aktualności

Internet Explorer 9 RC – najnowsza przeglądarka Microsoftu coraz bliżej finalnego wydania

11 lutego 2011, 11:26 Eryk Napierała

Microsoft udostępnił drugą publiczną wersję testową najnowszego wydania swojej przeglądarki internetowej – Internet Explorera 9. Z fazy beta przeskoczono od razu do wersji kandydującej, dlatego pojawiło się mnóstwo poprawek bezpieczeństwa i wydajności, a także sporo nowych funkcji, które zasugerowali twórcom użytkownicy.

Według wielu testerów wersji beta (a pobrało ją ponad 20 milionów osób) nowy interfejs, w którym pasek kart został umieszczony na wysokości paska adresu/wyszukiwania był niewygodny, szczególnie w przypadku mniejszych ekranów, na przykład tych w netbookach. Microsoft otrzymał od użytkowników wiele sugestii (by nie powiedzieć "gróźb" i "żądań") przywrócenia starego wyglądu aplikacji lub chociaż implementacji go jako opcji. Twórcy programu zaaprobowali drugą prośbę, dzięki czemu w Internet Explorerze 9 RC karty mogą zostać umieszczone pod adresem strony.Przycisk zamykania nieaktywnej karty pojawia się po najechaniu na nią kursorem myszy (wyobraźmy sobie, że na poniższym zrzucie go widać ;-)


Jeżeli chodzi o interfejs użytkownika, dopracowano też kilka innych kwestii. Bardziej wyróżniono aktywną kartę i dodano przyciski zamknięcia do kart nieaktywnych. Poza tym w menadżerze pobierania pojawiła się informacja o prędkości transferu.W wersji RC dodano także prostą, zdawłoby się funkcję “Wklej i przejdź”. Nie jest ona jednak dostępna z poziomu menu kontekstowego paska adresu. By wczytać stronę, której adres znajduje się w schowku systemowym, należy użyć skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+L.


Nowa wersja IE 9 wnosi znaczne ulepszenia kwestii bezpieczeństwa. Do przeglądarki wprowadzono tryb filtrowania kontrolek ActiveX. Oznaczenie odpowieniej opcji w menu "Bezpieczeństwo" pozwoli na wyłączenie mogących powodować zagrożenie komponentów dla wszystkich witryn. Jeżeli strona nie będzie udostępniać alternatywnych metod serwowania różnych treści (np. HTML5 dla wideo), można będzie włączyć ActiveX tylko dla tej strony.


Po zaznaczeniu podświetlonej opcji, kontrolki ActiveX zostaną wyłączone dla wyszystkich witryn


W razie potrzeby można je włączyć dla każdej witryny z osobna.


Poza tym w programie pojawił się mechanizm zapobiegający śledzeniu działań użytkownika na stronie przez skrypty służące, na przykład, dostosowaniu treści reklam do zachowań użytkownika. Działa on na innej zasadzie niż zaimplementowany w ostatniej becie Firefoksa 4 system DNT. Oprócz wysłania do serwera nagłówka z informacją, że użytkownik nie chce być śledzony, Internet Explorer podejmuje działania w razie odmowy spełnienia żądania. Dzięki liście nieuczciwych witryn stworzonej przez Microsoft i firmy zajmujące się bezpieczeństwem w Internecie, przeglądarka potrafi zablokować mechanizmy badające aktywność użytkownika.

Nieco zmian doczekał się także sam silnik renderowania stron - Trident 5.0. Wprowadzono w nim obsługę transformacji 2D języka CSS3 oraz geolokację HTML5. Poprawiono również działanie głównych elementów nowej wersji HTML-a: Canvas, Audio i Video. Mimo wszystko Internet Explorer 9 nadal przechodzi test Acid3 "tylko" na 95%.

Koniec końców warto wspominieć o drobnych poprawkach i optymalizacjach wersji RC. Dzięki zmianom w dekodowaniu obrazków program zużywa mniej pamięci RAM. Dopracowanie kodu pozwoliło zmniejszeniu apetytu na ogółem pojęte zasoby komputera, dzięki czemu możliwa jest na przykład dłuższa praca na zasilaniu bateryjnym komputerów przenośnych, których właściciele używają IE 9. Poprawki objęły także mechanizm cache’owania stron oraz obsługę specyficznych aplikacji webowych takich jak Gmail czy Office Web Apps - teraz powinny one działać szybciej i płynniej.

Przeglądarkę Internet Explorer 9 RC w wersji dla 32- i 64-bitowych systemów Windows Vista i 7 można pobrać z serwisu Onet.pl Pliki.

dokidokiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
dokidoki2011.02.11, 11:37
-11#1
podobno już w czerwcu ma być wersja finalna! ciekawe gdzie wtedy będzie konkurencja :)
queertinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
queertin2011.02.11, 12:03
Gdyby 9 wyszła także na XP, kto wie, może sam zastąpiłbym nim FireFoxa... ;)
rdrm69Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rdrm692011.02.11, 12:10
-11#3
Wprowadzili informacje o predkosci transferu, ło Matko Boska! w dziewiatej wersji, łaskawcy

łorszip Gejts ant Balmer NAŁ!

ent prej dey łont alter de dil!
bendyzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bendyz2011.02.11, 13:04
Ja bym chciał aby twórcy przeglądarek dostrzegli w końcu, jak wygodne jest przeniesienie kart na lewą stronę ekranu. Przy obecnej modzie na ekrany panoramiczne ma to same zalety - jest dużo bardziej czytelne, etykieta karty nie zmniejsza rozmiaru gdy jest ich już kilkanaście-dziesiąt, karty można świetnie grupować - forma drzewa, no i mamy więcej miejsca w pionie. Można to załatwić instalując sobie dodatki do Firefox-a (np.Tree Style Tab), ale taka opcja out of box na pewno była by lepsza.
Dominiko_Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominiko_2011.02.11, 13:13
Żeby miał dodatki, które mogą głęboko ingerować w przeglądarkę jak w Firefoxie to byłby wypas. Moim zdaniem IE9 bez addonów to i tak najgorsza przeglądarka z 'wielkiej piątki'.
djmeriZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
djmeri2011.02.11, 13:19
Bez obsługi dodatków nie zwojują rynku.
kelsohmmZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kelsohmm2011.02.11, 14:05
-5#7
Coś mi tu śmierdzi kryptoreklamą PClaba.... :E
sandybZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sandyb2011.02.11, 15:07
-5#8
IE to najlepsza przeglądarka, wszystkie stronki pod nią super działają. FF jest wolna a na reszcie niektóry stronki źle chodzą.
KatarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Katar2011.02.11, 16:03
sandyb @ 2011.02.11 15:07  Post: 454826
IE to najlepsza przeglądarka, wszystkie stronki pod nią super działają. FF jest wolna a na reszcie niektóry stronki źle chodzą.


Mam nadzieję, że mówisz o IE 9. Bo IE 8 to żółw.
xxroboxxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
xxroboxx2011.02.11, 17:12
-1#10
Wszystko fajnie pieknie ale jak zainstalowałem i właczyłem 6-8 zakładek to uzycie proca 100% do tego ramu bardzo duzo brało wiec podziekowałem wróciłem do 8 bo tu włacze 20 zakładek i nie mam 100% uzywanego proca.

Rozumiem ze to beta ale bez przesady... Fajnie wyglada, szybka dobra ale bardzo pobiera proca i ramu.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1