aktualności

Pierwszy telewizor 3D z czterema kolorami podstawowymi

12 kwietnia 2010, 11:46 Piotr Gontarczyk
Firma Sharp z dumą ogłosiła, że na rynek telewizorów 3D zamierza wejść z "hukiem". Ma to być możliwe dzięki temu, że producentowi udało się opracować pierwszy na świecie wyświetlacz 3D, korzystający z czterech kolorów podstawowych.
Rozwiązanie to ma zapewnić możliwie jak najlepsze wrażenia oraz poczucie dużej głębi, w trakcie oglądania filmów w trzech wymiarach.

Nowy telewizor 3D firmy Sharp ma mieć trzy standardowe kolory składowe, czyli czerwony, zielony i niebieski, a także jeden dodatkowy - żółty. Według producenta dołączenie koloru żółtego zwiększa maksymalną jasność oraz znacznie poprawia przejścia tonalne i kontrast.

Sharp takie rozwiązanie, QuadPixel, zastosował w telewizorach Aquos. Cztery kolory podstawowe wykorzystywane były w latach 70-tych ubiegłego wieku, ale wtedy koszt produkcji kineskopów z czterema kolorami składowymi był zbyt drogi aby urządzenia takie zdobyły popularność. W nowych telewizorach Sharp zostanie też zastosowana metoda bocznego podświetlenia diodowego.

Firma Sharp chce swoje pierwsze telewizory 3D LCD zaprezentować latem bieżącego roku, w Japonii. To właśnie Japończycy jako pierwsi będą mogli kupić nowe telewizory "RGBY". Pozostałe rynki świata będą musiały poczekać - producent sprzedaż planuje rozszerzyć przed końcem bieżącego roku.

Źródło: Sharp
PumbaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pumba2010.04.12, 12:17
12#1
ja osobiscie jestem ciekaw czy jest rzeczywiscie duza widoczna roznica w jakosci z tym dodatkowym subpixelem ...
*Konto usunięte*2010.04.12, 12:23
świetnie - ale co z tego jak film będzie dalej w RGB, YUV, YUY2
Dobra, program na kawałku krzemu [czyt sprzętowe wspomaganie] zrobi co ma zrobić - raz lepszymi rezultatami, raz z gorszymi w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.
jagularZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jagular2010.04.12, 13:04
@up
Pewnie nic się zbytnio nie zmieni...ale marketingowo Sharp jest krok do przodu ;)
s0d2010.04.12, 13:22
najlepsze rezultaty pewnie osiągnie się mając kamerę która zapisze obraz do takeigo formatu. Inaczej tak jak ktoś wyżej napisał. Raz będą lepsze a raz gorze rezultaty konwersji standardowego formatu filmu ;)
Dominik18Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominik182010.04.12, 13:46
tylko mamy boom 3d ale niedługo popularność będzie spadała to po co to komu? szkoda kasy.

słyszałem o filmie 'starcie tyranów' z 3d ale opinie o filmie jest dużo negatywnych (z powodu kiepskiej fabuły, lub kiepskiej jakości 3d) bo nigdy na moje oczy nie widziałem. Ja tam nie chodzę do kina bo mi szkoda kasy, pamiętam jak jeden kolega był w kinie na avatarze i był niezadowolony bo miał porysowane okulary 3d :E
pirezzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pirezz2010.04.12, 13:51
-5#6
rozdzielczości tych telewizorów są zbyt niskie aby oddać efekt 3d , a tak poza tym to myślałem że za maksymalną jasnośc odpowiada lampa, sharp doszedł do takiego poziomu że swiatlo generuje subpixel....

megawebmasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
megawebmaster2010.04.12, 14:12
@pirezz - tutaj się mylisz. Zobacz sobie w artykule o obrazie i metodach wyświetlania tutaj na PCLabie. Chodzi o ilość pochłanianego światła, a dzięki dodatkowemu subpikselowi może jest go więcej przepuszczane (z artykułu wynika, że zaledwie 3-5% światła przechodzi do użytkownika)
MacBirdieZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MacBirdie2010.04.12, 14:17
No rewelacja! Teraz w materiałach marketingowych będą mogli podawać maksymalną jasność porównywalną z jasnością już nie jednego słońca, ale dwóch. :E
carbovZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
carbov2010.04.12, 14:37
megawebmaster @ 2010.04.12 14:12  Post: 368377
Zobacz sobie w artykule o obrazie i metodach wyświetlania tutaj na PCLabie. Chodzi o ilość pochłanianego światła, a dzięki dodatkowemu subpikselowi może jest go więcej przepuszczane (z artykułu wynika, że zaledwie 3-5% światła przechodzi do użytkownika)
Nie sądzę, by dodatkowy subpiksel wpływał na zwiększenie przepuszczania światła. Na kolor subpiksela wpływa tylko filtr, czyli jedna z warstw ekranu. Dodanie jednego subpiksela to nie dodanie dodatkowej przestrzeni, przez którą może przechodzić światło, ale upchanie go kosztem pozostałych subpikseli. Oczywiście rozcielczość wyjściowa jest zachowana, ale gdyby liczyć ją w liczbie subpikseli, byłaby o 1/3 większa.
Jeśli Sharp twierdzi, że dodatkowy subpiksel zwiększa jasność obrazu, to być może wynika to z faktu, że ludzkie oko jest bardzo wrażliwe na kolor żółty (o długości fali 555 nm). Dzięki temu wyświetlacz posługujący się kolorem żółtym będzie odbierany przez człowieka jako jaśniejszy.
RayearthZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rayearth2010.04.12, 14:45
Już bez tego dodatku 3DTV będą kosztować ponad 10-11 tyś zł...
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1