aktualności

Czwarte CUDA pojawią się pojutrze

2 marca 2011, 18:17 Piotr Gontarczyk

NVIDIA przedstawiła nową wersję zestawu narzędziowego CUDA Toolkit, przeznaczonego do tworzenia aplikacji wykorzystujących obliczenia równoległe na procesorach graficznych.

Zestaw narzędziowy NVIDIA CUDA 4.0 Toolkit został stworzony w celu ułatwienia programowania równoległego i zapewnienia możliwości przeniesienia aplikacji na procesory graficzne większej liczbie deweloperów. Głównymi cechami zestawu są:

 • technologia NVIDIA GPUDirect 2.0 – obsługa wzajemnej, bezpośredniej komunikacji pomiędzy procesorami graficznymi pracującymi w obrębie jednego serwera lub jednej stacji roboczej. Dzięki temu programowanie aplikacji dla wielu procesorów graficznych staje się łatwiejsze, a wydajność aplikacji wzrasta.
 • funkcja jednolitego adresowania wirtualnego (UVA) – możliwość stworzenia jednolitej, połączonej przestrzeni adresowej złożonej z pamięci głównej komputera i pamięci procesorów graficznych, w celu przyśpieszenia i ułatwienia programowania równoległego.
 • biblioteki szablonów wydajnych elementów podstawowych języka C++ Thrust – kolekcja potężnych algorytmów obsługi obliczeń równoległych i struktur danych, wraz z otwartym kodem źródłowym, która ułatwia pracę programistów języka C++. Standardowe zadania (np. sortowanie równoległe) realizowane za pomocą bibliotek Thrust są od 5 do 100 razy szybsze w porównaniu ze standardowymi bibliotekami Standard Template Library (STL) lub bibliotekami Threading Building Blocks (TBB)

Architektura CUDA 4.0 cechuje się ponadto szeregiem innych funkcji i możliwości, w tym:

 • integracja MPI z aplikacjami CUDA – dzięki tej funkcji, wywołania wysyłki lub odebrania MPI aplikacji są obsługiwane przez modyfikowane wersje interfejsu MPI (np. OpenMPI), które automatycznie przenoszą dane z i do pamięci procesora graficznego poprzez Infiniband.
 • współdzielenie procesorów graficznych między wieloma wątkami – możliwość współdzielenia kontekstów jednego procesora graficznego przez wiele wątków procesora centralnego komputera ułatwia współdzielenie procesora graficznego przy programowaniu aplikacji wielowątkowych.
 • dostęp do wielu procesorów dla jednego wątku procesora centralnego – możliwość zapewnienia dostępu do wątków we wszystkich procesorach graficznych komputera dla jednego wątku procesora centralnego. Programiści korzystający z tej funkcji mogą z łatwością koordynować pracę na wielu procesorach graficznych, np. przy realizacji wymiany „halo” w aplikacjach.
 • nowa biblioteka obrazu i wizualizacji komputerowej NPP – zestaw operacji do transformowania obrazu, który umożliwia rozwój aplikacji wizualizacji komputerowej i obsługi obrazu.
 • nowe i usprawnione możliwości:
  • automatyczna analiza wydajności w aplikacji Visual Profiler
  • nowe funkcje cuda-gdb i obsługa systemu MacOS
  • dodana obsługa operatorów języka C++, np. new/delete i funkcji wirtualnych
  • nowy deasembler binarny dla procesorów graficznych

Wersja „Release Candidate” zestawu narzędziowego CUDA Toolkit 4.0 zostanie udostępniona pojutrze - 4 marca. Aby uzyskać do niej dostęp, należy zarejestrować się w programie CUDA Registered Developer, pod adresem: www.nvidia.com/paralleldeveloper.

Źródło: NVIDIA
Michał OlberZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Michał Olber2011.03.02, 20:12
-4#1
Oj, klastry Linuksowe będą pękały w szwach od obliczeń równoległych :D
AnannkeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Anannke2011.03.02, 21:02
Tyle czasu upłynęło a jakoś zwykły szary człowiek nie ma pożytku z tych 'cudów'.
cyrix133Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cyrix1332011.03.02, 21:15
-5#3
nvidia po raz kolejny umacnia swoją pozycję lidera w dziedzinie obliczeń równoległych
Raxor23Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Raxor232011.03.02, 22:07
Anannke @ 2011.03.02 21:02  Post: 459919
Tyle czasu upłynęło a jakoś zwykły szary człowiek nie ma pożytku z tych 'cudów'.

Bo to nie jest technologia kierowana do mas i szarych ludzi. Największy pożytek z CUDA mają, i z założenia mają mieć, profesjonaliści.
TomaszPawełZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TomaszPaweł2011.03.02, 22:45
Jak ktoś chce namacalnie wypróbować CUDA albo ATI STREAM a wkrótce i OpenCL to może już dzisiaj przysłużyć się nauce poprzez obliczenia rozproszone na platformie BOINC.

Jest już dostępnych parę projektów naukowych liczonych na domowych kartach graficznych, od projektów matematycznych takich jak PrimeGrid, CollatzConjecture, poprzez kryptografię DNETC, a skończywszy na astronomii MilkyWay no i oczywiście biochemii iGPUGRID.

Zarówno ATI i nVidia oferują produkty o zbliżonym poziomie czystej wydajności. Panuje jednak powszechne przekonanie że narzędzia developerskie oferowane przez nvidię są prostsze w użyciu.

http://boinc.pl
vendetaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
vendeta2011.03.03, 08:42
Już nie raz obiecywali nam CUDA... Póki co, technologia się rozwija bardzo powoli. Możliwości wielkie, ale gorzej z dostępnością oprogramowania, np. shareware. Póki amatorzy nie zaczną tworzyć CUDA-programów to technologia szybko nie trafi pod strzechę statystycznego Kowalskiego. A profesjonaliści? I tak znajdą rozwiązanie swoich problemów, gdzie CUDA jest jednym z nich...
Zaloguj się, by móc komentować
1