aktualności

Nowy gładzik dla systemu Windows 8. Celuj, aż wreszcie trafisz?

21 sierpnia 2012, 14:13 Piotr Gontarczyk

Firma Synaptics, której gładziki obecne są w wielu notebookach, przygotowuje nowy produkt, przeznaczony specjalnie dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows 8. Według producenta, nowy gładzik to konstrukcja wielo-dotykowa (multi-touch).

Pierwszy swój nowy produkt, ClickPad, firma Synaptics pokazała niedługo po udostępnieniu Windowsa 8 w wersji Developer Preview. Prezentowano go przede wszystkim w trakcie pracy z z interfejsem (wtedy jeszcze nazywającym się) Metro.

Teraz Synaptics ma nowszą wersję swojego gładzika, którą zaprezentowała dziennikarzom. Produkt ten to już nie typowy "touchpad", a... ForcePad. Jak widać potrzebna była nowa nazwa, aby gładzikowi dodać stylu i wyraźnie podkreślić jego pewną cechę. W porównaniu do poprzedniej wersji, w nowej już od razu w oczy rzuca się to, że całkowicie wyeliminowano fizyczne przyciski. Forcepad to jednolita powierzchnia dotykowa, aczkolwiek samo to nie jest specjalnie nowym rozwiązaniem, bo stosuje się je w notebookach już od paru ładnych lat. Tu jednak zasada działania jest inna. O ile "typowy" gładzik imituje działanie myszki (w tym jej fizyczne przyciski), o tyle ForcePad działa dokładnie tak, jak ekran dotykowy.

Jak zapewnia producent, ForcePad jest czuły na siłę nacisku. Według Synapticsa, nowe urządzenie rejestruje do pięciu punktów dotyku jednocześnie, a także sześćdziesiąt cztery poziomy siły nacisku.

Synaptics wciąż obstaje przy twierdzeniu, że jego najnowsze dzieło tworzone jest z myślą o interfejsie "Metro" w systemie Windows 8 i dzięki niemu użytkownicy będą mogli w pełni wykorzystać możliwości nowego systemu. Producent nie wyklucza nawet tego, że na rynku pojawi się stacjonarna wersja gładzika ForcePad, przeznaczona dla posiadaczy komputerów stacjonarnych. Dzięki niej także oni mają mieć możliwość komfortowej pracy w Metro, nawet bez ekranu dotykowego na wyświetlaczu.

Obecnie firma Synaptics przewiduje, że ForcePad dostępny będzie nie wcześniej niż w przyszłym roku.

Czy tego typu rozwiązanie ma w ogóle sens? Jak widać na zamieszczonym poniżej filmie, udostępnionym jeszcze w ubiegłym roku, wątpliwości rodzą się z każdą kolejną chwilą. Bez uprzedniego wskazania lokalizacji kursora, korzystanie z takiego gładzika jest wybitnie trudne. Zresztą na prezentacji filmowej widać, jak osoba obsługująca komputer powolnie robi nawet najprostsze rzeczy.

Najpierw trzeba bowiem delikatnie dotknąć gładzik, aby na ekranie otrzymać wizualizację owego dotyku. Dopiero na podstawie tego wskazania użytkownik może zorientować się, w którym miejscu na obszarze roboczym nastąpiła reakcja. Najlepiej problem widać pod koniec filmu (wystarczy ustawić na 2 minutę i 55 sekundę). Osoba obsługująca gładzik musiała aż trzy razy celować w przycisk "Share on Facebook".

Jak sądzicie? Ktoś próbuje kombinować na siłę, czy może taki gładzik może jednak być wygodny w użyciu?

GregixZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gregix2012.08.21, 14:23
10#1
o lol :D
no arval...czekamy
Dominiko_Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominiko_2012.08.21, 14:24
-10#2
Jak sądzicie? Ktoś próbuje kombinować na siłę, czy może taki gładzik może jednak być wygodny w użyciu?


Niby skąd mam wiedzieć, skoro tego na oczy nie widziałem, ani tym bardziej używałem, a produkt będzie gotowy w wersji finalnej dopiero w 2013 roku (o czym nie jest tu napisane)? Szkoda, że autor tekstu nie ma problemu z wróżeniem z fusów i to już w samym tytule wiadomości.
*Konto usunięte*2012.08.21, 14:26
15#3
No tak, jakis idiota wymyślił kursor. To się sprawdzi o ile aplikacja jest do tego dostosowana. Np. Pianino kursor by latał by po ekranie, a tu nie wszystko ładnie. Z drugiej strony właśnie 2min55 sekunda pokazują jak nie wydajne jest to rozwiązanie.

