aktualności

Współtwórca Valve: "Windows 8 to katastrofa". Dla wszystkich

26 lipca 2012, 11:27 Piotr Gontarczyk

Valve wyprzedza i skręca na Linuksa. Windows 8 z pewnością należy uznać za produkt przyciągający uwagę. Wzbudza też sporo różnych dyskusji, wśród których najpoważniejsza jest chyba ta o interfejsie Metro, w postaci Ekranu Start. Jednym z ludzi, którzy mają doświadczenie w tworzeniu systemu Windows jest nie kto inny, jak Gabe Newell. To właśnie on widzi najnowszy system operacyjny Microsoftu w bardzo, ale to bardzo ciemnych barwach.

Gabe Newell pracował w firmie Microsoft przez trzynaście lat, w czasach pierwszych trzech wydań systemu operacyjnego Windows, a potem odszedł aby ruszyć własny interes, w postaci Valve Software, a więc firmę która ma swoim koncie ma sporo hitów z branży gier komputerowych, takich jak np. Half-Life, Counter-Strike, Portal czy Left 4 Dead. Wisienką na torcie Valve jest oczywiście popularna platforma Steam.

Gabe Newell w trakcie konferencji Casual Connect, która odbyła się w Seattle (Stany Zjednoczone Ameryki), przemawiając poruszał kilka różnych tematów. Jeden z nich przyciągnął uwagę mediów, a w tym All Things Digital.

Chodzi o system operacyjny Windows 8, który firma Microsoft planuje wprowadzić na rynek 26 października bieżącego roku. Newell powiedział wprost, że jego zdaniem "Windows 8 to katastrofa dla wszystkich w branży komputerowej". Współtwórca Valve dodał, że pojawienie się Windowsa 8 będzie oznaczać zniknięcie z rynku paru nawet poważnych producentów komputerów, którzy z niego zrezygnują. Powodem ma być, jak to określił "zniszczenie" zysków ze sprzedaży.

Według niego, jeżeli tak się stanie, to lepiej być przygotowanym i mieć jakieś alternatywy. Cała sprawa może wiązać się z tym, że Valve Software ostatnio coraz bardziej zacieśnia związki z platformami programowymi, innymi niż Windows. Newell niespecjalnie ukrywał to, że jego poglądy na temat systemu Windows 8 były częścią powodów, dla których Valve Software pracuje nad przeportowaniem platformy Steam do Linuksa.

Współtwórca Valve zadeklarował wprost, że firma ta chce zrobić wszystko co tylko możliwe, aby jak najbardziej ułatwić przeniesienie 2500 gier z platformy Steam na jej odpowiednik dla systemów Linux.

Gabe Newell odniósł się także między innymi do kwestii rosnącej popularności urządzeń sterowanych poprzez ekrany dotykowe. Jego zdaniem już niebawem pojawi się coś innego. Coś co odwróci trend wzrostowy - w przypadku szeroko pojętego "dotyku". Newell uważa, że kwestia interakcji z komputerem pozostanie we władaniu ludzkich rąk, ale dość wyraźnie zastrzegł, że nie ma na myśli obecnie stosowanych rozwiązań, które znajdziemy np. w niektórych konsolach do gier (Nintendo Wii czy Microsoft Xbox 360 - Kinect).

Źródło: AllThingsDigital
SzerokiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szeroki2012.07.26, 11:35
52#1
Ma chłop rację również IMHO w8 to porażka.
PiotreQ!Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PiotreQ!2012.07.26, 11:35
32#2
bo 8 to bedzie syf , ale jak zwykle to bywa następca będzie dobrym systemem.
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2012.07.26, 11:39
93#3
Nie sądziłem, że polubię Win8, ale stwierdzam oficjalnie: uwielbiam Windows 8! Gdyby nie on, to pewnie jeszcze długo nic nie ruszyłoby się w temacie Steama na Linuksa i w ogóle gier na Linuksa :D
xdomino996Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xdomino9962012.07.26, 11:40
17#4
Też uważam że to będzie porażka M$ chceli upodobnić PC do tabletu to mają ,mam nadzieje że to coś się bardzo słabo sprzeda
misiu9091909Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
misiu90919092012.07.26, 11:44
27#5
To byłby przełom gdyby przeportowali te gry na Linuksa i jakimś sposobem np. potem również inne gry zaczęłyby wychodzić w wersji na Linuksa. Gry pociągnęłyby za sobą inne ważne programy i można by już na dobre zadomowić się w stadzie pingwinów. A pamiętajmy, że Linux to też wiele różnych dystrybucji, można by po prostu wybierać sobie też system do swoich potrzeb, a nie tylko starszy Windows lub nowszy Windows.

