aktualności

Microsoft patentuje klawiaturę z wyświetlaczem pod klawiszami. Czy tego nie było czasem już wcześniej...?

31 marca 2012, 04:50 Eryk Napierała

Amerykański Urząd Patentowy przyznał Microsoftowi prawa do projektu "interaktywnej klawiatury z wieloma różnymi układami klawiszy", która wykorzystuje ekran umieszczony pod przeźroczystymi przyciskami do wyświetlania ich oznaczeń. Co prawda takich urządzeń nie widuje się na co dzień przed komputerami, ale nie oznacza to, że Microsoft wpadł na całkiem nowy pomysł. Kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie patentu projekt tak działającej klawiatury zaprezentowali Rosjanie.

Pod koniec czerwca 2010 roku studio Art Lebedev zaprezentowało światu przygotowywany model klawiatury, który miał być znacznie tańszy od wcześniejszej konstrukcji -- Optimus Maximus -- wyposażonej w ponad setkę małych wyświetlaczy OLED służących do wyświetlania dowolnych oznaczeń. Plan był taki, że Popularis będzie wykorzystywać jeden duży wyświetlacz LCD umieszczony pod ramką z przeźroczystymi klawiszami. Obecnie firma zbiera zamówienia na gotowy produkt, który zostanie wprowadzony na rynek już niebawem.

Microsoft złożył wniosek w urzędzie patentowym 17 września 2010, kilka miesięcy po ujawnieniu pierwszych informacji o Optimus Popularis. Teraz ma wyłączne prawo do sprzedaży takiego urządzenia w Stanach Zjednoczonych, czyli na całkiem sporym rynku. Jeżeli Art Lebedev zacznie oferować swoją klawiaturę mieszkańcom USA, może się spodziewać pozwu sądowego z Redmond.

A może Microsoft po prostu nic nie wiedział o planach Rosjan i wniosek złożył z nadzieją na samodzielne stworzenie takiego urządzenia w przyszłości? Niewątpliwie. I jak można twierdzić, że patenty chronią innowacje?

Rysunki dołączone do wniosku patentowego złożonego przez Microsoft

Projekt koncepcyjny klawiatury Optimus Popularis stworzony przez Art Lebedev

Źródło: XBitLabs
StonnZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Stonn2012.03.31, 05:31
A jak jeszcze by było można kontrolować wielkości przycisków, tudzież shift, enter i backspace, to już byłby odjazd kompletny.
losiuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losiu2012.03.31, 08:22
36#2
Prawo patentowe USA to już chyba nawet komary uwazaja za uwłaczające ich inteligencji. Ale ta paranoja jest wygodna dla makkwaczów pokroju M$ czy A$$le.
KeflinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Keflin2012.03.31, 08:37
19#3
i jak obronić tezę że amerykanie nie są popierd.....??? tak ogólnie po forach ludzie im ubliżają że głupi są, że spaślaki i bezmózgowcy - apple opatentowało prostokąt a google przesunięcie palcem po ekranie - jeszcze do tego ACTA nam potrzeba żeby przestrzegać takich idiotyzmów - może jeszcze M$ opatentuje podświetlane klawisze w myszce
DzigitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dzigit2012.03.31, 08:57
-5#4
Ja to się zastanawiam jak obronić tezę, że Polacy nie znają języków. Przecież tam jest wyrażnie napisane, że jest to aplikacja o patent i ani słowa o tym, że patent został przyznany. Data 22 marca 2012 mówi o dacie upublicznieniu zgłoszenia patentowego. Jeśli ich patent polega tylko na podświetlonych klawiszach to go nie dostaną ze względu na prior art, ale z tego co przejrzalem to im chodzi o coś więcej niż tylko podświetlane klawisze.
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2012.03.31, 09:38
Prawo patentowe w USA to paranoja. Można opatentować wszystko. Może ja opatentuje tam 'system przekazywania tlenu komórkom żywym poprzez wykorzystywanie hemoglobiny' albo 'system pozbywania się wydzielin z górnych dróg oddechowych poprzez pocieranie ich części kawałkiem materiału bądź papieru'. Skoro można patentować części kodu DNA..
*Konto usunięte*2012.03.31, 10:05
Czyżby 'podświetlane' klawiatury były aż tak popularne ? Bez przesady. Ależ oni ( Microsoft, Amerykanie ) są nudni i męczący...
Papryka244Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Papryka2442012.03.31, 10:29
Niedługo jak się będę chciał odlać na stojąco to też pewnie będę musiał za to płacić karę , bo ktoś to kurde opatentował...
tyanekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tyanek2012.03.31, 10:33
-6#8
tylko jaki sens robic taka klawiature - zeby z tego korzystac trzeba patrzec na klawiature - a to tylko odwraca uwage od tego co dzieje sie na ekranie
iXmerofZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iXmerof2012.03.31, 10:42
13#9
Całe szczęście, że w Polskim prawie patentowym jest taka mała wzmianka, że nie można zgłaszać rzeczy do opatentowania, które są już w użytku powszechnym, czy zostały przez innych odkryte, zaoferowane czy zareklamowane.
Pomysł musi być świeży inaczej zostanie odrzucony.
Przynajmniej tyle zapamiętałem z pracy dot. prawa patentowego 3lata temu na studiach.
Subvoice2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Subvoice22012.03.31, 11:20
Spokojnie :) za parę lat w UE będzie głosowane nowe prawo patentowe i prawdopodobnie poznamy ten system od wewnątrz, bo i u nas będą obowiązywać amerykańskie regulacje ;) A przynajmniej przyznane u nich patenty.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1