PLZ more desktop.... less tablet

arvalZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
arval2012.08.21, 14:32
-17#4
Komentarz usunięty. Szkoda nerwów na dyskusję tym gościem i jego serią kont :)
ArtistwolfZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Artistwolf2012.08.21, 14:33
-1#5
Mi się tam myszką wygodnie obsługuje Metro. O wiele gorzej jest z touchpadem, chociaż touchpad raczej w żadnym systemie nie grzeszy wygodą. Musiałbym pomacać to nowe dzieło, żeby stwierdzić czy jest lepiej czy gorzej.
VegaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiVega2012.08.21, 14:37
Dominiko_ @ 2012.08.21 14:24  Post: 593612
Jak sądzicie? Ktoś próbuje kombinować na siłę, czy może taki gładzik może jednak być wygodny w użyciu?


Niby skąd mam wiedzieć, skoro tego na oczy nie widziałem, ani tym bardziej używałem, a produkt będzie gotowy w wersji finalnej dopiero w 2013 roku (o czym nie jest tu napisane)? Szkoda, że autor tekstu nie ma problemu z wróżeniem z fusów i to już w samym tytule wiadomości.


Po pierwsze, każdy może oceniać na podstawie tego co widzi. Przedstawiono film pokazujący dokładnie, jak obsługuje się komputer poprzez ForcePada. Autor nie wróży z fusów w tytule, tylko zadaje pytanie, a to co innego. Ponadto pytanie zadaje w oparciu o to, co jest przedstawione publicznie - na filmie. Jeżeli producent wyeliminuje kwestię poruszoną w tekście (w co akurat autor nie wierzy), to pojawi się stosowna publikacja na ten temat. I wtedy znowu, każdy będzie zachęcany do komentowania i wystawiania swoich opinii. Jeżeli Ty nie chcesz, to Twoje prawo.

Po drugie, przeczytaj tekst, bo w nim jest napisane o tym, że produkt trafi na rynek w 2013 roku.
4evolutionZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
4evolution2012.08.21, 14:41
Gregix @ 2012.08.21 14:23  Post: 593609
o lol :D
no arval...czekamy


No już przybył. :E Widzę że teraz konsekwentnie każdemu odpowiada tak samo. Po masie zarzutów o reklamowanie Microsoftu teraz sam wszystkim innym odrzuca reklamowaniem Apple - nawet ludziom którzy w ogóle lub nawet negatywnie wypowiadają się nt. Apple. :E Jeszcze Mich486, Marduk666 do zalogowania i będzie komplet arvalowców.
NeoMagNetZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
NeoMagNet2012.08.21, 14:46
Wystarczy wyświetlić obeaz ze smartfona na monitorze lub tv i nie patrzac w telefon spróbować włączyć jakąś apke. Ewentualnie iść do sklepu z telewizorami, złapać pierwszy lepszy pilot i spróbować bez spojrzenia i celowania palcami trafić odpowiedni przycisk. Tego nowego touchpada nie testowałem i mam nadzieję, źe nie bede mial okazji. Po filmie i opisie mam nadzwyczajnie duże wrażenie że bedzie to największy niewypał w historii kontrolerów dla PC.
losiuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losiu2012.08.21, 14:51
Jedyne wyjscie to pad bedacy dodatkowo ekranem....bateria juz sie cieszy;)
KroczekMalutkiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KroczekMalutki2012.08.21, 14:56
arval @ 2012.08.21 14:32  Post: 593614
Szkoda marnować czasu na dyskusję z Marcinem Przybylskim i jego 5-ma kontami (Gregix, 4evolution, itd). Zaraz dostanę X minunsów :)


Arvalu taktykę zmieniasz? Pierwsza wersja posta o tym że kolejny pracuje w Apple a teraz nowe podejście.Miesiąc temu ja też przecież według Ciebie byłem z Apple. Trzeba przyznać że pomysłów Ci nie brak.

Co do Forcepad to zobaczymy ale wygląda to nienajlepiej. Bez widoku tego co się dotyka to moim zdaniem bez sensu. Do bardzo prostych rzeczy może tak. Do przewijania stron, przesuwania zdjęć, ale do normalnej pracy wygląda na to że absolutnie nie.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1