Aktualność
Piotr Gontarczyk, Poniedziałek, 6 lutego 2012, 12:03

Polubienie interfejsu Metro - przymusowe? Microsoft przedstawił ogromną, prawdopodobnie największą zmianę w systemie Windows do tej pory. Co kojarzy nam się z Windowsami najbardziej? Co bardziej niż przycisk Menu Start? Pojawił się on, po raz pierwszy, w systemem operacyjnym Windows 95 i całkowicie zmienił podejście do kwestii nawigacji w systemie - przynajmniej jeśli chodzi o uruchamianie aplikacji.

Wraz z systemem Windows 7, przycisk Start może zakończyć swój żywot. Już teraz w sieci pojawił się zrzut ekranu z kompilacji systemu "Windows 8", określanej jako niemal gotową wersją "Consumer Preview" (numer kompilacji to 8220). Plany rezygnacji ze Startu potwierdza ekipa odpowiedzialna za pracę nad "Windowsem 8".

W nowym systemie użytkownik dostanie pasek "Super Bar" bez przycisku Start. To jednak nie wszystko. Nie zniknie tylko sam przycisk. Pożegnać się będzie trzeba z całym Menu Start! Firma Microsoft uznała je za najwyraźniej kiepskie rozwiązanie. Według Microsoftu, Menu Start "jest ograniczone pod względem konfigurowalności, nie dostarcza praktycznie żadnych użytecznych informacji i daje malutką przestrzeń na wyniki wyszukiwania".

Ciekawe że Microsoft przez tyle lat utrzymywał, że kolejne wcielenia Menu Start są coraz bardziej konfigurowalne, dostarczają coraz więcej informacji, itd. Najwyraźniej teraz, aby przekonać konsumentów do zakupu nowego systemu, Menu Start stało się bardzo "be".

W systemie "Windows 8" pojawi się kolejny "gorący narożnik". Oprócz tego, który uaktywnia Aero Peek (podgląd widoku pulpitu), będzie też drugi - zastępujący przycisk Start. Po najechaniu na niego kursorem najprawdopodobniej uruchomi się ekran startowy interfejsu Metro. W ten sposób użytkownik ma korzystać z list aplikacji. Według Microsoftu to najwyraźniej bardziej ergonomiczne rozwiązanie. Trzeba dodać to, że przełączanie pomiędzy pulpitem, a ekranem startowym Metro odbywa się za pośrednictwem tego samego "gorącego narożnika".

Dodatkowo w systemie "Windows 8" nie będą dostępne także Gadżety. To chyba kolejny element mający przymusić użytkowników do polubienia ekranu startowego Metro. Tylko jak użytkownicy zareagują na takie zmiany? Czy trudno wyobrazić sobie reakcję chociażby użytkowników biurowych czy osób, które nie mają do czynienia z tabletami - interfejs Metro miał być pierwotnie dla tabletów, ale teraz okazuje się, że Microsoft chce aby także użytkownicy "klasycznych" komputerów go używali. Czy Microsoft czeka kolejna po Viście porażka czy może sukces? Jeśli Microsoft do wersji finalnej utrzyma się w decyzji o likwidacji "Startu", to sam skłaniałbym się bardziej ku temu pierwszemu.

Źródło: The Verge, blog MSDN
Ocena aktualności:
Ocen: 14
Zaloguj się, by móc oceniać
mICh@eL (2012.02.06, 12:14)
Ocena: 81

0%
To będzie porażka niestety... dla tabletów metro jest ok, ale komputery muszą mieć ten sam rodzaj interfejsu, inaczej wszyscy zostaną przy Win7 po prostu ;)
Krzysiak_PL_GDA (2012.02.06, 12:16)
Ocena: 45

0%
Trochę to przerażające !!!
marcushp (2012.02.06, 12:17)
Ocena: 60

0%
No to Win 7 dłuuugo będzie gościł na blaszakach - jak stary dobry XP :D
ONE (2012.02.06, 12:19)
Ocena: 37

0%
No to windowsowi 8 mówię 'pa pa'. Menu start w nowej formie uważam za chyba jedną z najlepszych rzeczy jakie przyniosła niesławna vista i za nic nie mam zamiaru przechodzić na metro. Zresztą same gadżety tez przypadły mi do gustu, więc dla mnie win 7 będzie drugim xp - posiedzi na moim kompie z 10 lat :]
bic44 (2012.02.06, 12:26)
Ocena: 8

0%
Znaczy, że w większości klawiatur 2 przyciski zostaną bez funkcji?

A poważniej: jak to wygląda z perspektywy bardziej obytych w OSach, potrzebny start czy nie?

W tych liskach, na których miałem przyjemność pracować były przecież podobne rozwiązania.
patmil18 (2012.02.06, 12:28)
Ocena: 25

0%
'ósemka' u mnie nie zagości. Do widzenia.
Stanley (2012.02.06, 12:30)
Ocena: 22

0%
Ta firma niczego sie nie uczy, sukces zapewnia - zgodności wstecznej i bazowaniu na przyzwyczajeniach a porażki na wymuszaniu...
Na przykładzie AMD dobrze widać jak kluczowe znaczenie ma prezio.
Zaloguj się, by móc komentować
Aktualności
Specyficzny sprzęt dla najbardziej wymagających. 7
Serwis streamingowy nie dał rady konkurencji. 10
Czyżby firma myślała o wejściu na nowy segment rynku? 13
Czyżby firma i na tym polu chciała przegonić Samsunga? 3
Zmiana, o którą nikt nie prosił. 14
Premiera karty coraz bliżej. 18
Sony zadowolone ze sprzedaży mocniejszego modelu. 66
Co ciekawe, nie chodzi o reprezentanta serii BlackShark. 7
Więcej RAM-u i nowa technika szybkiego ładowania baterii. 4
Wszystko przez kolejny wyciek danych. 8
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane