aktualności

Pierwsza wersja beta Opery 11 – sugestywnie panoramiczna

24 24 listopada 2010, 06:30 Eryk Napierała

Międzynarodowy zespół (określenie "norweski" byłoby jednak bardzo niesprawiedliwe, miedzy innymi także dla naszych rodaków) Opera Desktop poinformował o wydaniu pierwszej wersji beta przeglądarki internetowej Opera 11. W stosunku do wersji alpha debiutującej w zeszłym miesiącu najciekawszą nowością jest funkcja grupowania kart.

Idąc za przykładem Mozilli, programiści Opery Software zaimplementowali w swojej aplikacji system łączenia kart w grupy, nazwane w tym przypadku Stosami. Stworzenie nowej grupy odbywa się podobnie jak w firefoksowej Panoramie – poprzez przeciągnięcie jednej karty na inną. Po najechaniu na grupę stos, dostępny jest podgląd miniatur wszystkich zawartych w nim stron. Działanie nowej funkcji zobaczyć można na filmiku przygotowanym przez twórców przeglądarki.Ciekawą funkcją jest także całkiem nowy system podpowiedzi gestów myszy. Pojawia się on po kliknięciu na stronie prawym przyciskiem myszy i przytrzymania go, czyli daniu sygnału przeglądarce, że chce skorzystać się z gestu. Używanie podpowiedzi bez wątpienia bardzo spowalnia obsługę przeglądarki, za to na pewno będzie sporym ułatwieniem dla osób, które dopiero chcą zacząć korzystać z gestów i nauczyć się ich obsługi. Działanie podpowiedzi również można zobaczyć na materiale wideo.W wersji beta nieco przebudowano pasek adresu. Według twórców przeglądarki jest on teraz bardziej przejrzysty. Zamiast nazwy protokołu pokazywana jest ikonka ze stosownym opisem, a w adresie strony wyróżniane są jedynie najistotniejsze dla internauty jego części.


Adres pełny - długi i zawiły.


I wersja skrócona – przejrzysta.


Ikony dla kolejno: protokołu HTTP, HTTPS i zaufanej witryny


W nowej Operze nie zabrakło także udoskonaleń w systemie rozszerzeń będącym największą nowością w jedenastym wydaniu przeglądarki. Rozszerzenia potrafią się teraz automatycznie aktualizować. Przede wszystkim zaś jest ich więcej – na obecną chwilę 137. Najpopularniejszym jest, jak można się domyślić, plugin do blokowania na stronach internetowych niechcianych treści, zwanych też czasami reklamami...

Operę 11 beta 1 (build 1111, warto dodać) dla systemów Windows, Linux i Mac OS X pobrać można z naszego działu Pliki.

AmarantinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amarantin2010.11.24, 06:53
Na co dzień używam firefoxa ale rozwiązanie z zakładkami pokazane w operze bardziej mi się podoba
FrIcZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
FrIc2010.11.24, 07:01
-1#2
Czyżby screeny robione były na systemie z rodziny Linuxów?
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2010.11.24, 07:01
Zaraz sprawdzę co jest grane. Ale już coś czuję, że zostanę przy FF4.0. Ilekroć próbowałem zaprzyjaźnić się z Operą, zawsze kończyło się niepowodzeniem.
luczun3kZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
luczun3k2010.11.24, 07:45
FrIc @ 2010.11.24 07:01  Post: 434026
Czyżby screeny robione były na systemie z rodziny Linuxów?


Tak, ubunciak;).
PiotreQ!Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PiotreQ!2010.11.24, 08:16
fajnie ze moja ukoffana operka sie rozwija , jestem z nią od 5 lat i pozostanę na dłużej.
Nie skorzystam tylko z tego uproszczonego pasku asdresu , bo niby jak dam koledze linka do np wyszukiwarki googla z jakimś zapytanie jak nie bede go miał ?
to jest jedyna rzecz który mi sie nie podoba , ale tak ogólnie ok , kiedy bedzie wersja finalna ?
misgreyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
misgrey2010.11.24, 08:26
'w adresie strony wyróżniane są jedynie najistotniejsze dla internauty jego części'

czyli nie będę widział całego adresu?
WibowitZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Wibowit2010.11.24, 08:52
Może będzie tak jak w Chrome, gdzie dopiero przy kopiowaniu całości widocznego adresu przeglądarka dodaje ukryte części.
AmarantinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amarantin2010.11.24, 08:53
misgrey @ 2010.11.24 08:26  Post: 434034

czyli nie będę widział całego adresu?


Masz to na obrazkach. Widzisz cały adres
SpliTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SpliT2010.11.24, 09:20
Wystarczy kliknąć adres, a cały link się pojawi.
michu_roztoczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
michu_roztocz2010.11.24, 09:33
'yntelygentny' pasek zostal wprowadzony jeszcze w wersjach alpha. Rozwiazanie dziala identycznie jak w Chrome - jestem wobec niego neutralnie nastawiony. Nie przeszkadza wcale, ale korzysci z niego nie odnosze. Jest to raczej uklon w strone poczatkujacyh uzytkownikow i proba zwrocenia im uwagi nadrobne bledy w adresie, ktore moga prowadzic do roznych stron. Przynajmniej tak tlumacza sie z tego tworcy :)

Ciesze sie, ze doskonala przegladarka, jaka niewatpliwie jest Opera, staje sie coraz lepsza. Szczerze mowiac, od wydan z galezi 10.50, z kazda nowa wersja zastanawiam 'sie co tu jeszcze moznaby dodac, przeciez lepiej juz sie nie da'. Mimo to tworcy caly czas zaskakuja :)

Wszystkim milosnikom Opery polecam czesto zagladac na blog Opera Desktop Team. Z doswiadczenia wiem, ze na wersjach Snapshot z reguly mozna polegac i uzywac ich jako codziennej przegladarki (choc nie zawsze, mialem problemy z pierwszymi wersjami alpha Opery 11). Poza tym, milo sie robi widzac, ze ostatnio wiekszosc wpisow pochodzi od Polakow :)
Zaloguj się, by móc komentować
1