aktualności

Płyty główne Intela z chipsetem Z77 dla procesorów Ivy Bridge na zdjęciach

8 3 kwietnia 2012, 08:42 Eryk Napierała

Pod koniec tego tygodnia na rynku oficjalnie zadebiutują płyty główne przeznaczone dla procesorów opartych na architekturze Ivy Bridge. Już teraz Intel udostępnia materiały przedstawiające własne konstrukcje z chipsetami Z77. Ujawniają one, że nie wszystkie informacje ujawnione w lutym były zgodne z prawdą. A być może firma w ostatniej chwili zdecydowała się na zrewidowanie swojej oferty?

Tak czy inaczej do sklepów dwie płyty główne z serii Extreme oraz trzy inne konstrukcje z chipsetami Z77. Jak na razie nie wiadomo nic o modelach wykorzystujących tańszy układ Z75, chociaż ciężko znaleźć dla takich miejsce w ofercie firmy. Płyty, które dotychczas zaprezentowano, znacznie różnią się wyposażeniem, więc Z75 musiałby trafić do naprawdę ubogich i budżetowych modeli.

DZ77GA-70K i DZ77RE-75K

Najlepsze konstrukcje należące do serii Extreme, to DZ77GA-70K i DZ77RE-75K. Korzystają one z tego samego PCB o rozmiarze full ATX, jednak tylko drugi model ma port łączności w standardzie Thunderbolt (zamiast slotu PCIe x4 na PCB). Prawdopodobnie trafi on do sprzedaży później od pierwszego, kiedy Intel dopracuje kontrolery drugiej generacji – "Cactus Ridge".

Na obu płytach znalazły się cztery gniazda pamięci DDR3, dwa sloty PCI Express 3.0 x16 (pracujące w trybie x8 w przypadku użycia obu), dwa sloty PCI Express 2.0 x1, po cztery porty SATA II i SATA III (część obsługiwana prawdopodobnie przez dodatkowy kontroler firm Marvell), wyprowadzenia dla sześciu portów USB 2.0 i czterech 3.0 oraz jednego FireWire, dodatkowy kontroler sieci Ethernet i zintegrowany układ dźwięku 7.1. Nie zabrakło także diod diagnostycznych i wyświetlacza kodów błędów, przycisków "Power" i "Reset" umieszczonych bezpośrednio na PCB, a także złącz dla czterech wentylatorów PWM. Sekcja zasilania w układzie 10+2 wygląda na nieźle chłodzoną, ale radiatorów nie łączy ciepłowód, co jest bez wątpienia wadą w najwyższym modelu firmy.

Tylny panel prezentuje się raczej standardowo. Znalazło się na nim osiem portów USB, w tym cztery w standardzie 3.0, po jednym złączu FireWire i eSATA, dwa gniazda RJ-45, zestaw analogowych i cyfrowych (w tym optyczne) wyjść dźwięku oraz dość niestandardowo ułożony port HDMI. Nie zabrakło także jednego gniazda PS/2.

Do płyt DZ77GA-70K i DZ77RE-75K będzie dołączany kupon rabatowy możliwy do zrealizowania w sklepie RazerZone. Wygląda na to, że Intel też kieruje swoje najlepsze produkty dla graczy...

DZ77BH-55K

Konstrukcją z niższej półki cenowej jest model DZ77BH-55K. Będą go mogły użyć także osoby, które chcą wykorzystać GPU wbudowane w procesory Ivy Bridge do podłączenia dwóch monitorów.

Na PCB od razu rzuca się w oczy słabsza, chociaż nadal przykryta radiatorami sekcja zasilania. Inaczej rozdysponowano dostępne linie PCI Express, bo zamiast jednego gniazda x4 zdecydowano się na dwa x1, pojawiły się także dwa sloty PCI. Usunięto także dodatkowe kontrolery SATA (zostały dwa porty 6 Gb/s i cztery 3 Gb/s) i przycisk "Reset", ale na szczęście zostawiono guzik "Power" i wyświetlacz diagnostyczny. Na PCB dostępne są wyprowadzenia dla tylko dwóch portów USB 3.0.

