aktualności

Czwarta generacja VMPCrypt udostępniona

21 stycznia 2010, 03:40 Agnieszka Serafinowicz

Bartosz Żółtak, polski kryptolog, poinformował o udostępnieniu czwartej generacji swojego autorskiego programu szyfrującego o nazwie VMPCrypt.

VMPCrypt 4 jest aplikacją umożliwiającą nie tylko szyfrowanie wybranych przez użytkownika plików i folderów, ale udostępnia także takie funkcje jak szyfrowana baza danych dokumentów tekstowych, moduł zarządzania hasłami czy wbudowana niszczarka danych (moduł skutecznie wymazujący niechciane pliki oferujący maksymalnie 99 rund czyszczenia danych).

Ciekawostką jest możliwość zaszyfrowania porcji danych różnymi hasłami. Tak spreparowany szyfrogram można odszyfrować wyłącznie po uwierzytelnieniu całej uprawnionej grupy szyfrantów, a nie tylko pojedynczego uprawnionego użytkownika.

Silnik szyfrujący charakteryzuje się dużą szybkością pracy - jest to przede wszystkim zasługa algorytmu VMPC opartego na odkrytej przez twórcę programu funkcji jednokierunkowej o tej samej nazwie (VMPC - Viariably Modified Permutation Composition)

Program może być uruchamiany także z wiersza poleceń, co ułatwia jego implementację w skryptach. Najnowszą wersję VMPCrypt 4 można już pobierać z naszego działu z plikami.

Źródło: Bartosz Żółtak
WertyczkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Wertyczka2010.01.21, 11:14
Jakis link do strony programu by sie przydal, no i fajna inicjatywa ogolnie, szkoda tylko ze zamiast po polskiemu chwyta sie zagranicznych nazw :)
fizykplZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
fizykpl2010.01.21, 14:29
Polacy znaja angielski (przynajmniej wiekszosc ludzi korzystajacych z takich rozwiazan) inne narody maja nasz jezyk w szerokim powazaniu, wiec nic dziwnego ze uzywa ogolnoswiatowo-rozumianego 'languidża' :)
MacIOXLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MacIOXL2010.01.22, 01:18
Bardzo fajnie, ze polski, ze autorski, ze tak dalej. Tylko raz ze platny, dwa ze nie widze zadnego porownania wydajnosci do darmowych popularnych impelementacji AES tylko deklaracje o szybkosci dzialania. Ten tekst odnoszacy sie do AES na stronie autora tez nie zachecia 'Odpowiedź na pytanie, jakiemu algorytmowi lepiej powierzyć ochronę swojej prywatności - niezależnemu czy popieranemu przez agencję rządową - należy do użytkownika.'. Takie odwolanie sie do paranoi wszystkich fanow teorii spiskowych. AES w koncu nie jest promowany przez instytuacje rzadowe w USA, a zostal stworzony w odpowiedzi na ich zapotrzebowanie i jest przez nie do dzis stosowany. Jest tam jeszcze troche wiecej teoretycznie poprawnych krytycznych uwag w strone AES, ale dotycza one zlych jego implementacji, a te najpopularniejsze takich wad nie posiadaja. Do tego AES jest o wiele lepiej zbadanym algorytmem niz ten autorski VMPC i caly czas grzebia w nim rozni ludzie zwiazani z kryptografia i do tej pory nic (powaznego) nie wygrzebali.
Zaloguj się, by móc komentować
1