aktualności

Nowy system operacyjny dla serwerów NAS ukończony

6 23 września 2010, 07:30 Eryk Napierała

Firma Synology poinformowała o ukończeniu kolejnej wersji swojego systemu operacyjnego dla serwerów NAS – DiskStation Manager 3.0. Nowy DSM oferuje między innymi takie udogodnienia jak konfigurowalny wielozadaniowy interfejs webowy, obsługę funkcji multimedialnych telefonów iPhone i urządzeń z Androidem, a także bogaty zestaw funkcji przydatnych w zastosowaniach korporacyjnych.

Podczas kontroli systemu przez przeglądarkę internetową, użytkownik będzie mógł uruchomić kilka aplikacji jednocześnie i przełączać się między nimi. Interfejs można będzie dopasować do własnych preferencji, na przykład wyeksponować skróty do najważniejszych aplikacji i zmienić tło pulpitu.

Zaawansowana obsługa telefonów z systemami Android i iOS możliwa będzie dzięki dwóm programom: DS photo+ oraz DS audio. Pierwszy z nich pozwoli użytkownikom urządzeń mobilnych na wysyłanie zdjęć i filmów bezpośrednio na serwer NAS oraz pobieranie ich stamtąd. Druga aplikacja umożliwi zdalną kontrolę odtwarzania muzyki na urządzeniach z systemem DSM 3.0 z poziomu telefonu

Dzięki funkcjom multimedialnym, DiskStation Manager 3.0 zadowoli użytkowników serwerów domowych. Równie dobrze będzie mógł zostać jednak wykorzystany w dużych firmach, między innymi dzięki umożliwieniu zdalnego wykonywania operacji na dyskach twardych obsługiwanego serwera – iSCSI(//pl.wikipedia.org/wiki/ISCSI). Woluminy te będą mogły oferować pojemność nawet jednego eksabajta (partycje Ext4). Dla wykorzystania w przemyśle przygotowano aplikację Surveillance Station 5. Umożliwi ona zapisywanie materiałów wideo z kamer przemysłowych oraz podgląd do 36 obrazów na raz. System zapewni ponadto dostęp do metod WebDAV oraz zapewnia obsługę protokołu IPv6.

Oficjalne wydanie DSM 3.0 będzie dystrybuowany wraz z znajdującą się aktualnie w fazie Beta aplikacją Synology Time Backup. Umożliwi ona automatyczne tworzenie kopii zapasowych i intuicyjne przywracanie plików za pomocą interfejsu z tak osią czasu.

 

Webowy panel kontrolny systemu DiskStation Manager 3.0

 

Źródło: Synology
PhobosD2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PhobosD22010.09.23, 07:39
Ogólnie fajny art. ale na końcu jest jeden wyraz dużo:
'Umożliwi ona automatyczne tworzenie kopii zapasowych i intuicyjne przywracanie plików za pomocą interfejsu z TAK osią czasu.' ;-)
kasdejaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kasdeja2010.09.23, 08:17
EXT4 i wszystko jasne :)
doryinfgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
doryinfg2010.09.23, 10:00
Nie wydaje mi się by to na każdym nas-ie dało się zainicjować. Jestem ciekaw jak to się ima do wydajności... może jakiś test na pclab ??
SzrediDediZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SzrediDedi2010.09.23, 10:28
Osobiście czekam z instalacja tego softu, bo pierwsza stabilna wersja .1334 spowodowała trochu zamętu, i sporo ludzi skarżyło się na forach, iż cześć rzeczy działa źle, bądź w ogolę w porównaniu do poprzedniej DSM 2.3. Teraz dostępna jest wersja .1337, która z tego co wyczytałem w dużej mierze poprawiła niedoróbki.
garthZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
garth2010.09.23, 11:15
właśnie wczoraj zainstalowałem wersję .1337 na ds109j - faktycznie sporo zrobiono , soft działa całkiem zgrabnie i dużo szybciej niż wersja 2.3 (ds109j ma procka zaledwie 266 mhz i 32 mb ram) szkoda tylko że funkcja Time Backup nie jest już dla mojego modelu dostępna a jedynie dla nowszych.
doryinfgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
doryinfg2010.09.23, 14:26
Ciekawe czy dało by się to zaistalować na Iomega StorCenter ix2-200
Zaloguj się, by móc komentować
1