aktualności

Polscy studenci szykują aż trzy łaziki marsjańskie

14 kwietnia 2011, 21:14 Piotr Gontarczyk
Ruszyły przygotowania do kolejnej edycji prestiżowego konkursu łazików marsjańskich o nazwie University Rover Challenge 2011. Już w czerwcu na pustyni Utah z najlepszymi zespołami z całego świata zmierzą się aż trzy polskie pojazdy. W tegorocznym konkursie biorą bowiem udział zespoły z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Politechniki Białostockiej.

Aktualnie polskie ekipy kończą konstrukcję głównych podzespołów łazików i jednocześnie wyposażają je w kluczowe elementy, niezbędne do poruszania się po symulowanej powierzchni Marsa. Miejsce zawodów – amerykańska pustynia Utah – słynie bowiem z ekstremalnych warunków klimatycznych, które są zbliżone do tych panujących na Czerwonej Planecie. Polskie roboty muszą zmierzyć się z wysoką temperaturą oraz skrajnie niską wilgotnością powietrza.

Zeszłoroczna edycja konkursu, organizowanego przez stowarzyszenie The Mars Society, zakończyła się dużym sukcesem dla jedynej polskiej drużyny, której udało się zakwalifikować do ścisłego finału. Białostocko-toruński robot MAGMA zajął trzecie miejsce, ustępując jedynie łazikom amerykańskiemu oraz kanadyjskiemu. Projekt polskich robotów marsjańskich od początku wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.

Finalne konstrukcje łazików oraz ich oficjalne nazwy zostaną zaprezentowane w połowie maja.
Źródło: Mars Society
lolek.oloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lolek.olo2011.04.14, 22:04
Tylko tak dalej :)
A to trzecie miejsce to prawie jak pierwsze - przecież nie mogli pokonać gospodarzy :p
gregory003Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gregory0032011.04.14, 23:09
'Projekt polskich robotów marsjańskich od początku wspiera Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.'
Od kiedy Polska ma jakiś program lotów marsjańskich. Ale jasne - wspierajmy amerykańskie podboje kosmiczne, a pieniędzy na projekty mogące realnie popchnąć polską technikę i naukę do przodu brakuje. Bo co nam po zwycięstwie w tym konkursie? Co najwyżej jakąś promocję sobie zrobimy.
maxijazzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
maxijazz2011.04.15, 00:01
Pownini wyslac 3 laziki humanoidalne: Jarka, Donka i Kazka.
RoXallZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RoXall2011.04.15, 10:41
Jestem za 'Kazkiem' :D.
gagexZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
gagex2011.04.15, 14:33
Aż dziw bierze że nasza lubelska polibuda nie startuje;p się może kiedyś człowiek na normalną uczelnie przeniesie:) Powodzenia!
vaproxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vaprox2011.04.15, 18:14
W sumie szkoda ludzi. Marnują swój talent w 'kraju niewykorzystanych szans'. Nie oszukujmy się. Nasz rząd ma w dupie naukowców/wynalazców. Nie raz się słyszało o jakimś genialnym projekcie z PL, tylko,że później wszystko ucichało albo pomysł kupowali od biednych polaczków amerykanie.
Jak się nie wyrwą z tego zaścianka EU to zmarnują życiowe szanse.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1