Na tylnym panelu pojawiło się gniazdo DisplayPort, zabrakło za to drugiego portu RJ-45.

DZ77SL-50K

Najtańszy i najuboższy model – DZ77SL-50K – został brutalnie okrojony ze wszystkiego co dobre. Trudno powiedzieć, jakie miejsce zajmie on w ofercie firmy, jeżeli ta wyda w końcu płyty z chipsetem Z75. To raczej niemożliwe, by miały one jeszcze mniejszy zestaw funkcji.

Sekcja zasilania jest chłodzona tylko częściowo, brak wyświetlacza diagnostycznego i przycisków na PCB. Na płycie znalazł się tylko jeden slot PCI Express 3.0 x16, jeden PCI Express 2.0 x4 i jeden x1, za to aż trzy gniazda PCI. Liczba portów SATA II została zredukowana do 3, usunięto także gniazdo mini PCI Express/mSATA, które w droższych konstrukcjach służy do zamontowania nośnika SSD używanego przez mechanizm Intel Rapid Start. Zaoszczędzono również na układzie dźwiękowym, który obsługuje tylko 6 kanałów (5.1).

Tylny panel wygląda wyjątkowo pusto. Znajdują się tam jedynie dwa porty USB 3.0, nie ma gniazda FireWire i optycznych wyjść dźwięku. Jedyne wyjście obrazu stanowi gniazdo HDMI.

Wszystkie płyty główne z chipsetem Z77 będą sprzedawane z oprogramowaniem pozwalającym na wirtualizację GPU – LucidLogix Virtu Universal, antywirusem McAfee Antivirus Plus oraz służącą do udostępniania pulpitu aplikacją Splashtop. Dwa najdroższe modele zostaną wyposażone w EFI (tzw. Intel Visual BIOS), które do pozostałych płyt przyniesie późniejsza aktualizacja. Cen poszczególnych modeli jak na razie nie ujawniono.

Źródło Intel
Za VR-Zone

darkmartinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
darkmartin2012.04.03, 10:58
-8#1
Sensowne płyty powinny mieć 2 wyjścia DisplayPort aby można było pracować na 3 monitorach - jak ktoś potrzebuje.
*Konto usunięte*2012.04.03, 12:42
A czym się różni rozmiar ATX od full ATX ?
darkmartinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
darkmartin2012.04.03, 13:17
darkmartin @ 2012.04.03 10:58  Post: 560269
Sensowne płyty powinny mieć 2 wyjścia DisplayPort aby można było pracować na 3 monitorach - jak ktoś potrzebuje.

Bo aby w ogóle działały 3 monitory to muszą być 2 Display Port. W innej konfiguracji to jest nie możliwe. Takie ograniczenie techniczne tego rozwiązania. Podobnie jak u AMD było.
Eryk PiastZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiEryk Piast2012.04.03, 13:29
@Virtus*, no niczym. Full ATX == Standard ATX == ATX, różne się oznaczenia spotyka. Ale warto uściślić, bo przecież każdy rozmiar jest ATX skoro to nazwa normy.
AssassinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Assassin2012.04.03, 16:49
Zdecydowanie za mało wyjść na monitory, i to zarówno w modelach high-end (bo entuzjaści nie korzystają z integry?) i low-end (bo za extra 'ficzery' się więcej płaci?).
tomcugZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomcug2012.04.03, 18:18
Powiem tak, ta DX77GA-70K to jakieś nieporozumienie :E. Co prawda sama płytka dobra, ale wyłącznie złącze HDMI? Nawet nie mam tego w monitorze, i jak tu teraz nową integrę przetestować :lol2:?
mICh@eLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mICh@eL2012.04.03, 18:38
Przejściówka na DVI i po problemie... szkoda marnować miejsca na I/O, wolę mieć HDMI i coś jeszcze, niż tylko DVI ;)
tomcugZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomcug2012.04.03, 18:42
mICh@eL @ 2012.04.03 18:38  Post: 560403
Przejściówka na DVI i po problemie... szkoda marnować miejsca na I/O, wolę mieć HDMI i coś jeszcze, niż tylko DVI ;)

Najpierw trzeba mieć tę przejściówkę :D.
Zaloguj się, by móc komentować
1