aktualności

Szwajcaria nie poddaje się presji wielkich koncernów. Ściąganie muzyki i filmów - legalne!

12 grudnia 2011, 22:40 Piotr Gontarczyk

Twierdzą że tracą, a tak naprawdę zyskują. Rząd szwajcarski wydał oświadczenie, z którego wynika jasno, że nie będzie podejmować żadnych działań mających na celu wprowadzenie penalizacji pobierania muzyki oraz filmów do prywatnego użytku. Oznacza to, że w Szwajcarii ściągnięcie albumu muzycznego czy filmu, aby go sobie obejrzeć, ale nie wykorzystywać do celów komercyjnych, jest legalne.

Władze Szwajcarii podjęły decyzję w oparciu o wnikliwe badania wpływu piractwa na rynek rozrywkowy. Z analiz wynika, że pobieranie muzyki i filmów jest znacznie mniej szkodliwe niż twierdzi branża filmowa i muzyczna, w postaci wielkich koncernów (np. wytwórni czy dystrybutorów).

Okazuje się, że przykładowo użytkownicy LimeWire to jednocześnie najlepsi (najbardziej lojalni) klienci sklepu muzycznego Apple iTunes. Jednocześnie internauci korzystający z niedawno zamkniętego serwisu Kino.to, który za darmo udostępniał filmy i seriale, więcej wydawali na nie w sklepach niż inni miłośnicy filmów. Tak wynika z raportu Telepolis. Inne badania wykazały to, że użytkownicy sieci P2P (na przykład BitTorrent) zapewniają większe zarobki dostawcom usług internetowych.

Szwajcarski rząd daje zatem więcej wiary niezależnym badaniom niż raportom i badaniom przedstawianym przez koncerny związane z branżą rozrywkową. Ich działania "antypirackie" najczęściej uderzają w tzw. uczciwych konsumentów. Tzw. dlatego, że jeśli twierdzenia koncernów odłożyć na bok, to pozostaje stwierdzenie, oparte na niezależnych od nich badaniach, że na tzw. piratach zarabiają i tak - i to nawet więcej niż na tych, którzy nie ściągają filmów czy muzyki.

Źródło: WebProNews
agent_x007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
agent_x0072011.12.12, 22:48
71#1
Szwajcaria to kraj neutralny.
Miodem, mlekiem oraz bajtami płynący :)...
*Konto usunięte*2011.12.12, 22:51
z tego co pamiętam to generalnie chodziło tu o to, że nie sposób ocenić wpływ piractwa na branże.

Skoro nie można zarówno ocenić wpływu jednoznacznie negatywnego czy pozytywnego...
Nie ma sensu zmieniać prawa. Teraz pytanie jakie tam jest prawo. Zdaję się tolerują na własny użytek.

inna kwestia to zabezpieczenia. Ubisoft wprowadzając coraz to większe zabezpieczenia, które pioniersko szczyt osiągnęły w którymś AssainCreed chyba II, zdaję się znacząco zwiększył sprzedaż. Nie pamiętam dokładnych danych, ale jeżeli większe zabezpieczenia, zwiększają zyski to jednak piractwo ma chyba bardziej negatywny wpływ....

... inna bajka to np. iOS gdzie złamanie urządzenia wywołuje negatywny efekt na pracę urządzenia, jest dla przeciętnego usera skomplikowane... dla typowego iUsera niemożliwe. 'penetracja' piractwa jest mała, a zyski ogromne.

versus Android gdzie wystarczy odhaczyć 'nieznane' źródła i już można instalować getinjar, amazon appstore, pirackie aplikacje....
Współczynnik piractwa znacznie większy. Drogie aplikacje się nie sprzedają. widać tu więc pozytywny wpływ piractwa dla użytkowników-> niższe ceny, brak ceny+reklamy. Za to negatywne dla developerów, bo często mniejsze zyski.
Suchy211Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Suchy2112011.12.12, 22:52
26#3
Taka jest prawda. Spora część muzyki, filmów które można pobrać z sieci bez piractwa nie wypłynęła by nawet na wierzch.
CabalerioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Cabalerio2011.12.12, 22:56
14#4
Najbardziej bawi mnie to że jakikolwiek koncern ma czelność prowadzić taką farsę( w sensie te 'rzetelne' badania), jak dla mnie zachowują się jak malutkie dzieci ze żłobka które płaczą gdy zabierze się im zabawkę którą same wcześniej komuś zabrały.

Nienawidzę tych wszystkich hipokrytów, którzy w imie 'sprawiedliwości'(sobie jedynie zrozumiałej) z reguły sami działają z większą szkodą kierując się pustą żądzą przyssania się do ludzi którzy ich przerastają(artysci itp.) po to by utrzymać swoje marne życie(Często nawet na wyższym poziomie niż sami artyści).
cyrix133Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cyrix1332011.12.12, 23:03
25#5
znając politykę szanownie panującego DT to pozamykałby pól Polski gdyby tylko jakiś większy koncern fonograficzny kiwnął palcem i wyrównał im dotacją poniesione straty.
Żałuję że Polska nie ma tak inteligentnych polityków jak Szwajcaria
ShadowManZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ShadowMan2011.12.12, 23:09
28#6
Czyli w Szwajcarii wprowadzili takie samo prawo jak jest u nas w Polsce. U nas także ściąganie z sieci muzyki i filmów do prywatnego użytku jest w pełni legalne.
GalvatronZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Galvatron2011.12.12, 23:20
-24#7
Piractwo staje się kradzieżą w momencie gdy ściąga się coś, ''bo mi się należy i/lub jest 'za darmo', więc czemu niby miałbym płacić'', czyli z typowo złodziejskich pobudek.
Suchy211Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Suchy2112011.12.12, 23:29
-7#8
Lol WTF, ja swój poprzedni post napisałem na forum WP... chyba???
HentaiKamenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HentaiKamen2011.12.12, 23:39
12#9
Prawda jest taka, że najwięcej kasy z artystów zdzierają firmy, które 'stają w obronie' artystów. Na dodatek żądają od władz żeby wydawały kase na ściganie piratów, czyli odwalanie za te firmy brudnej roboty, a firmy kase dostaną za nic nie robienie. Na szczęście Szwajacaria ma ogranięty rząd. U na w Polsce sciąganie muzyki i filmy na własny użytek również jest legalne. Poza tym opłata za muzykę/filmy jest wliczona w cenę czystej CD/DVD/BD więc i tak kase mają.
HuB3RTuSZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HuB3RTuS2011.12.13, 00:09
20#10
w szwajcari bycie politykiem to zaszczyt dlatego tez zaden polityk nie pobiera jakichkolwiek pieniedzy za prace w sejmie

natomiast w polsce ...
Zaloguj się, by móc komentować
1