windows 8 ze swymi kafelkami na pełny ekran... regres o 17 lat?
marcushpZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcushp2012.08.24, 13:56
Respect, a moją płytkę nagrywaną przez kolegę kolegi innego kolegi z bazaru napęd już nie chce czytać :(
*Konto usunięte*2012.08.24, 13:57
ojeju... toż to tak dawno było temu...
Pokazuje też jak bardzo zmienił się świat. Dziś odchodzi się od multitaskingu, przycisku start itp...
MS stanął na głowie i wrócił do rozwiązań znanych z <95. bo widzę wiecej podobieństw Windows-a 8 z 3.11 niż z 95.

Po drugiej stronie jest Mac OS, który nieustannie rozwija się niczego nie przewracając. Mam wrażenie, że wróciliśmy do tych starych czasów, kiedy to Apple było górą nad MS. Historia zatoczyła piękne koło. Teraz czekać na rewolucję w Win9.

Pod względem rozwiązań informatycznych do Apple jest daleko w tyle za MS. Trzeba przyznać, że MS nie odpuszcza tutaj i Windows serwer coraz prężniej się rozwija nadrabiając dystans do linuksów. Mam na myśli nie wydajność tylko o rozwiązania, które po prostu kiedyś nie istniały na platformie MS.

Dla porównania Apple zrezygnowało z rynku serwerowego.
miomolZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
miomol2012.08.24, 14:00
-9#6
Ech, windows 8.

Będę miał z nim problemy bo go nie cierpię a zapewne laptopa ze sklepu za rok nie kupię z win 7.
SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2012.08.24, 14:03
-23#7
MS zaniknie wraz z zanikiem PC.
No doubt
SysOperZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SysOper2012.08.24, 14:20
-6#8
Ehhhhhh ta nakładka na DOS to IMHO nie był pełnoprawny system operacyjny - a już zdecydowanie niewpełni 32-bitowy. I tak DOS 3.3 nic nie pobije ..... gdzieś mi nawet oryginalne dyskietki 5 1/4' z nim leżą. Pierwszy udany windows to było 2000 (na rdzeniu NT). Szkoda, że OS/2 Warp się nie przyjął na rynku - wyprzedzał Windows o lata świetlne.
*Konto usunięte*2012.08.24, 14:21
18#9
Ciekawe jak win 95 działałby z i5 intela :P. Szkoda że nie ma już sterowników do nowych chipsetów pod ten system - ciekawy test można by zrobić
SupermanZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Superman2012.08.24, 14:26
SysOper @ 2012.08.24 14:20  Post: 594654
Ehhhhhh ta nakładka na DOS to IMHO nie był pełnoprawny system operacyjny - a już zdecydowanie niewpełni 32-bitowy. I tak DOS 3.3 nic nie pobije ..... gdzieś mi nawet oryginalne dyskietki 5 1/4' z nim leżą. Pierwszy udany windows to było 2000 (na rdzeniu NT). Szkoda, że OS/2 Warp się nie przyjął na rynku - wyprzedzał Windows o lata świetlne.


Widać w MS lubią nakładki, bo Metro też nią jest.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1