aktualności

Tak kompromitującej porażki Apple jeszcze nie doznało!

20 lipca 2012, 11:34 Piotr Gontarczyk

Publiczne przyznanie racji Samsungowi. Apple wiele spraw sądowych o patenty wygrało, niektóre przegrało. Co ciekawe firma ta najczęściej wygrywa w Stanach Zjednoczonych Ameryki, a coraz częściej przegrywa w Europie. Całkiem niedawno brytyjski sąd, w sprawie (oczywiście patentowej) pomiędzy Apple i Samsungiem, odrzucił wniosek tej pierwszej o wprowadzenie zakazu sprzedaży tabletów Galaxy Tab 8.9, 7.7 oraz 10.1 na obszarze Wielkiej Brytanii. Sąd stwierdził, że Samsung nie narusza patentów należących do Apple. Teraz sprawa nabrała jeszcze większych rumieńców.

Ten sam sąd wydał decyzję o tym, że firma Apple musi opublikować notę, w której oficjalnie przyzna, że Samsung nie naruszył jej patentów, a więc nie wykorzystał w swoich produktach rozwiązań, które zastosowano w tabletach iPad.

Co ciekawe, sędzia Colin Birss zdecydował o tym, że Apple owo oświadczenie musi opublikować nie tylko na swojej oficjalnej, brytyjskiej stronie internetowej, ale także wykupić miejsca reklamowe w czasopismach, takich jak Financial Times, Daily Mail, Guardian Mobile oraz T3.

Trzeba przyznać, że brytyjski sędzia z Apple zwyczajnie się nie patyczkuje. Tak daleko posuniętej kary za patentowe wojenki firma Apple jeszcze nie dostała od żadnego sądu! Gigant z Cupertino, na mocy decyzji sądu, musi teraz odwołać wszystkie swoje oskarżenia, jakie rzucał pod adresem koreańskiego Samsunga - publicznie. Najwyraźniej wcześniejsze działania Apple zostały uznane za podważające wiarygodność konkurenta i mające na celu obniżenie konsumenckiego zaufania do niego.

Jak donosi agencja Bloomberg, sędzia swojej decyzji nie zaznaczył w trakcie przedstawiania werdyktu, ale sprawa była omawiana później - oczywiście przed zakończeniem posiedzenia. Apple z pewnością nie jest zachwycone z takiego obrotu spraw, bo będzie musiało tak naprawdę zapłacić za reklamowanie konkurenta i jednocześnie pogrążenie siebie.

Firma Tima Cooka już zapowiedziała odwołanie od decyzji sądu, korzystając tym samym przysługujących jej praw. Prawnicy firmy Apple będą musieli naprawdę mocno napocić się, bo najwyraźniej europejskie sądy są na ich argumenty znacznie bardziej odporne niż amerykańskie.

Dla przypomnienia, zaledwie dwa tygodnie temu Apple, także w brytyjskim sądzie, przegrało sprawę (niespodzianka - patentową!) z HTC. Firma Apple twierdziła, że konkurent łamie cztery jej patenty. Sąd odrzucił oskarżenie w sprawie trzech i przyznał Apple rację tylko w jednym przypadku. Problem dla Apple był taki, że sędzia nie potraktował go bezmyślnie i stwierdził, że ostatecznie HTC jest niewinne. Bo? Bo patent sąd uznał za obejmujący zbyt oczywiste kwestie.

Dodatkowo, bo to jeszcze nie wszystko, ten sam sędzia zwrócił uwagę na to, że Apple walczy o swój patent na funkcję "Slide to Unlock", podczas gdy takie samo rozwiązanie stosowano w szwedzkim smartfonie Neonode N1 już w 2005 roku. Czyli...? Jeszcze przed pojawieniem się pierwszego smartfona serii iPhone.

No i jak tu nie czerpać takich informacji z prażoną kukurydzą i jakimś napojem pod ręką? Normalnie jak w filmie. Zwrotów akcji tyle, że można się naprawdę wciągnąć! Jeżeli Apple nie uda się odrzucić decyzji sądu w procesie apelacyjnym, to będzie można chyba śmiało stwierdzić, że gigant z Cupertino po raz pierwszy tak boleśnie dostał po uszach.

