aktualności

Rynek komputerów naprawdę może się odmienić?

22 grudnia 2009, 13:04 Piotr Gontarczyk
NVIDIA ma w rękawie plan "B" dla rynku procesorów x86. Federalna Komisja do spraw Handlu składając pozew przeciwko Intelowi, wyraźnie poprawiła humor szefowi NVIDII. Paręnaście dni temu ten zapowiedział, że proces ten może odmienić rynek komputerów. Do tej pory trudno było określić, co Jen-Hsun Huang miał na myśli.

Analizy pozwu złożonego przez "federalnych" pozwalają postawić tezę na temat prawdziwych powodów radości Huanga, bo jeżeli Intel proces ten przegra, to NVIDIA będzie mieć całkowicie wolną drogę do celu, o którym plotkuje się już od wielu miesięcy.

Mowa o przypuszczeniach o tym, że NVIDIA chciałaby wejść na rynek procesorów x86. Na początku listopada pojawiły się informacje o tym, że NVIDIA po cichu przejmuje pracowników firmy Transmeta, która od paru lat funkcjonuje w procesorowej niszy. NVIDIA jako taka doświadczenie w projektowaniu skomplikowanych układów scalonych ma od dawna. Biorąc pod swoje skrzydła inżynierów, którzy wcześniej pracowali nad mikroprocesorami, tylko dodaje sobie siły.

Od samego początku w całej sprawie tkwił dość duży sęk, a mianowicie ograniczenia licencji x86, którą Intel udziela niechętnie. Każdy kto już ją ma, musi trzymać sie bardzo rygorystycznych przepisów w niej zawartych.

Pozew Federalnej Komisji ds. Handlu może dać NVIDII, a także innym firmom, zielone światło dla produkcji procesorów x86. Amerykańska komisja domaga się bowiem, aby na mocy prawa zmusić Intela do rezygnacji z ograniczania swoim licencjobiorcom praw do dysponowania tym, za co zapłacili. W pozwie zawarto m.in. oskarżenie o to, że Intel miał rzekomo przymuszać swoich partnerów do tego, aby nie dopuszczali do zmiany właściciela licencji, nawet wtedy, gdy faktyczna produkcja układów x86 miałaby odbywać się u podmiotu trzeciego.

Od dłuższego czasu po rynku komputerów krąży też plotka o tym, że NVIDIA tylko czeka na to, aby móc blisko związać się z firmą VIA, która ma doświadczenie w produkcji CPU (głównie dzięki przejęciu firmy Cyrix). Ma też coś, na czym NVIDII bardzo zależy, a więc licencję x86. Jeżeli Intel przegra proces z Federalną Komisją ds. Handlu, to NVIDIA będzie mogła przejąć od VIA licencję, albo po prostu kupić całą firmę.

Nieoficjalnie mówi się też, że przejęcie to nie byłoby uznane za wrogie, bo obie firmy ponoć uznają takie rozwiązanie za najlepsze. Miałoby to rzeczywiście sporo sensu, bo na rynku zdominowanym przez Intela i AMD, sama VIA nie ma szans na wybicie się z rynkowego dołka. NVIDIA natomiast bez licencji nie może nawet próbować. Dla obu stron pierścionek zaręczynowy, w postaci licencji x86, mógłby zwiastować długie pożycie małżeńskie.

Źródło: Expreview, własne
Mietas2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mietas22009.12.22, 13:36
Ooo. Bardzo sympatycznie. Nie ma to jak trochę konkurencji na wysokim szczeblu =]
OdooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Odoo2009.12.22, 13:40
No w końcu jakieś światełko w tunelu ;D nie ma 3ciego konkretnego gracza na froncie GPU to może chociaż się coś nowego urodzi na rynku procesorów. Nie ma to jak coraz większa konkurencja.
KrisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kris2009.12.22, 13:41
która ma doświadczenie w produkcji CPU (głównie dzięki przejęciu firmy Cyrix).

Teraz to ja do samego Cyrixa z PCL nie mam pytań skąd te jego tezy i inne kretynizmy..

Powtórka z rozrywki jaką pamiętamy za czasów fuzji AMD i ATI znów będzie mieć miejsce? ;>

Który mnie raportował? :P samobójca jakiś :E
DarkHolyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DarkHoly2009.12.22, 13:42
Ciekawe ile będzie trwał ten proces, jeśli intel przegra ciekawe ile razy się odwoła.. Kilka lat? Nawet jeśli nvidia przejmie via i dostanie licencję na x86, czy będzie w stanie stworzyć procka, który nie będzie się nadawał tylko do platformy ION?
kretosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kretos2009.12.22, 13:43
amd ma juz kontretna platforme, nvidia moze miec, intel musialby wskrzesic swoje larabee. Fajnie by bylo.
*Konto usunięte*2009.12.22, 13:44
w sytuacji, kiedy AMD i Intel ma kompletną platformę na rynku x86 (grafika, chipset i procek) pozycja NVki jest bardzo kiepska
to bardzo logiczne dążenie
neffiszonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
neffiszon2009.12.22, 13:46
Pozew ma sens... powiedzcie mi jakim cudem to nie ma być monopol, jak nikt inny nie może zagrozić Intelowi, prócz AMD i VIA? :E To wygląda jak ustawione spotkanie, a nie jak rywalizacja ;-) Bo przecież i tak wiadomo, kto będzie na czele, jeśli chodzi o $$ :P
Hamil_HamsterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hamil_Hamster2009.12.22, 13:46
Mogłoby się zrobić wesoło na rynku.
No, ale samo x86 to chyba jednak za mało na dzisiejszy rynek, jeśli mają zamiar konkurować z czymś więcej niż atomem, a z kolei x86-64 to chyba własność AMD.
Tar-MinyaturZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Tar-Minyatur2009.12.22, 13:49
Kris22 @ 2009.12.22 13:41  Post: 329613


Powtórka z rozrywki jaką pamiętamy za czasów fuzji AMD i ATI znów będzie mieć miejsce? ;>

O VIA mało kto będzie pamiętał. ATI przecież do dziś korzysta z architektury, która została tylko ukończona w AMD, procesory x86 nVidii byłyby w znacznej części własne, od VIA potrzebują tylko licencji.
Ingen175Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ingen1752009.12.22, 13:51
A jaką grafikę ma intel ? Janisz, masz na myśli te kiepskie integry czy może larabee ? Pierwsze to badziew a drugie okazało się dużo zasłabe.
Dla mnie to głupota i odwracanie uwagi od problemów z grafiką, o fermi ciągle się słyszy ale jakoś żadnych konkrtów nie widziałem, wciąż tylko przesuwanie daty premiery.
Zaloguj się, by móc komentować
1