aktualności

Nvidia Tegra 3 już oficjalnie

33
9 listopada 2011, 07:00 Mieszko Krzykowski
Wszyscy wiedzieli, że Tegra 3 będzie się nazywała... Tegra 3, ale dzisiaj zostało to ogłoszone oficjalnie.

Już raz pisaliśmy o różnych zmianach w budowie tego mobilnego procesora w stosunku do poprzedniej generacji, ale przy okazji oficjalnej zapowiedzi dowiedzieliśmy się trochę więcej o budowie układu i dalszych planach Nvidii związanych z przedsięwzięciami takimi jak Tegra Zone.

 

 

Przypomnijmy pokrótce, że Tegra 3 to nowy, czterordzeniowy procesor mobilny Nvidii z dodatkowym rdzeniem towarzyszącym wykonanym w bardziej energooszczędnym procesie technologicznym oraz z mocniejszym układem graficznym. Sposób działania tego specyficznego połączenia rdzeni i mechanizmu przełączania się między nimi pokazuje w praktyczny sposób poniższe nagranie autorstwa Nvidii:

 

 

Trzeba przyznać, że wygląda to bardzo interesująco. Można się spodziewać lepszej energooszczędności układu, szczególnie w stanie spoczynku. Przy okazji zostały ujawnione wszystkie ważniejsze dane techniczne. Maksymalny zegar taktujący głównych rdzeni ma 1,4 GHz, ale jest on osiągany tylko wtedy, gdy w użyciu jest jeden z czterech rdzeni. W pozostałych przypadkach maksymalna częstotliwość to 1,3 GHz. Każdy z rdzeni może mieć zegar taktujący działający z inną prędkością, w zależności od zapotrzebowania, i każdy z rdzeni może być niezależnie odłączany od zasilania. Rdzeń towarzyszący jest taktowany zegarem o częstotliwości 500 MHz i również może zostać całkowicie odcięty, gdy nie jest potrzebny. Wszystko to składa się na wyraźny wzrost wydajności w stosunku do poprzedniej generacji układów, ponieważ oprócz podwojenia liczby rdzeni nastąpiło wyraźne przyspieszenie zegarów, więc całkowity przyrost mocy obliczeniowej procesora powinien być około trzykrotny.

A co z układem graficznym? W nim też nastąpiło sporo zmian. We wcześniejszym artykule wspomnieliśmy o tym, że ma on teraz 12 „rdzeni” zamiast ośmiu, ale nie wiedzieliśmy, czy zwiększyła się liczba jednostek cieniowania wierzchołków. Okazało się, że wszystkie dodatkowe „rdzenie” to jednostki cieniowania pikseli, więc układ graficzny Tegry 3 ma teraz osiem jednostek cieniowania pikseli i nadal cztery jednostki cieniowania wierzchołków. Takie rozwiązanie wydaje się sensowne, bo zapotrzebowanie na szybkość cieniowania pikseli jest sporo większe niż zapotrzebowanie na wydajność obliczeń związanych z geometrią, szczególnie przy szybko rosnącej rozdzielczości ekranów w smartfonach i tabletach.

Na dodatek Nvidia zapowiada, że inżynierowie firmy wprowadzili sporo poprawek w architekturze i pojedynczy „rdzeń” układu graficznego jest teraz wydajniejszy niż poprzednio. Co jeszcze? Tegra 3 „nauczyła” się wyświetlać obraz stereoskopowy, więc nie powinno być problemu z tworzeniem urządzeń z Tegrą 3 i bezokularowym ekranem 3D lub po prostu podłączeniem zewnętrznego wyświetlacza 3D dzięki wyjściu HDMI. Poza tym Nvidia zadbała o to, aby niektóre gry dostępne na Tegra Zone były przystosowane do wyświetlania obrazu 3D na urządzeniach z Tegrą 3, choć nie robi to na nas takiego wrażenia, jakie udało się wywołać LG ;)

Ogólnie rzecz biorąc, Nvidia zapowiada trzykrotny wzrost wydajności układu graficznego w stosunku do poprzednika.

