aktualności

Facebook potwierdza plany otwarcia własnej usługi pocztowej

16 listopada 2010, 06:43 Eryk Napierała

Przy współpracy z... Microsoftem. Na wczorajszej konferencji Mark Zuckerberg – twórca najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego, potwierdził krążące po sieci pogłoski o chęci uruchomienia nowej usługi poczty elektronicznej. Jak można było przewidzieć, zostanie ona w pełni połączona z Facebookiem, będzie więc oferować wiele funkcji społecznościowych już obecnych na portalu, w tym także współpracę  z webowym pakietem biurowym Microsoftu.

Poczta Facebooka będzie bardzo różnić się od Gmaila, Yahoo Maila, HotMaila i pozostałych konkurentów. Nie będzie bardzo rozbudowaną usługą, a raczej uzupełnieniem serwisu społecznościowego. Każdy chętny będzie mógł uzyskać adres e-mail w formacie nazwa_użytkownika@facebook.com. Domena fb.com, której użycie spekulowano, zostanie przeznaczona tylko na konta pocztowe pracowników serwisu.

Skrzynka odbiorcza zostanie połączona z panelem wiadomości prywatnych. E-maile będą z nimi wymieszane, a cała korespondencja z danym rozmówcą – zarówno listy odebrane jak i wysłane – zostanie przedstawiona w widoku konwersacji. Poczta Facebooka będzie oferować funkcję podobną do gmailowych Priorytetów, jednak prostszą w działaniu – eksponowane będą wiadomości przychodzące od osób dodanych do znajomych, pozostałe znajdować będą się w osobnym folderze. Możliwe będzie ręczne przeniesienie mniej lubianych znajomych do folderu Inne, a także operacja odwrotna – nadanie wyższej ważności kontaktom niepowiązanym z serwisem.  Spam ma być automatycznie przechwytywany przez system i ukrywany.Rozszerzone narzędzie wiadomości zostanie przeniesione również do mobilnej aplikacji Facebooka – w pierwszej kolejności tej przeznaczonej dla telefonów iPhone.Poczta Facebooka ma ponadto umożliwiać łatwe korzystanie z webowego pakietu biurowego Docs stworzonego przez firmę Zuckerberga i Microsoft. We wszystkich aplikacjach (Word, Excel, PowerPoint) znajdzie się funkcja pozwalająca na szybkie wysłanie e-maila z załącznikiem w postaci dokumentu. W podobny sposób będzie można skorzystać z materiałów multimedialnych zgromadzonych na dysku sieciowym Windows Live SkyDrive.

Skoro Microsoft tak chętnie współpracuje z Facebookiem przy tworzeniu usługi pocztowej, nie uważa jej najwidoczniej za konkurencję dla HotMaila. W takim razie sprawę mogłyby zbagatelizować również Yahoo i Google. Druga firma jest jednak w ostatnim czasie dość wrogo nastawiona do Facebooka – wystarczy przypomnieć zamknięcie możliwości eksportu kontaktów z Gmaila do portalu społecznościowego Zuckerberga. Być może było to przygotowanie do podjęcia rywalizacji?

O zaproszenie do testowania poczty Facebooka można się starać na tej stronie.

Źródło: Neowin
rdrm69Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rdrm692010.11.16, 07:02
Czy trzeba bedzie potwierdzac otrzymanie maila klikaniem w osobne okienko?
tasakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tasak2010.11.16, 07:18
Jak nie jest rozbudowana to nie będe z tego korzystać, fajny dodatek do 'fejszbuka'tylko po co?
statystycznyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
statystyczny2010.11.16, 08:10
I jak przeoczymy jakąś opcję w ustawieniach prywatności konta facebookowego, to przychodzące maile będą się publikować na głównej? :/
ext73Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ext732010.11.16, 08:39
-1#4
oj to chyba będę musiał usunąć swój profil z fb .... co by mnie tam MonkyBoy nie szpiegował hehe ;)))))
wuzetkowiecZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wuzetkowiec2010.11.16, 09:37
-1#5
Czy KE nauczy Facebooka 'zapominać' informacje użytkowników? http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,862244...tkownikow_.html
;)
FlashManZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
FlashMan2010.11.16, 09:53
Poczta to najmniejszy problem. Powinna być opcja, że nie chcę korzystać z niej. Mam aż nadto skrzynek mailowych (trzy + firmówka) :E

Największy to brak możliwości usunięcia siebie z FB. Właśnie wuzetkowiec o tym wspomniał.
KubaswielgusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kubaswielgus2010.11.16, 10:47
Mam pytanie - na czym zarabia facebook? Przeszukałem google, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Skoro jest to firma warta kilka-kilkanaście miliardów dolarów to powinno to być coś grubego. Tylko co?
yossarian666Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yossarian6662010.11.16, 11:24
Kubaswielgus @ 2010.11.16 10:47  Post: 431034
Mam pytanie - na czym zarabia facebook? Przeszukałem google, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Skoro jest to firma warta kilka-kilkanaście miliardów dolarów to powinno to być coś grubego. Tylko co?

Reklamy kontekstowe (jak nie masz adblocka, wyświetlają się po prawej stronie). Reklamy są dobrze targetowane, bo korzystają z wiedzy o tym, kim jesteś, gdzie mieszkasz, co lubisz. Dla przykładu, kiedy oznaczyłem, że lubię Diablo, facebook chciał mi sprzedawać runy (za dolary) :) Warto czasem wyłączyć adblocka, żeby sobie przymnieć, jak wygląda świat poza nim ;)

Do tego dochodzą aplikacje facebookowe. Jakiś czas temu facebook wprowadził pośredni system płatności, żeby partycypować w zyskach. Dla przykładu Zynga, firma wychodowana na piersi facebooka. Sprzedaje krówki na wirtualnych farmach, wirtualne żetony w wirtualnym kasynie i wiele, wiele innych. Według wiki wygenerowała w tym roku przychód 600 mln dolarów.

Tyle przychodzi mi na myśl w tej chwili. Pewnie o czymś jeszcze zapomniałem.
HocumZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hocum2010.11.16, 13:32
-9#9
a co to facezbook ? :P
Borat1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Borat12010.11.16, 17:32
ext73 @ 2010.11.16 08:39  Post: 430998
oj to chyba będę musiał usunąć swój profil z fb .... co by mnie tam MonkyBoy nie szpiegował hehe ;)))))

Trzeba było nie zakładać.

Fejszbuk jest teraz podobno trendy.
Jak słyszę teksty, że jak nie ma się na fejszbuku to niema cie wcale to mnie śmiech ogarnia.

Jakoś nie mam konta ta tym portalu i dobrze mi z tym ;)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1