aktualności

Apple ma wszelką konkurencję w garści? Jak nie kijem ich to... patentem!

19 lipca 2012, 19:05 Piotr Gontarczyk

Jeden pstryk i znikasz w mig! Firma Apple znana jest z wielu różnych rzeczy, jest za niektóre z nich chwalona, a za inne krytykowana. W tej drugiej na pewno jest wszystko, co wiąże Apple z patentami. Teraz jednak cały rynek smartfonów może przeżyć poważny szok, bo Apple otrzymało właśnie serię aż 25 patentów, wśród których jest jeden już przez niektórych nazywany "matką wszystkich patentów w smartfonach".

Chodzi o amerykański patent o numerze 8.223.134, który obejmuje mobilne interfejsy graficzne dla elektronicznych list oraz dokumentów. Patent ten Apple będzie mogło spokojnie wykorzystywać do utrudniania konkurencji sprzedaży swoich produktów.

Nowy patent, przyznany firmie Apple, obejmuje konkretnie interfejs użytkownika, zaprojektowany przez Apple, dla aplikacji, takich jak e-mail, telefon, aparat cyfrowy, odtwarzacz muzyczny, przeglądarka internetowa, "widgety", wyszukiwanie, notatki, a nawet... wielo-dotyk.

Co tak bardzo porusza w kwestii tego patentu? Ano to, ze wystarczy choć troszkę wolna interpretacja jego zapisów, aby można było uznać go za obejmujący wszystkie podstawowe funkcje w systemach operacyjnych dla smartfonów. Jedno orzeczenie któregoś z amerykańskich sądów, aby konkurencja dostała blokadę importu swoich urządzeń na obszar Stanów Zjednoczonych. Jeden patent by rządzić wszystkimi. Brzmi znajomo?

Apple jest znane z tego, że prawnicy tej firmy ostro walczą w sądach z konkurencją, której zarzucają wykorzystywanie jej rozwiązań (oczywiście opatentowanych) w swoich urządzeniach.

W Europie Apple też na owe patenty może się powoływać, ale "nasze" sądy bywają bardziej stanowcze wobec amerykańskiego prawa patentowego. Niedawno jeden z brytyjskich sędziów odrzucił pozwy Apple stwierdzając, że patenty na które firma się powołuje dotyczą spraw tak oczywistych i obejmują tak podstawowe rozwiązania, że w pewnym sensie może z nimi wracać sobie do USA, bo w Europie takie numery nie przejdą.

Ostatecznie wszystko teraz będzie zależeć od sędziów oraz ich interpretacji patentów firmy Apple. Jeżeli będą interpretować je zbyt dowolnie, to Google ze swoim Androidem, Microsoft z Windowsem Phone oraz inni ze swoimi systemami operacyjnymi, mogą mieć poważne kłopoty. Teraz pozostaje tylko czekać na to, jak Apple wytoczy pierwsze pozwy sądowe, w oparciu o patent niemal na wszystko to, co wiąże się ze smartfonami. Dla firmy jak dotąd to chyba największa, najpotężniejsza broń patentowa na rynku smartfonów, jaką jej przyznano.

A zresztą. Mieć na pieńku z Apple to chyba norma. Zwłaszcza jeśli chodzi o patenty. Ciekawe czy zbyt daleko posuwam się stwierdzając wręcz, że BRAK pozwów patentowych ze strony Apple to świadectwo mierności produktów danej firmy, hmm?

Źródło: Fortune/CNN
XGwizdekXZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
XGwizdekX2012.07.19, 19:12
56#1
Zakładam, że to nie koniec rzeczy jakie chce opatentować Apple.
Teraz tylko czekać aż wprowadzą zakaz sprzedaży telefonów z Androidem na terenie USA, bo będzie łamało wszystkie patenty Apple, a takie coś już ma pewną nazwę.
*Konto usunięte*2012.07.19, 19:17
51#2
apple na wyspach w swoich reklamach i na tronie internetowej musi mieć hasło 'Samsung nie skopiował iPada'

oy wiecej takich wyroków dla apple
marcin_kgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcin_kg2012.07.19, 19:17
51#3
Troll patentowy robi się coraz bardziej zuchwały. Muszą mieć swoich ludzi w amerykańskim urzędzie patentowym, bo nie chcę mi się wierzyć, że tego typu patenty otrzymują tak łatwo.
m4rkizZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
m4rkiz2012.07.19, 19:19
22#4
brakuje daty - Filed: March 5, 2012

czyli zlozony 4 miesiace temu, trolowanie patentowe na maksa
RelativyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Relativy2012.07.19, 19:22
40#5
Niech opatentują możliwość dzwonienia ze smartfona i mają wszystko czego im trzeba.
Na szczęście te głupoty obowiązują jedynie za oceanem. W europie mają patenty appla w 4 literach.
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2012.07.19, 19:24
38#6
Ktoś kto powiedział że amerykanie to idioci nie miał racji. Amerykanie to kompletni idioci. Bardziej idiotycznych praw patentowych niż u nich mieć nie można. Za chwilę opatentują ikonę jako 'obrazek mogący uruchomić dowolny program bądź dokument'.... Teraz wcale mnie nie dziwi chęć rozszerzenia praw własności przez USA za sprawą takich umów jak ACTA. W myśl tego Apple mogło by stać się globalnym monopolistą. Jednak Dick miał rację i rządzić nami będą nie rządy a korporacje.
majkel84Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
majkel842012.07.19, 19:24
18#7
Opatentuje oddychanie. A potem podam Was wszystkich do sądu, za to, że bezprawnie wykorzystujecie mój patent.
ZodiacZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zodiac2012.07.19, 19:29
-9#8
majkel84 @ 2012.07.19 19:24  Post: 585448
Opatentuje oddychanie. A potem podam Was wszystkich do sądu, za to, że bezprawnie wykorzystujecie mój patent.


Widze ze skopiowales moj pomysl z komenta pod ostatnim artem, gz ;D
marcin_kgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
marcin_kg2012.07.19, 19:29
28#9
Podobno patenty nie obowiązują w kosmosie, ale Apple już o tym pomyślało i zamierza opatentować kosmos ;).
petertechZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
petertech2012.07.19, 19:39
18#10
Ano to, ze wystarczy choć troszkę wolna interpretacja jest zapisów, aby można było uznać go za obejmujący wszystkie podstawowe funkcje w systemach operacyjnych dla smartfonów


To już taka Nokia 770 czy starsze urządzenia miały takie funkcje...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1