aktualności

Procesory Intell Broadwell nie będą potrzebować chipsetów

19 kwietnia 2012, 23:09 Eryk Napierała

Integracja na całego i układy SoC w PC-tach. Od kilku lat Intel integruje w swoich procesorach coraz więcej kontrolerów, które wcześniej znajdowały się w osobnych układach scalonych – tzw. mostkach, południowym i północnym. Idąc tą drogą firma zamierza całkiem pozbyć się chipsetu i zawrzeć w obudowie procesora kontrolery wszystkich interfejsów. Stanie się to już za dwa lata, wraz z nadejściem architektury Broadwell.

Historia integracji układów rozpoczyna się w przypadku Intela w 2008 roku, kiedy mostki północny i południowy połączono w jeden chip nazwany PCH (Platform Controller Hub). Chipsety 5 generacji zawierały moduły odpowiadające za obsługę interfejsów zewnętrznych (m.in. PCI, SATA, USB, Ethernet) dotychczas obecne w mostku północnym, a towarzyszącym im procesorom Core pierwszej generacji (Nehalem) przypadł w udziale kontroler pamięci. Niedługo potem, na początku 2009 roku, w obudowie procesora znalazł się także kontroler PCI Express (rodzina Lynnfield przeznaczona dla podstawki LGA 1156). Nie trzeba było długo czekać, by obok CPU zamontowano układ przetwarzający grafikę – nastąpiło to w 2010 roku, kiedy zadebiutowały procesory Clarkdale. Jednak dopiero architektura Sandy Bridge przyniosła całkowitą integrację tych dwóch części (w roku 2011), bo znalazły się one na jednym kawałku krzemu.

Po lewej procesor Clarkdale, po prawej Sandy Bridge

Tyle, jeśli chodzi o historię. A jak rysuje się przyszłość? Czające się tuż za rogiem procesory "Ivy Bridge" nie przyniosą w kwestii integracji jakichkolwiek ulepszeń, bo są tyko rozwinięciem układów obecnej generacji. Po raz pierwszy chipset stanie się zbędny już w przyszłym roku, kiedy pojawią się procesory oparte na architekturze Haswell. Dwurdzeniowe modele przeznaczone dla ultrabooków będą pierwszymi procesorami Intela przygotowanymi w konwencji Multi-Chip Module (gwoli ścisłości wcale nie pierwszymi, bo korzystały z niej układy Clarkdale). Taka budowa zakłada umieszczenie kilku układów scalonych obok siebie w jednej obudowie, ale nie na jednym kawałku krzemu. Ultrabookowe procesory Haswell będą mieć PCH położone obok rdzeni CPU i GPU, będzie je można zatem nazwać układami SoC z prawdziwego zdarzenia.

To jednak nie koniec. Po przejściu na niższy proces technologiczny – 14 nm – w architekturze Broadwell będącą rozwinięciem Haswell, Intel zyska dodatkowe miejsce i będzie w stanie upchnąć wszystkie kontrolery nawet w wielordzeniowych procesorach dla zwykłych laptopów i PC-tów. Ze względu na spore rozmiary (nawet mimo niskiego procesu wytwarzania) mają być one położone jeden na drugim.

Miasteczko Broadwell w stanie Illinois prezentuje się nieco gorzej niż jego odpowiednik w świecie procesorów :-)

Rzecz jasna najwięcej korzyści pojawi się w przypadku komputerów przenośnych, bo jeden układ mniej to automatycznie mniejsze zużycie energii przez platformę i mniejsza powierzchnia płyty głównej, a więc potencjalnie dodatkowa przestrzeń na, na przykład, drugi nośnik danych lub pojemniejszą baterię.

Czy to koniec? Oczywiście nie. Intel coraz większą uwagę zwraca na segment telefonów i tabletów, dla których rozwija procesory Atom. Te również doczekają się kiedyś integracji kontrolerów, a nawet modułów łączności bezprzewodowej. Właśnie na tego rodzaju układach są obecnie prowadzone eksperymenty. Z czasem moduły Wi-Fi, później być może Bluetooth i inne, zawitają pewnie do wszystkich procesorów Intela.

Źródło: Fudzilla
GraveZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Grave2012.04.19, 23:15
11#1
Patrząc na niezbyt optymistyczne wieści odnośnie odprowadzania ciepła z 22nm Ivy Bridge trochę się obawiam co będzie przy 14nm Broadwellu...

Ale przynajmniej fizyka jest sprawiedliwa dla wszystkich firm - GF czy TSMC też będą miały ten sam problem.
AvitrZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Avitr2012.04.19, 23:35
10#2
Integracja chipsetu w procesorze ostatecznie wykosi konkurencję (Via, Nvidia, SIS) w dziedzinie chipsetów (tzn. tej konkurencji już nie ma, ale ostatecznie zlikwiduje nadzieje na powrót na rynek chipsetów dla Intela).