Ale nic nie wiadomo, to tylko takie gdybanie :)
*Konto usunięte*2012.07.26, 11:45
-25#6
Raczej zmiany idące w systemach Windows jak i rynku gier i ogólnie sprzętu elektronicznego to porażka dla Valve. Coraz częściej ludzie wybierają laptopy do pracy, przeglądania internetu itp. a do grania wybierają konsolę. Gry stają się rozrywką coraz popularniejszą, a wręcz przeciętny kowalski szuka jak najprostszych rozwiązań, a jest nim konsola. Wkładasz płytę i po problemie, nie musisz co jakiś czas robić uprage komputera, aktualizować sterowników, doinstalowywać różnych bibliotek itp. Nie długo premiera nowych konsol, więc Velce trzęsie się ze swoim Steam'em, dlatego chcę zdobyć udział w Linuxie. Coraz rzadziej spotykamy osoby kupujące obecnie normalnego PC, coraz częściej wybierają laptopy, sam planuję zakup.
*Konto usunięte*2012.07.26, 11:48
-13#7
misiu9091909 @ 2012.07.26 11:44  Post: 587051
To byłby przełom gdyby przeportowali te gry na Linuksa i jakimś sposobem np. potem również inne gry zaczęłyby wychodzić w wersji na Linuksa. Gry pociągnęłyby za sobą inne ważne programy i można by już na dobre zadomowić się w stadzie pingwinów. A pamiętajmy, że Linux to też wiele różnych dystrybucji, można by po prostu wybierać sobie też system do swoich potrzeb, a nie tylko starszy Windows lub nowszy Windows.

Ale nic nie wiadomo, to tylko takie gdybanie :)

Już od dawno miał być rok Linuxa, ale póki co go nie widać. Już widzę, w grudniu wysyp laptopów, gdzie u każdego producenta mamy inną dystrybucję z innym środowiskiem. Dopiero wtedy ludzie by musieli się uczyć wszystkiego od nowa, czasami zmieniając nawet markę laptopa.
kretosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kretos2012.07.26, 11:50
Pier.... akurat poważni gracze zrezygnują z produkcji z powodu windows 8. Windows 8 akurat napędzi znacznie rynek przez szerokie wejście ekranów dotykowych - znowu marketing będzie miał co zachwalać podobnie jak to było z telewizorami 3d.
kwahooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kwahoo2012.07.26, 11:51
20#9
Scorpions.B @ 2012.07.26 11:45  Post: 587052
Raczej zmiany idące w systemach Windows jak i rynku gier i ogólnie sprzętu elektronicznego to porażka dla Valve. Coraz częściej ludzie wybierają laptopy do pracy, przeglądania internetu itp. a do grania wybierają konsolę. Gry stają się rozrywką coraz popularniejszą, a wręcz przeciętny kowalski szuka jak najprostszych rozwiązań, a jest nim konsola.


Widziałem niedawno prezentację Nvidii dowodzącą czegoś innego: rynek gier konsolowych stoi w miejscu, a PC rośnie i ma w 2013-14 przeskoczyć konsole. Wydawcy na pewno kochają ten cały proces licencjonowania gier na konsole i okropne ograniczenia sprzętowe, a gracze na pewno kochają te gry po grubo >200zł.

BTW Konsole są obecnie znacznie słabsze niż laptopy średniej klasy.
ZodiacZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zodiac2012.07.26, 11:51
-41#10
Polecam Mac OS, super system, za sprzęt tylko trzeba trochę przeplacić ale można na nim normalnie pracować.

W8 się do pracy nie nadaje.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1