aktualności

MIPS - chce ją AMD, chce Google. Czy AMD ma szansę wygrać?

18 kwietnia 2012, 19:01 Piotr Gontarczyk

Do wojny architektur procesorowych wejdzie trzeci gracz? W cieniu walki dwóch architektur mikroprocesorów, x86 i ARM, od trzech dekad czai się trzecia, o której nie słyszy się z pewnością tak często jak o tej dużej dwójce. Mowa o architekturze MIPS, która jest z zasady konkurencyjna wobec ARM. Wygląda na to, że toczy się o nią na razie skrywana za zamkniętymi drzwiami batalia.

Głównymi rywalami w bitwie o MIPS są AMD i Google. Firma AMD istnieje na rynku znacznie, znacznie dłużej niż Google, ale do tej pory skupiona była niemal wyłącznie na układach opartych na architekturze x86. Google co prawda nie jest producentem sprzętu, a oprogramowania, ale ma już doświadczenie w tworzeniu produktów dla różnych architektur.

Wraz z nadchodzącym systemem Windows 8 RT, firma Microsoft poważnie otworzy się na architekturę ARM. Dla Google to może być powód do zainteresowania się rozwiązaniem alternatywnym. Chociażby w ramach przezorności.

Bloomberg poinformował o tym, że firma MIPS Technologies, która stworzyła architeturę procesorową MIPS, przygotowywana jest do sprzedaży. Jeżeli kupi ją Google, to może włożyć tam sporo pieniędzy, dzięki którym mogłyby powstać potężne procesory.

Gdzie w tym wszystkim może odnaleźć się AMD? Firma od ładnych paru lat próbuje nawiązać walkę z Intelem na rynku komputerów przenośnych (architektura x86), ale z kiepskimi rezultatami. Co gorsza jest całkowicie nieobecna na stale rozrastającym się rynku smartfonów. Intel tu już stawia pierwsze kroki, choć oczywiście z architekturą x86. Dla AMD ważne mogłoby być chociażby samo doświadczenie oraz patenty MIPS Technologies.

Dlaczego wszyscy tak bardzo interesują się architekturą MIPS? Może chociażby dlatego, że 64-bitowe procesory ARM dopiero powstają i to w ciężkich bólach. 64-bitowa architektura MIPS istnieje od... 1991 roku.

Nie można wykluczyć tego, że przejęciem MIPS Technologies zainteresowane mogą być też Nvidia oraz Qualcomm. Jeżeli zaś chodzi o wspomnianych wcześniej rywali, to jeśli Google mocno nastawi się na kupno MIPS Technologies, to AMD może mieć problemy z przebijaniem finansowych ofert giganta z Mountain View. No ale do momentu podpisania papierów nic nie jest przesądzone.

Źródło: BrightSideOfNews, Bloomberg
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2012.04.18, 19:07
17#1
Jak google się na to rzuci, to AMD moze już zbierać manatki.
*Konto usunięte*2012.04.18, 19:14
-7#2
po motoroli MIPS może sie zastanowić czy im sie oplaca bo amd utrzyma firme a google okradnie z patentów i sprzeda
*Konto usunięte*2012.04.18, 19:21
Nie wiemy... Z Motorolą też nic nie wiadomo. Huewi bardzo chce wejść na zachodnie rynku jest im potrzebna marka-> motoroloa.

Google natomiast nie jest powiedziane czy 'Android'+mips+motorola nie będzie się równało naprawdę poważne projekty post PC/konsole/telefony>
GandalfGZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
GandalfG2012.04.18, 19:23
Moim zdaniem Google i AMD podzielą się tym czym dysponuje MIPS czyli IP (patentami)
Każdy weźmie to co mu potrzebne.
Zakładam też inny zupełnie scenariusz, że AMD przy zakupie może pomóc inny nie wymieniony tutaj gracz, a mianowicie IBM.
sulaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sula2012.04.18, 19:29
32#5
Kibicuje AMD albo jakiemuś innemu graczowi niż Google.

Nie tyle ,że mam jakieś wielkie ale do Googla ,ale ta firma się staje hegemonem ,a na rynku jest lepiej dla konsumenta jak jest wielu graczy a nie paru olbrzymów narzucających swoje rozwiązania.

Ostatnio z google jest tak ,że się boje ,że lodówkę otworze a tam Google będzie :E
=-Mav-=Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
=-Mav-=2012.04.18, 19:30
17#6
Google bardziej idzie w soft i pod tym względem dokonuje zakupów sprzętowych - jeśli już musi. Gdyby plany AMD i Google były zbieżne (a pewnie są), to raczej ustąpi miejsca AMD-kowi. Może być interesująco.
SwordOfUltimateZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SwordOfUltimate2012.04.18, 19:38
20#7
Trzymam kciuki za AMD
HashiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hashi2012.04.18, 19:47
-3#8
Jeśli chodzi o MIPS to od razy przychodzi mi do głowy PS2, PSP i PSX. Patrząc na łączną ilość sprzedanych urządzeń ponad 300mln powinno zostać kupione przez SONY. Pierwszy procesor na świecie z 128-bitowymi rozszerzeniami multimedialnymi to właśnie MIPS w PS2 od Toshiby/SONY. Ewentualnie spółka Google+SONY.
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2012.04.18, 19:59
Hashi @ 2012.04.18 19:47  Post: 565015
Jeśli chodzi o MIPS to od razy przychodzi mi do głowy PS2, PSP i PSX. Patrząc na łączną ilość sprzedanych urządzeń ponad 300mln powinno zostać kupione przez SONY. Pierwszy procesor na świecie z 128-bitowymi rozszerzeniami multimedialnymi to właśnie MIPS w PS2 od Toshiby/SONY. Ewentualnie spółka Google+SONY.

A potem się obudziłeś... Kocham takie absurdalne bajki. Sony to na dzień dzisiejszy musi się pozbierać i stanąć na nogi bo ostatnio coś ciężko z nimi.
LeacHZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LeacH2012.04.18, 20:00
oby nie kupiło to gUgle. Bo wole by AMD wzrosło i dało szanse na realną konkurencję, bo za niedługo to nie będzie kupowało się produktu w którym nie maczało paluchów gUgle. Cenie sobie możliwość wyborów, bo dzisiaj dochodzi do paranoi, że Microsoft zarabia na każdym urządzeniu z Androidem ileś tam $, a za niedługo dojdzie SUN (via Java). Czekam tylko kto zacznie pozywać linux fundation o patenty. Świat stanął na głowie.
@mlodybe - tu masz racje - gUgle zmienia się w 2 rambusa, tj. trolling patentowy na całego. AMD co najwyżej weźmie markę wchłonie (jak ATI), ale produkty są ciekawe i dają możliwość manewru - np nowe windows phone pod to - jeżeli przewaga technologii przy nakładach finansowych i wsparciu IBM (z którym AMD współpracuje) spowoduje nowego gracza na rynku. Plus wersja windowsa na to i mamy w końcu to czego chcieliśmy. 'Wyniszczającą' (dla firm) wojnę o klienta.
pzdr
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1