 

 

Tegra 3 w końcu umie odtwarzać bardziej zaawansowane filmy. Nvidia zapowiada koniec problemów znanych z Tegry 2, dzięki czemu będzie możliwe oglądanie filmów 1080p o bardzo wysokiej przepływności (do 40 Mb/sek.) i korzystających z zalet profilu High H.264. Nareszcie pod względem kompatybilności multimediów wszystko od samego początku będzie wyglądało tak, jak powinno.

 

 

Przy okazji warto jeszcze wspomnieć o tym, że Nvidia kontynuuje strategię zachęcania do swoich produktów i demonstrowania ich możliwości poprzez współpracę z twórcami oprogramowania. Tegra Zone rozwija się dalej i teraz dołączy do niej rodzina gier zoptymalizowanych do uruchamiania pod kontrolą Tegry 3. Na pierwszy ogień idą wyścigi skuterów wodnych, Riptide, i strzelanka TPP Shadowgun. Nvidia twierdzi, że w tym momencie w produkcji jest ponad 15 gier zoptymalizowanych pod kątem Tegry 3, więc w najbliższej przyszłości powinniśmy zobaczyć więcej „promujących” ją tytułów.

 

 

A kiedy ujrzymy to wszystko na rynku? W sumie już nie trzeba czekać, bo wraz z Tegrą 3 został oficjalnie zaprezentowany pierwszy tablet korzystający z potencjału tego układu, czyli Asus Transfomer Prime – następca bardzo udanego Transformera, który nawiązuje wyglądem do nowej linii notebooków Asusa o nazwie Zenbook.

 

 

Pierwsze smartfony z Tegrą 3 mają się pojawić w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale najprawdopodobniej będą miały zegary trochę spowolnione w stosunku do tabletowej Tegry 3. Wygląda na to, że Nvidia znowu wypracowała solidną przewagę nad konkurencją i wprowadziła swój nowy układ wcześniej niż reszta głównych graczy na tym rynku. Przynajmniej na razie wygląda na to, że sytuacja będzie kształtowała się podobnie jak w przypadku pierwszej generacji tabletów z Androidem 3 i nowe, odświeżone konstrukcje będą korzystały praktycznie wyłącznie z procesorów Nvidii. Zapewne zmieni się to w okolicach połowy przyszłego roku, gdy pojawią się pierwsze układy konkurencji wykonane w lepszym procesie technologicznym i oparte na architekturze Cortex A15, ale to jeszcze sporo czasu. No i może dzięki temu Android w końcu zacznie działać na tabletach tak szybko i płynnie, jak powinien od samego początku ;)

*Konto usunięte*2011.11.09, 07:39
-2#1
Ciekaw też jestem jak wsparcie dla Divx-ów i innych formatów. Czy tegra też ma tu akcelerację sprzętową czy też nie (wymagane są licencje).

Dla mnie pytaniem jest, czy te wszystkie bajerki, które NV daje. Nie zostaną okupione ogromnym poborem energii w stressie.
Czy pod tym względem nie mamy kroku w tył....

