Aktualność
Piotr Gontarczyk, Środa, 25 lipca 2012, 16:27

Tegra 3 graficznie wypada bardzo słabo. Nvidia co prawda była pierwszą firmą, która wprowadziła na rynek czterordzeniowe procesory ARM, a konkretnie Tegry 3, ale Qualcomm przedstawił odpowiedź i pokazał gotowy produkt.

W trakcie specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się w San Francisco (USA), przedstawiciele firmy Qualcomm zaprezentowany swój najnowszy procesor serii Snapdragon, a także koncepcyjny tablet, oparty właśnie na tym układzie. Nowy produkt Qualcomma to Snapdragon S4 Pro, który ma być właśnie bezpośrednim konkurentem procesora Nvidia Tegra 3.

Przedstawiony tablet produkowany jest przez firmę BSquare i można go nabyć, w postaci urządzenia MDP (Mobile Development Platform) za 1300 dolarów. Qualcomm procesory Snapdragon S4 Pro po raz pierwszy pokazywał w lutym, w trakcie Mobile World Congress, ale teraz pokazał go w formie, która nie jest już tylko prototypowa.

Snapdragon S4 Pro ma cztery niesynchroniczne rdzenie, pracujące z częstotliwością maksymalną 1,5 GHz. W układzie SoC (System-on-a-Chip) znalazł się także procesor grafiki Adreno 320, o którym producent mówi, że zapewnia wydajność dwukrotnie większą niż Adreno 225, stosowany w poprzednich platformach Snapdragon.

Adreno 320 ma zapewniać bardziej szczegółową grafikę oraz więcej dynamicznego oświetlenia oraz różnych metod przetwarzania grafiki. Producent oczywiście pokazał prezentację, w której porównał możliwości graficzne procesora Adreno 320 oraz starszego Adreno 225.

Jako że Snapdragon S4 Pro jest procesorem czterordzeniowym, to może bez problemów obsługiwać aplikacje wielowątkowe, a także aplikacje które uruchamiają wiele procesów jednocześnie. To akurat istotne jest na przykład dla gier. Urządzenia, które dają możliwość dobrego działania wielu procesów jednocześnie, zapewniają tym samym płynną animację oraz wysokiej jakości grafikę. Warto zauważyć to, że Snapdragon S4 Pro produkowany jest w wymiarze technologicznym 28 nanometrów. Obecnie to jedyna tego typu konstrukcja. Układ wyposażony jest też w 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu.

Qualcomm, w przeciwieństwie do Nvidii, która do układu Tegra 3 dorzuciła piąty rdzeń, nie zastosował takiego samego rozwiązania. Firma uznała, że nie ma potrzeby stosowana rdzenia "ekstra", a i tym samym można obniżyć pobór energii. Qualcomm deklaruje, że Snapdragon S4 Pro został zaprojektowany tak, aby urządzenie z nim mogło pracować nawet przez cały dzień.

Deweloperski tablet, zaprezentowany w San Francisco, wyposażony jest w wielo-dotykowy ekran WXGA o przekątnej 10,1 cala. Ma też między innymi aparat cyfrowy o rozdzielczości 13 megapikseli, wspomagany przez lampę LED, 2 GB pamięci RAM typu LPDDR2, 32 GB pamięci flash (eMMC), moduł 3G, trójosiowy żyroskop, kompas, akcelerometr, czujnik oświetlenia, czujnik temperatury, czujnik nacisku, czytnik linii papilarnych, siedem mikrofonów, głośniki stereo, slot na kartę microSD, złącze dla adaptera HDMI i USB, port micro USB oraz czujnik zbliżeniowy. Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, po co w tablecie aż siedem mikrofonów, to producent odpowiada, że w przypadku platformy MDP chodzi o zastosowanie zaawansowanych rozwiązań, mających na celu eliminację szumów otoczenia, bez słyszalnego wpływu na jakość rejestrowanego dźwięku.

Docelowo tablet ten ma pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android "Ice Cream Sandwich" 4.0, aczkolwiek w trakcie prezentacji wykorzystano egzemplarz, na którym zainstalowano Androida "Jelly Bean" 4.1. Pozwala to przypuszczać, że Qualcomm już z góry ma pewność, że Snapdragon S4 Pro w pełni zgodny jest z najnowszym Androidem.

