aktualności

Intel ma "tick-tock", AMD będzie mieć...

27 stycznia 2012, 23:09 Eryk Napierała

W dokumentach znalezionych na publicznie dostępnych serwerach AMD można doszukać się śladów opisu nowego modelu wprowadzania na rynek przyszłych procesorów tej firmy. Chociaż w związku z tym, że też składa się z dwóch faz, od razu chciałoby się go porównać do modelu "tick-tock" Intela, jest on zupełnie inny z założenia, bo odnosi się jedynie do architektury rdzeni.

U intela faza "tick" oznacza zmniejszenie procesu technologicznego, a "tock" wprowadzenie nowej architektury. AMD nie zachowywało jak dotychczas takiego porządku, dlatego na przykład procesory FX były jednocześnie pierwszymi przedstawicielami nowej architektury – Bulldozer – i procesu technologicznego 32 nm, w którym firma wytwarzała jedynie całkiem inaczej zbudowane procesory Llano. Wdrożenie naraz nowej architektury i niższego procesu zrodziło wiele trudności, w wyniku których wprowadzenie procesorów na rynek było co chwilę przesuwane na późniejszy termin, a ich ostateczna wydajność okazała się niższa niż przewidywano. Stąd też całkiem słuszny pomysł usystematyzowania prac.

Począwszy od architektury Piledriver AMD będzie wydawać nowe produkty w dwóch fazach. W trakcie pierwszego etapu ("early-reduced"), który rozpocznie cykl, na rynek trafią procesory Trinity ze zintegrowanym GPU, zbudowane w nowej, ale jeszcze niedopracowanej architekturze. Następna faza – "full-late" – przyniesie poprawioną architekturę i procesory Viperfish oferujące między innymi nowe zestawy rozkazów, kontroler pamięci i większą liczbę instrukcji w cyklu zegara.

Strategia ta ma być kontynuowana na pewno dla układów AMD przeznaczonych dla komputerów PC, serwerów i wydajnych laptopów. Czy schematyzm pojawi się także w przypadku słabszych procesorów (obecnie opartych na rdzeniach Bobcat), jak na razie nie wiadomo. Brak też jednoznacznej odpowiedzi na natychmiast nasuwające się pytanie "A co z procesem technologicznym?". Można jedynie domniemywać, że inżynierom AMD będzie łatwiej zmienić go w fazie "full-late", w której architektura będzie tylko dopracowywana.

Źródło: X-Bit Labs
chmielu1258Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
chmielu12582012.01.27, 23:14
36#1
Full-late - w pełni spóźniony ?
scooby14444Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
scooby144442012.01.27, 23:41
16#2
Full-late? Pasuje do Buldożera jak ulał. No może zmieniłbym na null & late.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2012.01.27, 23:58
Czyli najpierw niedopracowane, a potem dobre? Nie no, fajną reklamę sobie robią. Jest jeszcze jeden etap - slajdy, naklejki i nazwy kodowe.
GraveZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Grave2012.01.28, 00:11
-3#4
HΛЯPΛGŌN @ 2012.01.27 23:58  Post: 540155
Czyli najpierw niedopracowane, a potem dobre? Nie no, fajną reklamę sobie robią. Jest jeszcze jeden etap - slajdy, naklejki i nazwy kodowe.


Świeża dostawa oficjalnych slajdów i nazw kodowych (a te AMD uwielbia wprost w ilościach hurtowych) już w najbliższy czwartek - AMD Analyst Day 2012 :D
znafcaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
znafca2012.01.28, 00:12
gdzie są pudełka?
Adio'sZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Adio's2012.01.28, 00:18
Poco kopac lezacego?? :D
ArlicZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Arlic2012.01.28, 00:22
-6#7
Adio @ 2012.01.28 00:18  Post: 540160
Poco kopac lezacego?? :D

Bo nvidii nikt nie kopie :P
SzczepansonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szczepanson2012.01.28, 00:28
Na innym portalu widziałem to opisane nieco inaczej.
Zarówno dla procesu jak i architektury wyznaczamy dwa etapy: full i late.
Proces technologiczny:
- full - całkiem nowy proces (niższy)
- late - dopracowanie 'starszego' procesu
Architektura:
- full - nowa architektura
- late - dopracowanie 'starszej' architektury

I co pewien czas, od rdzeni Piledriver, etapy te mają się zazębiać, tzn. etap FULL dla architektury (czyli nowa architektura i/lub znaczne usprawnienia starszej) i jednocześnie etap LATE dla procesu. A przy następnej zmianie ma być na odwrót, czyli LATE dla architektury i FULL dla procesu.
Najładniej to by wyglądało na dwóch dwukolorowych osiach, które były by przesunięte między sobą o jeden kolor :P
Lone_WolfZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Lone_Wolf2012.01.28, 01:13
-4#9
A nie raczej 'Too late' ;)?
Eryk PiastZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjiEryk Piast2012.01.28, 01:22
@Szczepanson, X-Bit Labs, który pierwszy wziął się za analizę dokumentów i nowego modelu, wyraźnie zaznacza, że o procesie technologicznym nie ma tam zupełnie mowy.

Ale nie pasuje mi coś tutaj z samym nazewnictwem i to ewidentnie. Nie przemyślałem z deczka sprawy.

Dobra, w każdym razie sens jest zachowany. Pomijając to, jak ten cykl zostanie nazwany (ostatnio coś kręcili z PIPą, ale niewiele im z tego wyszło), rzecz będzie wyglądać następująco.

Faza wczesna Arch I -> Faza dopracowana Arch I -> Faza wczesna Arch II -> Faza dopracowana Arch II, itd.

przy czym na procesory to się przełoży tak:

APU Arch I -> CPU Arch I -> APU Arch II -> CPU Arch II, itd.

czyli, dla przykładu:

Trinity Piledriver -> Viperfish Piledriver -> Kaveri Steamroller -> ??? Steamroller, itd.

W między czasie gdzieś trzeba wpleść jeszcze zmniejszenie procesu i ja myślę, że to będą robić przy okazji 'fulla', czy jak tam nazwać ten etap. Tyle.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1