aktualności

Kinect trafi także do laptopów?

28 stycznia 2012, 00:19 Eryk Napierała

Kiedy Microsoft wydał kontroler Kinect dla konsoli Xbox 360 prawdopodobnie nikt nie spodziewał się, że urządzenie zyska taką popularność nie tylko wśród użytkowników konsol. Nie chcąc przegapić okazji, firma z Redmond wydała API do obsługi tego urządzenia w systemie Windows, by oficjalnie mogli z niego skorzystać także użytkownicy komputerów. Jednak PC-ty to nie wszystko, a nawet wręcz coraz mniej. Wiadomość, że Kinect może być zacząć montowany także w laptopach nie powinna zatem dziwić.

Komputery przenośne już od dawna oferują w standardzie kamerę z matrycą o rozdzielczości co najmniej VGA, więc by dodać do nich funkcje oferowane przez Kinecta potrzeba niewiele. Wystarczy umieścić nad ramką monitora drugą kamerę rejestrującą światło podczerwone, połączyć to odpowiednio i... voilà, już można machać do swojego laptopa i czekać na jego reakcję.

Podobno prototypy notebooków z sensorem ruchu stworzył Asus, a źródła bliskie Microsoftowi potwierdziły słuszność domysłów, że są to przymiarki do przeniesienia Kinecta na podwórko komputerów przenośnych. Wszystko wskazuj na to, że gigant z Redmond nie będzie sam tworzył układów dla tego typu urządzeń, a po prostu pozwoli producentom laptopów integrować w nich systemy zgodne z API Kinecta.

Jeżeli powyższe informacje są prawdziwe, na pewno potwierdzą się przy okazji wprowadzania na rynek systemu Windows 8. Wydaje się, że gesty stanowią najefektowniej wyglądający zamiennik dla paneli dotykowych, do których przystosowany jest interfejs nowych okienek. Przynajmniej w niektórych zastosowaniach, na przykład multimedialnych. Tak świetnej okazji do reklamy swojego systemu Microsoft na pewno nie przepuści.

Źródło: The Daily
znafcaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
znafca2012.01.28, 01:04
nikt się nie spodziewał?!? srsly, pierwsze co przychodzi na myśl - kiedy pc i dlaczego MS się tak stawiał, a pierwszy soft pod PC pojawił się szybko
SyberiusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Syberius2012.01.28, 08:37
e to jest nawet bardzo dobry pomysł kinect sprawi że nawet laptop/notebook będzie sterowany 'dotykiem' idealne jak dla mnie
CortexM3Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
CortexM32012.01.28, 09:11
Ja nie rozumiem tego dymu z kinect. Przecież opracowano rozwiązania oparte o zwykle webcamy, które działają tak samo, a nawet lepiej, więc po co pchać do środka drogi i ociężały kinect , skoro co 2 laptop ma na pokładzie WebCam ?
Nawet widziałem film o nie zależnych twórcach takiego softu, do kamerek i działało im to rewelacyjnie. Grali na tym w coś ala Mortal kombat, i zaprosili do siebie jakiegoś mistrza sztuk walki, sprawdzało się naprawdę rewelacyjnie, to kinect jest w powijakach względem ich opracowania.
ElendareZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Elendare2012.01.28, 10:44
@up.

Po prostu Kinect do spółki z Move od Sony jest na fali i nawet moja dziewczyna, która gra jedynie w Dyna Blaster i Pocket Tanks o nich słyszała. I co gorsze tego chce ;) Z rozwiązaniami alternatywnymi jest tutaj o wiele, wiele gorzej.
STARTX_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
STARTX_PL2012.01.28, 11:45
Tak, jak nie milion kamer miejski to domowy szpieg... Pamiętajmy, że nie jest to zwykła kamera, a zaawansowany układ do rozpoznawania, który jest zazwyczaj podłączony do sieci.
gambitingZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gambiting2012.01.28, 13:55
STARTX_PL @ 2012.01.28 11:45  Post: 540249
Tak, jak nie milion kamer miejski to domowy szpieg... Pamiętajmy, że nie jest to zwykła kamera, a zaawansowany układ do rozpoznawania, który jest zazwyczaj podłączony do sieci.

Pamiętajmy,że jako użytkownik masz 100% kontrolę nad tym co przechodzi przez Twoją sieć. Że większość ludzi nie jest tego świadoma to inna sprawa....
arvalZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
arval2012.01.28, 18:42
CortexM3 @ 2012.01.28 09:11  Post: 540215
Ja nie rozumiem tego dymu z kinect. Przecież opracowano rozwiązania oparte o zwykle webcamy, które działają tak samo, a nawet lepiej, więc po co pchać do środka drogi i ociężały kinect , skoro co 2 laptop ma na pokładzie WebCam ?
Nawet widziałem film o nie zależnych twórcach takiego softu, do kamerek i działało im to rewelacyjnie. Grali na tym w coś ala Mortal kombat, i zaprosili do siebie jakiegoś mistrza sztuk walki, sprawdzało się naprawdę rewelacyjnie, to kinect jest w powijakach względem ich opracowania.Bo Kinect to nie tylko kamera ale cały zespół czujników:

1. Masz więc kamerę nagrywającą obraz 3D (laset oświetla pokój, kamera na podczerwień nagrywa jak mocno oświetlone są poszczególne punkty)

2. Masz zestaw 4 mikrofonów które mają do dyspozycji własny procesor SoC. Po co procesor do obsługi mikrofonu? Ponieważ on przetwarza on sygnał z 4 mikrofonów odejmując od niego sygnał dzwiękowy jaki idzie z konsoli na kolumny. Tak by głosy z kolumn nie były interpretowane jako komendy i nie przeszkadzały. Dodatkowo procesor dostaje informację od konsoli gdzie znajdują się ludzie by odpowiednio skupić sie na właściwym mikrofonie i przetworzyć dzwięk

3. Masz oprogramowanie które zarządza całością. Programista nie dostaje czystych danych które musiałby sobie jakoś przetwarzać. Dostaje gotowy szkietet człowieka oraz zdarzenia komend głosowych. Ktoś kto pisze program nie musi być geniuszem by z tego skorzystać. Może w 2 dni napisać aplikację korzstając z bibliotek które powstawały przez lata (MS odkupił je od firmy która zajmowała się tym ponad 10 lat)

Kinect to całość a nie sama kamera :)
MarucinsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Marucins2012.01.30, 15:28
Pajacowanie przed notkiem :)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1