aktualności

Polskie platformy cyfrowe straszą końcem telewizji analogowej. Osoby starsze głównym celem oszustów

21 grudnia 2010, 13:21 Piotr Gontarczyk
Ludzka niewiedza i cwaniactwo, czyli niebezpieczna mieszanka. Z różnych części Polski docierają informacje o narastającej fali oszustw związanych z analogowym przekazem sygnału telewizyjnego. Przedstawiciele platform cyfrowych naciągają ludzi na zakup dekoderów wmawiając im, że od początku przyszłego roku zniknie nadawanie sygnału telewizyjnego w formie analogowej.

Dziennik Gazeta Prawna opisuje wybrane przypadki osób, odwiedzonych przez przedstawicieli firm związanych z popularnymi platformami cyfrowymi. Oszuści za cel obrali sobie przede wszystkim osoby starsze, którym wciskają dekodery (kosztujące nawet kilkaset złotych) tłumacząc, że bez nich po Sylwestrze w telewizorze nie zobaczą żadnego programu.

Jest to oczywiście wierutne kłamstwo. Plan cyfryzacji w Polsce obejmuje co prawda likwidację analogowego przesyłu sygnału telewizyjnego, ale to ma nastąpić najpóźniej z końcem lipca 2013 roku.

W gminie Hrubieszów oszustwami zajęli się sprzedawcy z firmy EuroActive, lokalnego reprezentanta Cyfry Plus. Sprawą już zajmuje się Policja. Ta już ma zeznania osób, wśród których są nawet takie, którym grożono karami pieniężnymi (w kwocie niemal 3000 złotych) za wycofanie się z podpisanej umowy. W Łodzi tego typu praktyki stwierdzono w firmie Eurotop, a na Dolnym Śląsku pojawią się skargi na firmę Ewmir. W Małopolsce o takie działania oskarżana jest firma Supranet z Sosnowca. Niektórzy oszuści posuwają się nawet do przedstawiania się jako reprezentaci Telewizji Polskiej, wysłani przez urząd gminy.

Działania oszustów będą zapewne teraz analizowane przez wymiar sprawiedliwości. Trudno jednak nie zauważyć, że oszuści wykorzystują brak wiedzy. Proces cyfryzacji w Polsce przebiega dość chaotycznie, a na domiar złego, społeczeństwo wciąż nie jest dobrze informowane na temat jego przebiegu. Na to nakładają się sprytne działania platform cyfrowych, dla których naziemna telewizja cyfrowa jest przecież sporym zagrożeniem, gdyż może od nich odciągnąć niemałą część społeczeństwa. Zwłaszcza ludzi starszych i mniej zamożnych.

Na koniec mały apel do Was o to, abyście mieli pewność, że osoby w Waszym otoczeniu (zwłaszcza babcie i dziadkowie) nie staną się ofiarami oszustów, którzy wykorzystują nie tylko niewiedzę, ale dodatkowo jedną z cech okresu przedświątecznego, a więc zwiększoną skłonność do robienia zakupów.

piotrGTXZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
piotrGTX2010.12.21, 13:59
Moja babcia nie umie się obsługiwać pilotem od 'N' wędzi jak ktoś dzwoni z ofertą to ma wytłumaczyć :E
mariano77Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mariano772010.12.21, 14:03
-10#2
Moja babcia nie weźmie Cyfry bez dokumentów, przed ostatnimi wyborami schowałem jej dowód ;)
EnderwZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Enderw2010.12.21, 14:21
'Na pohybel (...)!'

Lubie czasem chlapnąć coś głupiego. Ale za takie praktyki, to co najmniej sąd. Na szczęście moi dziadkowie przychodzą do mnie ze wszystkim co ma w nazwie: komputer, internet, telefon komórkowy i konkurs! :E
fueyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fuey2010.12.21, 14:28
tyle bylo gadania na temat rewolucji cyfrowej i co? u mnie 15 km na poludnie od wroclawia nie lapie niczego oprocz 4 czeskich kanalow.
g00rasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
g00ras2010.12.21, 14:35
31#5
E tam moja babcia ostatnio kupiła sobie TV Full HD i dekoder Polsatu HD i mówi że chyba wzrok się jej poprawił :)
adbaczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
adbacz2010.12.21, 14:51
10#6
Słuchajcie, to z tymi oszystwami to prawda. Ja pracowałem w takiej firmie na terenie Kalisza i po jednym dniu odszedłem widząc i słysząc co oni mówią co ludzi aby im tylko to sprzedać. Paranoja ;/
stigZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
stig2010.12.21, 14:52
piotrGTX @ 2010.12.21 13:59  Post: 441710
Moja babcia nie umie się obsługiwać pilotem od 'N' wędzi jak ktoś dzwoni z ofertą to ma wytłumaczyć :E
Przeczytaj jeszcze raz to, co napisałeś. Pomijając już fakt, że pilotem można się 'posługiwać' a nie 'obsługiwać', to co znaczy słowo 'wędzi' i jaki jest w ogóle sens tej drugiej części zdania?
zardzewialecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zardzewialec2010.12.21, 15:19
Ooo Ciekawe że właśnie o tym piszecie. Jakieś dwa miesiące temu dwójka młodych ludzi odwiedziła moją babcię i ciocię z podobna ofertą. Co prawda nie straszyli brakiem telewizji ale ogromnymi kosztami po upływie jakiegoś rzekomo ostatecznego terminu na zakup dekodera, anteny,aktywacji etc, który upływał... uwaga... nazajutrz od ich wizyty! Wyliczyli sobie około 900 zł w przypadku natychmiastowej deklaracji wpłaty i ponad dwa razy więcej jeśli ktoś się będzie ociągał. Nie udało im się tego wcisnąć z tego powodu że był przy tym mój rodziciel :P Ale dwa domy wcześniej jedna rodzina się zadeklarowała i zapłaciła... Myślałem że to tylko jakiś pojedynczy przypadek, a tu się okazuje że się to modne zrobiło...
golyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
goly2010.12.21, 15:25
jedna wielka mafia
ZahariashZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zahariash2010.12.21, 15:29
goly @ 2010.12.21 15:25  Post: 441729
jedna wielka mafia

Wprost przeciwnie. Kilkudziesięciu niepowiązanych ze sobą cwaniaczków.
Zaloguj się, by móc komentować
1