Pierwsze testy platformy MDP pokazują, że Snapdragon S4 Pro bez problemów pokonuje konkurencję. Przykładowo w teście GLBenchmark, nowy S4 jest ponad dwukrotnie lepszy niż Tegra 3 (odpowiednio 132 i 63 klatki na sekundę)! Dla porównania, Samsung Exynos 4412, zastosowany w smartfonie Galaxy S III, w tym teście uzyskuje wynik 99 klatek na sekundę. Nowy Snapdragon S4 Pro wygrywa z wszelką konkurencją - we wszystkich popularnych programach testujących, takich jak np. AnTuTu Benchmark, SunSpider, Quadrant, CF-Bench, Vellamo czy chociażby we wspomnianym już wcześniej GLBenchmarku.

Pozostaje nam więc czekać na pierwsze urządzenia, w wersjach rynkowych, oparte na najnowszym Snapdragonie.

Źródło: Qualcomm, PCWorld, Engadget
Ocena aktualności:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
DeJk_SEBA (2012.07.25, 16:53)
Ocena: 10

0%
Niech się postarają o większą dostępność S4, a później wypuszczają kolejne wersje.
sevae (2012.07.25, 16:55)
Ocena: 15

0%
Adreno to ta spuścizna po ATI co ją poprzedni prezes sprzedał?
arval (2012.07.25, 16:55)
Ocena: 3

0%
Ciekawe jaką wydajność będą miały układy Qualcomm S4 Krait w których układ graficzny Adreno zostanie zastąpiony układem PowerVR Series 6 Rogue.

Jak wiadomo Qualcomm w ubiegłym roku podpisał stosowne umowy z Imagination Technology. To był jedyny sposób by byli w stanie dostarczyć układy SoC z obsługa DirectX 11 dla nowego Windows RT. Ale te układy pojawią się dopiero na początku przyszłego roku.
QrKo (2012.07.25, 17:17)
Ocena: 2

0%
'Jeżeli ktoś zastanawia się nad tym, po co w tablecie aż siedem głośników'

powinno byc mikrofonow chyba?
Hashi (2012.07.25, 17:22)
Ocena: 0

0%
Sheriff @ 2012.07.25 17:13  Post: 586812
Pojawi się Exynos 5250/5450 i zmiecie tego śmiesznego Snapdragona. ;) Po za tym, wielka mi różnica w teście off-screen... Sam mam 108 FPS z nowym oprogramowaniem. To tylko 25 klatek mniej od tego wypasu od Qualcomma. Ciekawe jednak, że tablet z 3-4 razy bardziej pojemną baterią porównuje się do telefonu. To świadczy o potędze Galaxy SIII. No cóż, to tak jakby porównywać komputer stacjonarny do laptopa. :D

:lol:
DeJk_SEBA (2012.07.25, 17:29)
Ocena: 2

0%
Sheriff @ 2012.07.25 17:13  Post: 586812
Pojawi się Exynos 5250/5450 i zmiecie tego śmiesznego Snapdragona. ;) Po za tym, wielka mi różnica w teście off-screen... Sam mam 108 FPS z nowym oprogramowaniem. To tylko 25 klatek mniej od tego wypasu od Qualcomma. Ciekawe jednak, że tablet z 3-4 razy bardziej pojemną baterią porównuje się do telefonu. To świadczy o potędze Galaxy SIII. No cóż, to tak jakby porównywać komputer stacjonarny do laptopa. :D
@Sheriff tylko zauważ, że te urządzenia nie różnią się wiele rozdzielczością, więc porównanie jak najbardziej akceptowalne.
kwahoo (2012.07.25, 17:41)
Ocena: 6

0%
Wygląda, że ma wydajność grafiki PowerVR SGX543MP4 (iPad 3, Vita) przy (prawdopodobnie) znacznie mniejszym poborze energii i rozmiarze. Wydajność CPU jest bezkonkurencyjna przynajmniej do początku 2013. Oj...

PS anagram
Adreno<->Radeon
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 12
Czyżby jednak nie było tak dobrze, jak myśleliśmy? 61
Będzie też wersja Explore Edition. 11
Po co dziś kupować wersję pudełkową jakiejś gry? Powody mogą być dwa. 79
Portugalia w jednym szeregu z Włochami i Rosją. 26
Czasem porzucenie Steama jest po prostu opłacalne. 43
Codemasters znowu dało radę. 11
Nowy flagowiec z rodziny Mi może pozamiatać konkurencję. 12
Dobra wiadomość, ale czy na to tak naprawdę czekają użytkownicy Switcha? 7
Dzięki internetowi jest ona niepotrzebna. 11
Zgadniecie, jakie marki z Państwa Środka cieszą się u nas największym wzięciem? 18
Firma rośnie jak na drożdżach. 11
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane