aktualności

AMD wcale nie chce konkurować z Intelem na polu ekstremalnie wydajnych procesorów?

23 sierpnia 2012, 23:38 Eryk Napierała

Czy przyszłością firmy są tanie APU dla mas? Chociaż AMD jest godnym przeciwnikiem Nvidii na rynku kart graficznych, w dziedzinie procesorów z roku na rok coraz bardziej odstaje od Intela... przynajmniej w segmencie najdroższych układów do najwydajniejszych komputerów. Firma z Sunnyvale radzi sobie za to całkiem nieźle w produkcji procesorów "dla mas", które charakteryzują się dobrym stosunkiem wydajności do ceny, zazwyczaj lepszym, niż proponuje Intel. Czy AMD ma jeszcze szansę zaskoczyć wszystkich i stworzyć układy zdolne pokonać najwydajniejsze CPU Intela? Mamy taką nadzieję, bo istnieje ryzyko, że bez realnej konkurencji Intel zwyczajnie przestanie się starać i z generacji na generację zacznie oferować coraz mniejszy wzrost wydajności. Niestety wiara w wybicie się AMD ponad konkurenta jest podważana przez pogłoski, które pojawiają się w sieci. Podobno firma ma zamiar porzucić tworzenie bardzo wydajnych i bardzo drogich procesorów, a rozwinąć się w segmencie układów budżetowych.

Takie rewelacje serwuje czeski bloger OBR, który już nieraz publikował nieoficjalne informacje na temat nowych procesorów i kart graficznych. Bloga bezimiennego internauty nie można traktować jako wyroczni, ale taki scenariusz wcale nie jest nieprawdopodobny. AMD rzeczywiście nie zaprezentowało od kilku lat żadnego układu, który mógłby w typowych zadaniach dorównać najlepszym konstrukcjom Intela. Na dodatek serwis VR-Zone donosi o zaskakująco niskiej wydajności następnej generacji procesorów FX – tak niewiele wyższej od "buldożerów", że podobno AMD ma zamiar nie wprowadzać ich na rynek. Zamiast tego ma nieco przyspieszyć debiut układów "Steamroller", opartych na zupełnie nowej architekturze. Oznaczałoby to w najlepszym przypadku, że AMD podejmie walkę z Intelem dopiero w przyszłym roku.

W tym miejscu zaczynają się rozbieżności między źródłami. OBR Hardware uparcie twierdzi, że procesory "Vishera" (FX2), oparte na architekturze Piledriver, jak najbardziej pojawią się na rynku. Według blogera będą to jednak ostatnie układy z najwyższego segmentu, jakie pokaże światu AMD w ciągu najbliższych kilku lat. Procesory "Steamroller" mają zostać anulowane, a nowa architektura posłuży do budowy następnej generacji APU z niskiego i średniego segmentu cenowo-wydajnościowego. W tym scenariuszu Intel ze swoimi Core i7 zostałby już niedługo monopolistą w segmencie najwydajniejszych procesorów, kosztujących więcej niż około 500 złotych.

"Dowód" blogera z OBR Hardware – zdjęcie wczesnego sampla inżynierynjego procesora "Vishera" (FX2-8300), który podobno posiada

Nie trzeba nikogo przekonywać, który wybór AMD byłby lepszy dla konsumentów. Chociaż większość osób i tak wybiera komputery ze średniego przedziału cenowego, poddanie się firmy na polu najdroższych układów byłby dla Intela pretekstem do przystopowania w wyścigu po coraz wyższą wydajność. Jednocześnie cena procesorów z wysokiej półki stałaby się jeszcze wyższa, co uderzyłoby głównie w entuzjastów komputerowych, czyli nas.

Źródła: OBR Hardware, VR-Zone

gotrunksZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gotrunks2012.08.23, 23:47
33#1
Uuu niedobrze lepsza mniej wydajna konkurencja niż żadna...
DevilScreamZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DevilScream2012.08.23, 23:49
38#2
Wypluć słowa postawione w tytule, ale już!
Monopol Intela? lol... Nie wiem jak Wy, ale ja nie chciałbym wydawać całej wypłaty na kupno najnowszego Core i3 :)
*Konto usunięte*2012.08.23, 23:50
-36#3
a moim zdanie to dobry krok porzucenie gonitwy za intelem

jeszcze lepiej by było jak by AMD zupełnie porzuciło architekturę x86 i klepało proce arm...
losdamianosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losdamianos2012.08.23, 23:50
13#4
juz dawno o tym byla mowa
Bart TutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bart Tut2012.08.23, 23:53
-21#5
Banda tchórzy, niech w końcu zrobią jakiś porządny procesor.
portalsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
portals2012.08.23, 23:53
20#6
To oznaczał by początek końca x86.
scooby14444Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
scooby144442012.08.23, 23:53
-36#7
Dzisiaj daleko za Intelem, jutro daleko za Nvidią...
Eryk PiastZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiEryk Piast2012.08.23, 23:54
DevilScream @ 2012.08.23 23:49  Post: 594474

Nie wiem jak Wy, ale ja nie chciałbym wydawać całej wypłaty na kupno najnowszego Core i3 :)


Za Core i3 pewnie nigdy nie dasz całej wypłaty (chociaż zależy, ile zarabiasz :D ), ale za Core i7 Extreme może niedługo tak. Jeżeli wszystko pójdzie źle...

Jestem świadomy, że zbyt dużo znaków zapytania jest w tym artykule, ale czasem takie niepozorne plotki przeradzają się w prawdę.
*Konto usunięte*2012.08.24, 00:00
-2#9
niby ma to sens, ale...
gdyby odjąć SB kontroler, IGP itp i połowę, a nawet cały cache l3 to chyba rdzeń SB dalej jest mniejszy od tego co pokazało AMD.
O wyższości takiego hipotetycznego procesora nad AMD nie muszę pisać.

Z drugiej strony to jedyna szansa AMD. Są jeszszcze serwery gdzie może znaleźć łatwo jaką niszę tworząc najlepsze rozwiązania. Jednak o dominacji nie ma mowy....

Dobra strategia, bo przyszłość to niestety laptopy. Tam takie rozwiązania się mogą sprawdzić i być lepsze. Tylko to hybrid crossfire itp musi zostać dopracowane.
AeromiśZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Aeromiś2012.08.24, 00:03
12#10
Niestety, ale to zjawisko trwa już od dawna. Topowy model procka AMD w grach (które zawsze napędzały rynek) jest na poziomie co lepszego core 2 quada sprzed czterech lat.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1