Bo pewnie i do tabletu na upartego wsadzimy i Llano, który w zestawieniu z prawie każdą z przedstawionych funkcji będzie bił Tegre3.... Ale jaki to sens gdy trzeba zamontować wentylator, układ chłodzenia, a bateria w stressie zejdzie w ciągu 30min.
lukaszk99Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukaszk992011.11.09, 08:49
Tegra 3 wygląda ciekawie, widać że strasznie szybko rozwija się rynek urządzeń mobilnych pod względem wydajności.
MagSZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MagS2011.11.09, 09:30
@SunTzu: Przecież już Tegra 2 sprzętowo odtwarza wszystkie popularne formaty. Np. na moim Galaxy R z Tegra 2 filmiki chodzą świetnie.
*Konto usunięte*2011.11.09, 09:42
Dzięki, dlatego się pytałem. W notce się nie chwalili, a ciągle przy okazji tegry narzekają jak to niby jest, a nie jest wsparcie dla Viedo.
qniakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
qniak2011.11.09, 09:43
W sumie fajnie ze powstało coś szybszego jeszcze przed erą A15 i 28nm, bo w 2012 będą dużo szybsze układy, a cena urządzeń z tegrą 3 poleci na łeb :) Im szybciej wprowadzają nowe układy, tym szybciej tanieją te starsze, ale wciąż wydajne, tym samym są one dostępne dla szerszej grupy klientów, bo mało kto chce płacić powiedzmy za tablet z androidem ponad 1500zł.
losiuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
losiu2011.11.09, 10:09
Te screeny z gier są powalające, doprawdy tych efektów nie można uzyskać na Tegra 2, nigdy w życiu.....dodanie wody do shadowgun czy też kropelek na ekranie w riptide jest po prostu nie do zrobienia na T2.

Tzn, średnio rozgarnięty programista mógłby to wszystko zaimplementować, ale jak płacą by tego NIE robić to po co się wysilać.
BartesZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bartes2011.11.09, 10:09
No i może dzięki temu Android w końcu zacznie działać na tabletach tak szybko i płynnie, jak powinien od samego początku ;)

Wypadałoby, że do płynnego działania Androida potrzebny jest czterordzeniowy procek z wypasioną grafiką. Czy aby na pewno tędy droga? :)
GalvatronZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Galvatron2011.11.09, 10:25
Tylko jakie te rdzenie...

Na PurePC piszą, że krążą już wieści o pierwszym smartfonie z Tegrą 3 - HTC Edge.
skoti48Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
skoti482011.11.09, 10:26
-1#9
qniak @ 2011.11.09 09:43  Post: 516819
W sumie fajnie ze powstało coś szybszego jeszcze przed erą A15 i 28nm, bo w 2012 będą dużo szybsze układy, a cena urządzeń z tegrą 3 poleci na łeb :) Im szybciej wprowadzają nowe układy, tym szybciej tanieją te starsze, ale wciąż wydajne, tym samym są one dostępne dla szerszej grupy klientów, bo mało kto chce płacić powiedzmy za tablet z androidem ponad 1500zł.

Spokojnie - do 4x core A15 w 28nm jeszcze rok (tyle co pomiędzy Tegra 2 i Tegra 3). W połowie roku 2012 pojawią się w 28nm 4x core, ale jeszcze A9 (Tegra 3+), a w Q4 2012/Q1 2013 kiedy będą wychodzić 4xA15 28nm innych nvidia zapowiedziała już 8xA15 28nm więc jeśli Tegra3 zacznie tanieć to nie przez porównywalne 4x A15 konkurencji, które będą bez rdzenia towarzyszącego, a właśnie udział będzie miała w tym bardziej równocześnie wydawana 8mio rdzeniowa Tegra 4.
BusteRZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BusteR2011.11.09, 10:38
nieźle nieźle :)
ten transformer prime zapowiada się nieźle.
Dla mnie takie połączenie netbooka/tableta to przyszłość tych 2 segmentów.
W drodze tablet, na miejscu netbook.

Wydajność ma to już taką, że spokojnie zastępuje laptopy do prac biurowych.
Nie widze sensu [poza ceną póki co] kupować swoim pracownikom innego sprzetu jak takiego. Część pracy spędzają w drodze, część w biurze. Jeszcze mi tylko brakuje wersji bardziej odpornej. Ale to tylko kwestia odczekania chwili.
W 2012 jeszcze będą drogie, ale 2013 to będzie hit [ze względu na cenę. wcześniej będzie to nadal towar premium, w 2013 przewiduję stanie się bardziej przystępne]
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1