Źródło: Bloomberg
czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782012.07.20, 11:41
166#1
I bardzo dorze, troll patentowy dostał po łapach.
ZodiacZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zodiac2012.07.20, 11:41
-70#2
I dobrze, lubie sprzet Appla - pomimo że jakość jest dyskusyjna, to wygląd nie ma konkurencji (używam iPhone, Macbook Pro 17', w domu iPad 3, żona ma Macbooka Air sprzed 2.5 roku jak jeszcze nikomu sie o ultrabookach nie snilo i iPoda touch najnowszego). Przyjemność użytkownia rownież jest ogromna, żona marudziła przy przesiadce na macos tylko na początku, teraz już na Windows na wroci.

Niemniej to co robi dział prawny i ta walka o patenty psuje wizerunek Apple. Z drugiej strony, czy to Apple jest winne temu, że Amerykanie za kase zrobią wszystko i jak korporacje zapłaciły odpowiednio dużo, to zmodyfikowano prawo patentowe i rozdano patenty na wszystko?
raximusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raximus2012.07.20, 11:43
156#3
Powinno się zakazać sprzedaży Apple w Europie i Azji. Niech se sprzedają swoim grubym głupim amerykańcom.
tomasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomaster2012.07.20, 11:44
37#4
Jaja se robią.
misiu9091909Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
misiu90919092012.07.20, 11:53
119#5
Nigdy nie kupię nic od Apple.
marti_944Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marti_9442012.07.20, 11:54
35#6
Bardzo dobrze, należy im się...
Ale tytuł to daliście jak na WP: ''Takiej porażki jeszcze nie było! Chcesz się przekonać co ich spotkało?''.
TelvasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telvas2012.07.20, 11:58
80#7
Zodiac @ 2012.07.20 11:41  Post: 585608
I dobrze, lubie sprzet Appla - pomimo że jakość jest dyskusyjna, to wygląd nie ma konkurencji (używam iPhone, Macbook Pro 17', w domu iPad 3, żona ma Macbooka Air sprzed 2.5 roku jak jeszcze nikomu sie o ultrabookach nie snilo i iPoda touch najnowszego). Przyjemność użytkownia rownież jest ogromna, żona marudziła przy przesiadce na macos tylko na początku, teraz już na Windows na wroci.

O rety rety, ale ty jesteś faaaaajny.
Kredyty za te nikomu nie potrzebne zabawki będą pewnie jeszcze twoje dzieci spłacać. Ale grunt, że ludzie widzą i lans jest.
*Konto usunięte*2012.07.20, 11:59
50#8
Mam nadzieję, że więcej będzie takich akcji. Chciałbym, aby Apple wkońcu upadło, rozwój techniki byłby zupełnie inny. Przeciętny użytkownik sporo by zyskał ;)
jagularZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jagular2012.07.20, 12:11
Widzę że na sprzęt Apple dalej na forum się patrzy przez pryzmat ograniczonego kieszonkowego.

A wojna patentowa nie jest już ciekawa, jest nudna. Jeżeli to Apple jest 'prowodyrem' tych akcji, powinno dostawać coraz mocniejsze klapsy na pupsko. Niech walczą produktami, usługami, a nie na patenty.
fotoryba.chrysZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fotoryba.chrys2012.07.20, 12:13
27#10
Rozsądny sędzia z tymi trzema odrzuceniami i olaniem 'Slide to unlock'- udowodnił ,że opływowości,czy kanty obudowy są ogólną dostępną wartością- czyli może sobie Apple dalej patentować wygląd tego i owego, potem da zarobić prawnikom i znowu sędzia poodrzuca i może kiedyś jakiś następny zarząd puknie się w łepetynę.
Ze względów zawodowych ciągle muszę obsługiwać wszystko tej firmy, ich 'chmura' - bardzo komercyjna i ostro szpiegowska jest najdroższa w 'utrzymaniu' i najlepiej zorganizowana.
Zaloguj się, by móc komentować
1