Na ostatniej konferencji poświęconej komputerom do zastosowań profesjonalnych firma Hewlett-Packard zaprezentowała swoją pierwszą wydajną stację roboczą w formie... komputera all-in-one. Chociaż skojarzenie z iMakiem Pro nasuwa się nie bez powodu, produkt HP różni się znacznie od konkurenta z logiem nadgryzionego jabłka. I to nie tylko wyglądem, ale także, a raczej przede wszystkim, wnętrzem.
Pod względem koncepcji nowa stacja robocza HP jest taka sama jak iMac Pro – to komputer zintegrowany w monitorze. Dość potężnym, trzeba dodać, bo z matrycą (typu IPS) o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 2560×1440 pikseli. Na tym podobieństwa specyfikacji obydwu komputerów się kończą.
Z1, bo tak nazywa się pierwszy profesjonalny all-in-one HP, został oparty na najnowszej platformie procesorowej Intela. Może zostać wyposażony w dwurdzeniowy układ Core i3-2120 pracujący z częstotliwością 3,33 GHz lub jeden z dwóch 4-rdzeniowych Xeonów E3 (z zegarem 3,3 lub 3,4 GHz). 4 sloty gniazda na moduły DDR3 pozwalają zainstalować nawet 32 GB RAM-u. Do wyboru są cztery karty graficzne Nvidii z rodziny Quadro: Q500M, Q1000M, Q3000M i Q4000M, ale dzięki pełnowymiarowemu slotowi PCI Express x16 w komputerze można zamontować jakąkolwiek kartę (ograniczeniem są jedynie miejsce w obudowie i wbudowany zasilacz o mocy 400 watów). Poza tym nie zabrakło miejsca na 3,5-calowy dysk twardy (7200 RPM, do 2 TB) lub dwa 2,5 calowe (10 000 RPM, do 600 GB) i tyle samo nośników SSD (do 300 GB), a także szczelinowy napęd optyczny (nagrywarka DVD lub Blu-ray).
Reszta specyfikacji HP Z1 przedstawia się następująco:
- czytnik kart pamięci 9 w 1
- kamera internetowa rejestrująca obraz FullHD
- 2 porty USB 3.0, 5 portów USB 2.0
- port FireWire 400
- gniazdo Gigabit Ethernet
- moduł Wi-Fi "n"
- moduł Bluetooth 2.1 lub 3.0
- jeden DisplayPort
- gniazdo S/PDIF, cztery gniazda mini jack: line-in, line-out, słuchawkowe, mikrofonowe
- system dźwięku SRS Premium Soround z dwoma przednimi głośnikami i głośnikiem niskotonowym z tyłu
Stacja będzie sprzedawana od kwietnia tego roku, z 32- lub 64-bitowym Windowsem 7 Professional lub systemem SUSE Linux Enterprise Desktop. Cena najtańszej konfiguracji wyniesie 1900 dolarów.
A ja nie bardzo kumam o co tobie 'kaman'. Może nas oświecisz co to jest stacja robocza i dlaczego panowie z HP się na tym nie znają?
Może przy takiej liczbie wentylatorów ta stacja zacznie lewitować
Może przy takiej liczbie wentylatorów ta stacja zacznie lewitować
Moje pierwsze skojarzenie
Sam pomysł ciekawy, ale cena zabije produkt. Założę się, że wydajniejsze klasyczne rozwiązania (Skrzynia+monitor) będą istotnie tańsze, a w podobnej cenie da się kupić sprzęt dużo wydajniejszy i tu nie mówię o składakach.
Może chodziło o iMaka?
no i 4 turbiny - praca przy tym przyjemnością nie będzie - równie dobrze można sobie serwer na biurku postawić
All-in-one Apple to iMac: http://www.apple.com/pl/imac/ Mac Pro to faktycznie profesjonalna stacja robocza, ale w formie tradycyjnej stacjonarki: http://www.apple.com/pl/macpro/specs.html (i raczej do obróbki A/V, ew. 3D, nie inżynierii).