aktualności

Kolejny pozew przeciwko Intelowi. Groźby wobec partnerów w celu wyeliminowania produktów AMD z rynku to tylko część zarzutów

14 stycznia 2010, 12:23 Piotr Gontarczyk
Nawet posiadacze akcji firmy stracili cierpliwość. W październiku ubiegłego roku pisaliśmy o przygotowywanym przez amerykańską, Federalną Komisję ds. Handlu pozwie przeciwko firmie Intel. Do niedawna zbierano dowody mające świadczyć o tym, że dochodziło do łamania prawa poprzez stosowanie nieuczciwych praktyk biznesowych, niezgodnych z zasadami zdrowej konkurencji. Ofiarami działań Intela miały byc między innymi firmy AMD i NVIDIA.

Zapowiadany pozew został już złożony w sądzie i wszystkie strony konfliktu czekają teraz na proces, który ma ruszyć 15 września bieżącego roku. Według Komisji Intel miał też stosować różnego rodzaju groźby oraz systemy "nagradzania" wobec swoich partnerów. Groźby miały mieć miejsce wtedy, gdy firmy współpracujące z Intelem chciały wzbogacić swoje oferty komputerów o rozwiązania z układami scalonymi od innych producentów. Z drugiej strony "lojalność" miała być nagradzana rabatami na kupowane produkty Intela. Komisarze zamierzają udowodnić, że tego typu praktyki Intel stosował między innymi wobec firmy Dell, Hewlett-Packard oraz IBM.

Firma Intel została też oskarżona o to, że wprowadzała wszystkich (klientów, partnerów, itd.) w błąd przedstawiając dane dotyczące wydajności własnych procesorów, w porównaniu do układów konkurencji. Według Komisji Intel tak "przerobił" własne kompilatory, aby jego procesory we wszelkich testach wydajności wypadały lepiej. Firma przez lata używała tego typu danych, ale nikogo nie informowała, że procesory konkurentów stawały do nierównej walki.

Intel twierdzi, że pozew Federalnej Komisji ds. Handlu nie został oparty na obowiązującym prawie, a jest jedynie próbą wprowadzenia nowych zasad biznesowych. Przedstawiciele firmy kolejny raz oświadczyli, że bez niektórych praktyk biznesowych wobec konkurencji sytuacja mogłaby szkodzić konsumentom poprzez powstrzymanie rozwoju technologii oraz podnoszenie cen.

Pozew złożony przez komisarzy obejmuje rzekome praktyki na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.

Także akcjonariusze obracają się przeciwko firmie Intel. Przygotowują bowiem zbiorowy pozew przeciwko zarządowi firmy twierdząc, że ich interesy zostały naruszone poprzez zarzucane Intelowi praktyki. 

Źródło: Reuters
jarzielZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
jarziel2010.01.14, 13:05
Nawet akcjonariusze się wkurzyli, niesamowite po prostu.
AmitozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amitoza2010.01.14, 13:08
'Przedstawiciele firmy kolejny raz oświadczyli, że bez niektórych praktyk biznesowych wobec konkurencji mogłoby szkodzić konsumentom poprzez powstrzymanie rozwoju technologii oraz podnoszenie cen'

To ich tłumaczenie zawsze mnie śmieszy ;) Z drugiej strony poprzez te praktyki powstrzymywali rozwój technologii konkurencji która mając lepszy produkt nie mogła go sprzedać.

Za to fragment o kompilatorach to chyba nie do końca dobry zarzut. No chyba, że wszystko było definytywnie robione na ANTY AMD. Jednak jeżeli po prostu poprawki tyczyły się jedynie zwiekszania wydajności ich procesorów to jak najbardziej było to zgodne z prawem.
.:Proxy:.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
.:Proxy:.2010.01.14, 13:29
Zachłanność ludzi nie zna granic... Rzeczy do jakich mogą się posunąć by zyskać więcej, ciągle zadziwia... To coś jak mafia, tylko na razie bez udziału broni palnej. Po prostu działają w bardziej wyrachowany sposób.
Pogoń z pieniądzem i skutki tej pogoni widać dosłownie wszędzie. Śmiem twierdzić, że również na tym portalu :]

Dobrze gdyby ktoś w końcu ukręcił łeb tym przekrętom a ze 'stołków' poleciały osoby odpowiedzialne za takie praktyki... Inne firmy również należałoby wziąć pod łupę !
Tylko jaka komisje wysłać do NV ? Sanepid?? :E < joke > ;)
darolo1Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
darolo12010.01.14, 13:35
Wreszcie Intel zrozumie, co to jest uczciwa konkurencja... :D
opalenZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
opalen2010.01.14, 13:35
aż mi się robi wstyd ze mam intela w kompie ;)


żeby tylko AMD wypuściło coś naprawdę dobrego... ehh
AmitozaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amitoza2010.01.14, 13:40
Rozumiem, że zaraz zrobi się tutaj nagonka na intela jaki to on zły i niedobry? :) No ja rozumiem, że praktyki monopolistyczne i te sprawy, ale federalni to nie jest dobry znak. Lepiej mieć nadzieję, że kara będzie UCZCIWA, a nie przesadzona. W przeciwnym razie intel będzie sobie musiał odbić trochę do puki AMD nie przedstawi konkurencyjnej oferty w segmencie Atoma i hi endzie (tutaj chyba będzie im najłatwiej dać wyższe ceny).
tomaszek80Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomaszek802010.01.14, 13:41
I bardzo dobrze, denerwuje mnie ta firma za praktyki jakie stosuje. Może AMD nie ma teraz wydajniejszych procków niż Intel, ale ma równie dobre i wydajnościowo porównywalne z Intel-em. I co najważniejsze tańsze. Nigdy nie kupię nic co ma w nazwie Intel. Brudna jest ta firma
*Konto usunięte*2010.01.14, 13:54
Niech Intel przeniesie się do Polski.
maxymiliZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
maxymili2010.01.14, 13:54
opalen @ 2010.01.14 13:35  Post: 337774
aż mi się robi wstyd ze mam intela w kompie ;)
żeby tylko AMD wypuściło coś naprawdę dobrego... ehh

Porównywalnego tak, ale lepszego trudno bo jednak Intel jest kapitałowo 9 krotnie większy od AMD a badania i wdrożenia są niezwykle kosztowne.
Mimo to i tak dobrze, że phenom II C3 nie musi się wstydzić swojej wydajności i prawie na równi konkuruje z i5. Przy tym jest nieco tańszy.
Virtus* @ 2010.01.14 13:54  Post: 337783
Niech Intel przeniesie się do Polski.

Ale intel ma już oddział w Gdańsku :) bardzo dobrze że jest. To że firma popełniła błąd to nie znaczy, że złe procki robi.
tomaszek80Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomaszek802010.01.14, 13:57
Kapitałowo nVidia też jest potężna niż ATI/AMD i co mamy. ATI rządzi.
Zaloguj się, by móc komentować
1