Historia integracji układów rozpoczyna się w przypadku Intela w 2008 roku, kiedy mostki północny i południowy połączono w jeden chip nazwany PCH (Platform Controller Hub).

Znacznie wcześniej powstawały jednoukładowe chipsety Intela. Jednoukładowy i810 był pierwszym chipsetem Intela w architekturze hubów.

Dwurdzeniowe modele przeznaczone dla ultrabooków będą pierwszymi procesorami Intela przygotowanymi w konwencji Multi-Chip Module (gwoli ścisłości wcale nie pierwszymi, bo korzystały z niej układy Clarkdale). Taka budowa zakłada umieszczenie kilku układów scalonych obok siebie w jednej obudowie, ale nie na jednym kawałku krzemu.

To już też przerabialiśmy. Procesory Pentium II w gniazdach Slot 1.
AdziejZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Adziej2012.04.19, 23:35
Tylko że to klient najbardziej oberwie po kieszeni za ewentualne problemy produkcyjne.
WibowitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Wibowit2012.04.19, 23:39
Proces procesowi nierówny. AMD stosuje proces typu SOI, a Intel typu bulk. Bulk jest tańszy, a SOI pozwala na większą sprawność energetyczną. Mam nadzieję, że niczego nie przekręciłem ;)

Do tego dochodzą bzdety typu gate-first/ gate-last czy np kwestia podwójnych połączeń (?) - double vias chyba po angielsku.

Tak więc możliwości jest wiele i niekoniecznie inne podejścia niż Intelowe muszą być gorsze.

A sam Intel pewnie się nieco rozleniwi z powodu braku konkurencji od strony AMD: zaniedba rozwój CPU i zainwestuje właśnie w tą integrację i zwiększanie mocy zintegrowanego GPU.
cyrix133Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cyrix1332012.04.19, 23:42
17#5
być może nie będzie konieczności częstej wymiany płyt głównych tylko po prostu wkładamy nowy procesor ze wszystkimi flakami i gotowe
a_corumZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
a_corum2012.04.19, 23:43
nie zgodze sie ze stwierdzeniem ,że będzie to skutkowało 'jednym układem mniej', owczem na płycie głownej go nie bedzie, ale bedzie w procesorze, wiec wcale nie zostanie usunięty, a po prostu przeniesiony, wiec poziom zużycia energi drastycznie nie spadnie. Tym bardziej ,że jak sam intel powiedział chcą napakować do procesora tyle układów, że będą musieli układać je piętrowo; ciekawe jak to sie sprawdzi w kwesti temperatur. BTW przeciez nawet Pentiumy D to był 2 układy w jednej obudowie, wiec za mało cofneliscie sie w czasie ze wspomnieniami w newsie.
fajny RafałekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fajny Rafałek2012.04.20, 00:45
Dwurdzeniowe modele przeznaczone dla ultrabooków będą pierwszymi procesorami Intela przygotowanymi w konwencji Multi-Chip Module (gwoli ścisłości wcale nie pierwszymi, bo korzystały z niej układy Clarkdale).


A Core 2 Quad? Tak, wiem, zupełnie inny kontekst, ale de facto to też były MCM.

nie zgodze sie ze stwierdzeniem ,że będzie to skutkowało 'jednym układem mniej', owczem na płycie głownej go nie bedzie, ale bedzie w procesorze, wiec wcale nie zostanie usunięty, a po prostu przeniesiony, wiec poziom zużycia energi drastycznie nie spadnie. Tym bardziej ,że jak sam intel powiedział chcą napakować do procesora tyle układów, że będą musieli układać je piętrowo; ciekawe jak to sie sprawdzi w kwesti temperatur. BTW przeciez nawet Pentiumy D to był 2 układy w jednej obudowie, wiec za mało cofneliscie sie w czasie ze wspomnieniami w newsie.


Ale pomyśl, ile więcej miejsca na mobo będzie do wykorzystania. Albo będzie opcja zmniejszyć rozmiary mobo bez utraty funkcjonalności - bardzo dobrze wróży to ITXom.

I fakt, zapomniałem o PD.
agent_x007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
agent_x0072012.04.20, 00:46
-5#8
Wydaję mi się, że Intel przez 'piętrowo' rozumie użycie czegoś takiego : http://pclab.pl/news47047.html.
kaem999Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kaem9992012.04.20, 03:22
-1#9
czyli ze co nie padnie to wymana procka..
gregory003Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gregory0032012.04.20, 05:28
-5#10
kaem999 @ 2012.04.20 03:22  Post: 565444
czyli ze co nie padnie to wymana procka..

Czyli że na procka masz gwarancje, a płyty powinny być tańsze.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1